Vēl pirms leģionāru piemiņas gājiena pie Brīvības piemineklim savu akciju sāka nacionālradikālas organizācijas “Gustava Celmiņa centrs” aktīvisti, kuri no pieciem karogiem iecerējuši izveidot miera jostu. Neiztika gan bez strīdiem, tomēr situācija atrisinās mierīgi.
Vaicāts, kādēļ šajā datumā nāk pie Brīvības pieminekļa, Igors Šiškins, kurš savulaik tiesāts par Uzvaras pieminekļa spridzināšanu, strupā atbildē norāda, ka tas ir viņa pienākums: „Man vecaistēvs bija leģionārs, rados bija daudz izsūtīto.”
Lai arī kopumā pasākums norit mierīgi, atsevišķiem garāmgājējiem Ukrainas karoga demonstrēšana neiet pie sirds. Lai arī saukļi ir skaļi, pēc neilga laika strīdnieki šķiras.
Šis pirmais gads, kad pie Brīvības pieminekļa netiek vienlaikus pieļauti pasākumi, kuros izskan pretēji viedokļi.
Pirmdien pie “Laimas” pulksteņa pulcējās arī „Gustava celmiņa centrs”. Lai arī to pasākums bija pieteikts līdz plskt.13, tas beidzās 45 minūtes ātrāk par plānoto.
Tad tur sāka pulcēties jau uz nākamo pasākumu - tā saukto antifašistu organizāciju pārstāvji. Kaut gan „antifašistu” pieteiktais pasākums ir pēdējais, viņi tam gatavojušies īpaši. Tiesa pret žurnālistiem, kam pamatā domāta šī izrādīšanās, organizācijas pārstāvji ar draudzīgumu neizceļas.
Jau pēc īsa brīža akcijas dalībnieki ietērpjas krāsotāju tērpos, lai „attīrītu Brīvības pieminekli no nacisma sērgas”. Tas apkārtējos raisa neviltotus smieklus.
Pulksten 13 dezinficētāji devās pie Brīvības pieminekļa. „Šodien mēs gribam attīrīt vietu no bacilas, kas te ir. Bacilas, kas nes līdzi nacisti. Tāda ir jēga mūsu „meraprejaķjai”,” stāsta Aleksandrs Gapoņenko.
Pasākumu vērojošie cilvēki neslēpj neapmierinātību par šādām antifašistu aktivitātēm: „Ziniet man ir kauns par valdību un prezidentu. Labi, ka lieku reizi notīra ielas. Ielas jau vajag tīrīt. Lai tik tīra visu laukumu.”
Tikmēr visus 16.marta pasākumus klusi no malas vēro Sīmona Vīzentāla centra vadītājs Efraims Zurovs. Viņa viedoklis par 16. martu kā piemiņas dienu aizvien nav mainījies: „Ziniet, ja Latvijai ir jāizvēlas varoņi, tad īstais varonis ir Žanis Lipke. Daudz labāks varonis par tiem cilvēkiem, kuri dienēja Wafen SS leģionā. Tāpēc es esmu te ieradies, lai par to stāstītu presei.”
Kaut vēl neilgi pirms 16.marta iekšlietu dienesti neskopojās ar brīdinājumiem par iespējamām provokācijām šā gada pasākumi pagājuši bez būtiskiem pārkāpumiem.