Deviņpadsmit lappušu iesniegumu no Tiesībsarga biroja Ģenerālprokuratūra saņēma 2015. gada 17. jūnijā. Tajā aprakstīti bērnu tiesību pārkāpumi, ko birojs konstatējis Salas novada bāreņu namā “Līkumi”. Pēc ilgstošas sabiedrisko mediju uzmanības un Tiesībsarga biroja iesniegumiem, pērnā gada beigās lietu noņēma Jēkabpils izmeklētājiem, atdodot augstākai izmeklēšanas iestādei - Zemgales rajona pārvaldei. Tāpat tika nomainīts arī uzraugošais prokurors.
Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere saka, ka tā ir ļoti laba ziņa, jo ir liela cerība, ka beidzot kriminālprocess sakustēsies.
Aivars Egle, kurš nesen nozīmēts procesa uzraudzīšanai atzīst, ka kopš 2015. gada līdz pērnā gada maijam, tas ir
gandrīz divus gadus šajā kriminālprocesā netika nodrošināta mērķtiecīga izmeklēšana.
"Ja mēs izmeklēšanas procesā konstatējam šo kriminālprocesa novilcināšanu, ka netiek veikta aktīva izmeklēšana, tad nākotnē tas varētu tikt ņemts vērā pie soda noteikšanas vainīgajām personām," pauda Egle.
Pagaidām viena persona oficiāli atzīta par cietušo – tas ir bijušais bērnunama audzēknis Aivis Berģis, kurš iepriekš "Panorāmai" stāstīja, ka bērnunama vadītājs viņu gan apsaukājis, gan bijis pret viņu fiziski vardarbīgs.
Prokurors apgalvo, ka pavisam drīz cietušo skaits lietā būtiski pieaugs.
Prokurors uzskata, ka iepriekšējiem izmeklētājiem bijis pietiekami daudz laika, lai uzrādītu apsūdzību, taču viņi to nav izdarījuši. Joprojām neviena persona nav atzīta par aizdomās turamo. Izmeklētājiem uzdots pēc iespējas īsā laika periodā veikt apsūdzības uzrādīšanai nepieciešamās darbības, uzsvēra Egle.
Kopš pērnā gada beigām pēc Tiesībsarga biroja lūguma Zvērinātu advokātu padome cietušajiem nozīmējusi advokātu. Viņš pārliecinājies, ka cietušo liecību ir daudz un tās ir ļoti līdzīgas. Ja mainītu drošības līdzekli, iespējams, sāktu runāt arī bāreņu nama darbinieki, uzskata zvērināts advokāts Artūrs Zvejsalnieks.
Bērnunama direktors Juris Boķis, kurš bijušo audzēkņu apsūdzības vardarbībā uzskata par viņu atriebību, pārmetumus noraida.
Boķis norāda, ka izmeklēšanas iestādes viņu nav informējušas. "Man nevar trīs gadus pateikt, par ko es esmu apsūdzēts. Par ko ir runa, es gribu to pats zināt," viņš saka.
Salas novada dome, kas Juri Boķi vēlreiz apstiprinājusi reorganizētā bērnunama vadītāja amatā, līdz šim atbalstījusi savu darbinieku, jo tiesībsargājošās iestādes nav informējušas arī pašvaldību. Jaunieceltais uzraugošais prokurors norāda, ka pašvaldība tiks informēta, tiklīdz būs piemērots aizdomās turamās personas statuss. Kriminālprocesā jau noteikta papildu kvalifikācija.
2018. gada 3. janvārī kriminālprocesā nodarījums, par kuru notiek izmeklēšana, ir papildus kvalificēts kā dienesta pilnvaru pārsniegšana, kas saistīta ar vardarbību, un par valsts amatpersonas bezdarbību.
Cietušo advokāts piebilst, ka paralēli kriminālprocesam tiek gatavota arī civilprasība pret valsts un pašvaldību iestādēm, ieskaitot Labklājības ministriju, kas ilgstoši nav pievērsušas uzmanību signāliem par iespējamo vardarbību, kā arī iespējamajiem citiem bērnu tiesību pārkāpumiem Salas novada bērnunamā “Līkumi”.