Bordāns Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atkārtoti norādīja, ka Uzvaras parkā esošais monuments daudz pieminētajā Latvijas–Krievijas vienošanās dokumentā nav konkrēti nosaukts. Tāpat šajā vienošanās dokumentā neesot atrunāts aizliegums mainīt šī pieminekļa izskatu vai to pārvietot.
"Krustpunktā" podkāstā:
- "Spotify" podkāsts
- Apple podkāsts
- Google podkāsts
- Savā lietotnē raksti - Krustpunktā
Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.
Ministrs neizslēdz iespēju rīkot referendumu par Uzvaras parkā esošā pieminekļa demontēšanu. “Ja mēs runājam par faktiski iespējamām lietām, tad mēs runājam par Saeimas lēmumu. (..) Arī Rīgas dome varētu pieņemt šādu lēmumu. (..) Referendums vienlaikus ar [Saeimas] vēlēšanām arī nav izslēdzams jautājums,” norādīja Bordāns.
Tieslietu ministrs pauda, ka par šādiem pieminekļiem ir jābūt iespējai lemt visai Latvijas tautai, ņemot vērā, ka tas atrodas Latvijas galvaspilsētā.
Vaicāts par Tieslietu ministrijas četriem piedāvātajiem priekšlikumiem, kā tikt vaļā no pieminekļa Pārdaugavā, Bordāns sacīja: “Mums nebija dots uzdevums atrast vieglu risinājumu, bet īstu risinājumu."
Tāpat Bordāns pieļauj, ka piemineklis varētu arī palikt esošajā vietā, tomēr tiktu mainīts tā izskats, likvidējot uz agresiju vērstās skulptūras.
Ministrs uzskata, ka ilgtermiņā Latvija iegūs no Uzvaras parkā esošā pieminekļa neatrašanās galvaspilsētas centrā. Viņš gan neizslēdz, ka demontēšana varētu radīt arī kādas “īstermiņa problēmas” sabiedrībā.
Bordāns arī sacīja, ka pastāv iespēja, ka Krievija var piemērot Latvijai ekonomiskās sankcijas par šī pieminekļa demontēšanu, taču viņš apgalvoja, ka Latvija tam ir gatava.
KONTEKSTS:
Tieslietu ministrija nākamnedēļ valdībā iesniegs informatīvo ziņojumu, kurā ietverts arī priekšlikums Uzvaras parkā esošo pieminekli demontēt.
Pēdējā laikā saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā aktualizējies jautājums par Uzvaras parkā esošo pieminekli.
Iepriekš Saeimā par šī pieminekļa nojaukšanu diskutēja pirms trīs gadiem, taču šo procesu piebremzēja arī Covid-19 pandēmija. Nu 10 822 Latvijas pilsoņi kolektīvajā iesniegumā lūdza Saeimu lemt par Uzvaras pieminekļa demontāžu. Saeimas Ārlietu komisija vērtēja vēlētāju iniciatīvu par Uzvaras parkā esošā pieminekļa demontāžu. Ārlietu ministrija norādīja, ka Latvijas starptautiskās saistības liedz vienpusēji demontēt pieminekli. Savukārt deputāti ir pārliecināti, ka risinājumu iespējams rast, uzdodot Tieslietu ministrijai piedāvāt juridisku risinājumu par pieminekļa nojaukšanu.
Tikmēr Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā, kas aizliegs rīkot publiskus pasākumus tuvāk par 200 metriem no jebkura padomju armiju vai tās karavīru uzvaru un piemiņu slavinoša pieminekļa. Aizliegums attieksies arī uz pasākumu rīkošanu blakus Uzvaras parkā esošajam piemineklim. Publiskos pasākumos arī aizliegts izmantot militāru agresiju slavinošus simbolus, piemēram, "Z" un "V", ko lieto, lai slavinātu Krievijas agresiju Ukrainā.
Pieminekļa komplekss Uzvaras parkā neatbilstošā tehniskā stāvokļa dēļ atzīts par iedzīvotājiem nedrošu, līdz ar to pašvaldība 11. aprīlī to norobežojusi.