Sabiedriskā pirts Valmierā apmeklētājiem līdz šim bija atvērta trīs reizes nedēļā, un tā vienlaikus varēja uzņemt 40 cilvēkus. Mēneša laikā to izmantoja vairāk nekā 1000 gan pilsētas, gan apkārtējo novadu iedzīvotāji. Cilvēki uz pirti gāja ne tikai, lai baudītu pirts rituālus, bet arī - lai nomazgātos. Pirts uz nenoteiktu laiku ir slēgta. Iespēju iedzīvotājiem nomazgāties nodrošina “Kristīgā žēlsirdības centra” pakalpojums “Mazgāmutis”. Cilvēkiem ir pieejama duša un arī veļasmašīna, kur izmazgāt drēbes.
Ik dienu dušas telpu izmanto vairāki cilvēki - lielākoties vecāka gadagājuma ļaudis, kuriem nav pieejams siltais ūdens. Tagad, kad publiskā pirts ir slēgta, pieprasījums pēc šī pakalpojuma palielinās.
“Arī jauni rodas klāt, kuriem mājās nav šo ērtību, kuriem ir vannas ar augstām malām, kur ir grūti iekāpt. Tad, kad viņš ir aizgājis, tad, protams, nāk darbinieki, veicam dezinfekciju, kas tagad ir jāveic daudz vairāk, daudz rūpīgāk,” pastāstīja biedrības „Kristīgais žēlsirdības centrs” vadītāja Gaida Pevko.
Patlaban apmeklētājiem slēgta arī Strenču pirts. Vairākiem desmitiem vietējo iedzīvotāju tā bija vienīgā vieta, kur nomazgāties, jo lielai daļai mājsaimniecību Strenčos joprojām nav pieslēguma centralizētajam pilsētas ūdensvadam un kanalizācijas tīkliem.
“Ir daudzas tādas vecās mājas, kur dzīvo vecie cilvēki. Viņiem jaunieši atved ūdeni pārtikai, bet mazgāšanās - nesanāk. Ir tā, ka daži atnāk veikalā, tad jātaisa deguns ciet. Viņi vismaz uz pirtiņu nāca. It kā pēc visa galvenais ir tīrība. It kā, no vienas puses, cilvēku skaits ierobežots, bet, no otras puses - tie cilvēki atkal tagad staigā netīri,” stāstīja Strenču pirts darbiniece Maija Tomaša.
Viņa uzskata, ka dušu telpas pirtī nevajadzēja slēgt, bet ļaut cilvēkiem tās izmantot pēc noteikta grafika. Pašvaldībā skaidro, ka pagaidām pieprasījuma pēc šī pakalpojuma nav, bet līdzko situācija mainīsies, tiks apsvērtas iespējamās alternatīvas. Viens no variantiem esot dušu telpas atbalsta centrā “Saulstariņš”, kas atrodas Sedā.
KONTEKSTS:
Covid-19 izplatības ierobežošana
LSM.lv apkopojis noderīgus ieteikumus, lai izvairītos no Covid-19 izplatības, kā arī par to, ko darīt atbraucējiem no ārzemēm. Apkopoti telefona numuri, uz kuriem zvanīt ar jautājumiem par Covid-19, analīzes nodošanas vietas, skaidrojums, kam veic valsts apmaksātās analīzes.
Bezmaksas informatīvais diennakts tālrunis 8345.
Vienotā mājaslapa saistībā ar Covid-19 - covid19.gov.lv.
Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi. Vēlāk brīvdienās daļēji slēgti tirdzniecības centri. Noteikti arī jauni pulcēšanās ierobežojumi, ārpus mājām vienkopus ļaujot atrasties ne vairāk par diviem cilvēkiem vai ģimeni.
25. martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem, kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā. Pēc epidemiologu teiktā, Latvija nonākusi epidēmijas otrajā fāzē, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgiem.