Ģimene ar bērniem jau pametusi Lielbritāniju caur Īriju un, visticamāk, jau atrodas Latvijā. Taču Eiropas Savienības (ES) normas pieļauj šādu tiesas prasību, jo ģimenes dzīvesvieta bija Lielbritānija.
Britu ģimenes lietu tiesas spriedums liecina, ka ģimenei nekavējoties jānodod bērni Anglijas un Velsa jurisdikcijā, bet vietējām varasiestādēm jāpaziņo šī ordera saturs atbildīgajām varasiestādēm Īrijā un Latvijā.
Tiesa nosprieda, ka četri bērni būtu pagaidām jāizņem no ģimenes viņu interešu aizsardzības labā.
Ģimene, kuras vārdus tiesas dokumentos nemin, kopš 2011.gada dzīvo Lielbritānijā. Šogad oktobrī viens no bērniem – zēns, kur tiesas dokumentos apzīmē ar iniciāli N. – ieradās skolā ar fiziskās ietekmēšanās pēdām uz kakla un gurna. Pēc iztaujāšanās viņš atzina, ka tie ir fiziskās ietekmēšanas sekas, un to izdarīja viņa māte un tēvs.
Citam bērnam uz vaiga atklāta nezināmas izcelsmes skramba. Policijā bērnu tēvs atzina, ka pēdas uz zēna kakla atstājis netīšām, bet māte ziņojusi, ka skramba citam bērnam uz vaiga iegūta skolā.
Policija un vietējās varasiestādes uzskatīja, ka vecāku paskaidrojumi nav pietiekami, un līdz izmeklēšanas beigām nolēma nodot bērnus Lielbritānijā dzīvojošo vecvecāku aprūpē.
Pēc dažām dienām bērni neieradās skolā, un pārbaudē atklāts, ka vecāki pametuši vietējā apgabala robežas. Tiesa noskaidroja, ka vecāki sazinājušies ar Latvijas vēstniecību, kas savukārt sazinājās ar vietējām varasiestādēm, bet par šo kontaktu rezultātiem plašākas informācijas nav.
Saskaņā ar tiesas rīcībā esošo informāciju, visi seši Latvijas pilsoņi – vecāki ar četriem bērniem – devās uz Īriju, “lai izvairītos no lietas izskatīšanās”, un no Īrijas plānoja doties uz Latviju.
Tiesas lēmums gan aizliedz vecākiem izvest bērnus no Īrijas uz kādu valsti, izņemto uz Angliju, tiesa arī brīdina, ka par šī lēmuma neizpildīšanu var sodīt ar naudas sodu un/vai cietumsodu.
Tiesa īpaši uzsvēra, ka Lielbritānija ir vienīgā vieta, kurai ir nepieciešama jurisdikcija, lai izskatītu jautājumu par bērnu drošību.
Latvijas jurists, kurš specializējas ES tiesību jautājumos, Rus.lsm.lv atzina, ka ES normas tiešām paredz, ka šādos gadījumos Lielbritānijai var būt ekskluzīvā jurisdikcija, jo ģimenes dzīvesvieta pēdējos gados bija tieši Lielbritānija. Taču visas lietas nianses zināmas tikai lietas dalībniekiem, tāpēc jurists atturējās no plašākiem komentāriem un vēlējās palikt anonīms.
Pat ja ģimene jau fiziski atrodas Latvijā, ES normas paredz, ka lieta jāizskata tiesā pēc faktiskās dzīvesvietas – tātad Anglijā. Un Lielbritānijas varasiestādes var pieprasīt Latvijai izdod bērnus tiesas lēmuma izpildei.
Taču pastāv iespēja arī nepildīt šo Anglijas tiesas prasību, ja izrādīsies, ka Latvijas diplomātiskā pārstāvniecība nebija saskaņā ar stingru starptautisko normu procedūru informēta par šo gadījumu, Rus.lsm.lv skaidroja jurists.
Latvijas Ārlietu ministrijā Rus.lsm.lv norādīja, ka ar šādām lietām strādā Tieslietu ministrija. Savukārt Tieslietu ministrija informēja, ka pašlaik tās rīcībā nav oficiālas informācijas par radušos situāciju, līdz ar ko tā nevar plašāk komentēt šo gadījumu.