Katrs otrais Covid-19 pacients ar vidēju vai smagu slimības gaitu vēl vairākus mēnešus pēc slimošanas izjūt sekas. Kopš pagājušā gada nogales nacionālajā rehabilitācijas centrā ''Vaivari'' šādu pacientu atlabšanai izveidota rehabilitācijas programma.
Visbiežāk Covid-19 pārslimojušajiem atkal jāiemācas elpot. Vijas kundze pēc četrām "Vaivaru" centrā pavadītajām nedēļām šodien lepni saka, ka pāris stundas jau varot iztikt bez tā saucamajām skābekļa ūsām.
"Man bija ļoti smags gadījums. Abpusējs plaušu karsonis. Un vispār man teica, ka plaušas ir nekādas.
Pateicoties te gan fizioterapeitiem, ergoterapeitam, gan masierei, ir tik tālu, ka es varu aiziet logu atvērt vai uz labierīcībām," stāstīja rehabilitācijas programmas paciente Vija.
Nacionālā rehabilitācijas centra "Vaivari" Covid-19 rehabilitācijas nodaļas vadītāja Inese Svikliņa atzina: "Smagākos gadījumos diemžēl pacienti ļoti ilgstoši ir skābekļa atkarīgi. Tādus attālinātus rezultātus mēs vēl līdz galam nevaram vērtēt, jo tā slimība ir ļoti jauna un rehabilitācija arī."
Šogad Vaivaros rehabilitāciju saņēmuši 288 Covid-19 pārslimojušie. Pavasarī Covid-19 izslimojušo rehabilitācijai piešķirti 1,9 miljoni eiro, no kuriem "Vaivari" saņēma vairāk nekā 420 000 eiro. Tomēr arī uz šo pakalpojumu ir rinda, kur pašreiz gaida nedaudz vairāk kā 200 cilvēku.
""Vaivari" ir rehabilitācijas jomā galvenā iestāde Latvijā. Tāds centrs, bet tai pašā laikā ir paredzēts, ka tos rehabilitācijas pakalpojumus varēs saņemt arī citās vietās Latvijā.
Arī vairākās reģionālajās slimnīcās un vairākās vietējās slimnīcās," atzina veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").
Smagākajos gadījumos pacienti rehabilitācijas centrā nonākot tieši no slimnīcas, bet, ja Covid-19 pārslimots vieglā formā, tomēr funkcijas ir traucētas, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kas nosūtīs uz konsultāciju un izvērtēšanu.
Pašreiz "Vaivaru" rehabilitācijas centrs strādājot ar citām ārstniecības iestādēm, lai izveidotu vienotu izpratni par to, kā atpazīt rehabilitācijas nepieciešamību pēc Covid-19 pārslimošanas.