Panorāma

Neskaidrība par naudas atmazgāšanas apkarotāja vakanci turpinās

Panorāma

Labklājības ministrija atkāpjas no solījumiem

Kontroles dienests – vai pietiekami stiprs un ietekmīgs?

Burkānu nesteidz vainot naudas atmazgāšanas apkarotāja neizteiksmīgajā sniegumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 5 mēnešiem.

Lai arī atbildīgās amatpersonas vienā balsī atzīst – Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam jeb Kontroles dienestam ir nepieciešams jauns vadītājs, vainot tā līdzšinējo priekšnieku Viesturu Burkānu dienesta ilgstoši neizteiksmīgajā sniegumā neviens nesteidzas. Tā vietā tiek norādīts uz pārāk zemu iestādes kapacitāti un komunikācijas plaisu starp Kontroles dienesta darbiniekiem un finanšu noziegumu izmeklētājiem.

Viena no pirmajām reizēm, kad toreiz vēl virsprokurors Viesturs Burkāns parādījās Latvijas Televīzijas ēterā – 1997.gadā vēstot par kārtību, kādā žurnālisti drīkstēs iepazīties ar tā brīža premjera Andra Šķēles operatīvās lietas materiāliem. Pēc gada Burkāns kļuva par jaunizveidotā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta jeb Kontroles dienesta priekšnieku un pavadīja šajā krēslā 20 gadus. Un tikai šogad ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, kurš iepriekš bija vairākkārt vienkārši pārapstiprinājis Burkānu šajā amatā, nolēma – jārīko konkurss. 

"Burkāna kungs ir ļoti pieredzējis un viņš sistēmu pārzina perfekti, bet nu .. visam ir savs laiks," teica ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

To, ka pārmaiņām Kontroles dienestā jābūt, jau iepriekš uzsvēris un arī šodien atkārtoja arī premjers Māris Kučinskis(Zaļo un Zemnieku savienība). "Neapšaubot Burkāna kunga zināšanas, bet, ko dod, ka tu esi gudrs, ja neviens par to neuzzina."

Un tiešām. Lai arī 2004.gadā dienests saņēmis ASV FIB pateicības zīmi par palīdzību globāla bērnu pornogrāfijas tīkla darbības apturēšanā, skaļās naudas atmazgāšanas lietās Burkāna vadītās iestādes nosaukums parādījies maz.

Iesaldēto līdzekļu apjoms atpaliek no reāli Latvijā atmazgātās naudas daudzuma, un izmeklētājiem nosūtītie ziņojumi reti rezultējas notiesājošā spriedumā. Un tomēr, kā uzsver premjers, Kontroles dienests ir atslēgas posms naudas atmazgāšanas apkarošanā.

"Viņa nozīme, mums jāsaka, netika novērtēta, tāpēc viņam ir pilnīgi noteikti jāmaina dienestam statuss un jānodrošina, lai faktiski būtu jauna dzīve tur," vērtēja premjers.

Uz to norāda arī atbildīgās Saeimas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis ("Vienotība"), uzsverot: "Tā reālā reorganizācija, lai iestāde tiešām strādātu veiksmīgi, nozīmētu arī pakļautības maiņu."

Lai izvairītos no politiskas ietekmes, Kontroles dienests savulaik izveidots prokuratūras pakļautībā, bet tādējādi ir atrauts no finanšu noziegumu izmeklētājiem Valsts policijā (VP) un Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Tagad to plānots mainīt.

Vēl Latkovskis norāda uz milzīgu dienesta kapacitātes trūkumu, par ko komisija esot signalizējusi gadiem un kas ievērojami kavējis dienesta darbu.

"Latvijā nebija zinošāka cilvēka šajā jomā kā tieši Burkāna kungs. Bija zināmi limiti, cik daudz viņš varēja izdarīt," teica Latkovskis, gan atzīstot, ka pēc 20 gadiem dienesta vadībā "nepieciešamas arī svaigas asinis".

Izvērtēt Kontroles dienesta līdzšinējo darbu aicināti arī tā tuvākie partneri, bet VID, tiklīdz kā uzzināja, ka jaunais Kontroles dienesta vadītājs šodien tomēr nav nosaukts, norādīja, ka pagaidām nekādus komentārus nesniegs, jo vēl jāturpina sastrādāties ar līdzšinējo Kontroles dienesta vadītāju. Savukārt VP uzsvēra, ka attiecības ar sadarbības partneriem nekomentē vispār.   

Tiesa, pirms pāris mēnešiem intervijā Latvijas Radio policija norādīja – no Kontroles dienesta saņemto lietu skatīšana ievelkas un nereti beidzas bez rezultāta, jo dienestam trūkst izpratnes, kāda tieši informācija ir izmeklēšanai svarīga. "Kontroldienesta darbinieki, viņi nav izmeklētāji, saprotiet, viņi var savākt 1000 un 2000 lapas, bet viņi nezina, kas ir vajadzīgs izmeklētājam," teica policijas pārstāve Inese Gise.

Savukārt par VID vērtējumu daļēji liecina pirms diviem gadiem veiktās izmaiņas, kas paredz, ka turpmāk bankām par aizdomīgiem darījumiem jāziņo pa taisno VID, nevis caur Kontroles dienestu kā iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti