Valsts policija pirms kāda laika saņēma informāciju par to, ka Cēsīs kāda persona, iespējams, par samaksu izsniedz fiktīvus vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātus. Policisti svētdien, 17. oktobrī, aizdomās par šīm noziedzīgām darbībām aizturēja 1958. un 1966. gadā dzimušas sievietes. Viena no viņām ir medicīnas iestādes darbiniece.
Veicot izmeklēšanu un kratīšanas personu dzīvesvietās, tika izņemta skaidra nauda – vairāki tūkstoši eiro, kas, iespējams, iegūti noziedzīgā ceļā. Izmeklēšanā iegūta informācija, ka cena par vienu sertifikātu bijusi no 250 līdz 300 eiro.
Aizturētās sievietes šobrīd atrodas izolatorā, un tiks lemts par drošības līdzekļu piemērošanu viņām.
Saistībā ar notikušo ir uzsākts kriminālprocess par dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošanu un viltota dokumenta, zīmoga un spiedoga realizēšanu un izmantošanu, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās (Krimināllikuma 275. panta otrā daļa).
Savukārt pagājušajā pirmdienā, 11. oktobrī, Valsts policija saņēma iesniegumu no kādas Rīgas medicīnas iestādes, paužot aizdomas par personām, kurām, iespējams, ir viltots vakcinācijas sertifikāts. Proti, slimnīcā nonākusi kāda Covid-19 inficēta persona, kura sākotnēji uzrādījusi derīgu vakcinācijas pret Covid-19 sertifikātu, bet, slimībai progresējot un veselības stāvoklim pasliktinoties, persona ir atzinusi, ka sertifikāts ir fiktīvs.
Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Zemgales iecirknī nekavējoties tika uzsākts kriminālprocess pēc minētā Krimināllikuma panta. Izmeklēšanā noskaidrots, ka gan slimnīcā esošajam vīrietim, gan viņa dzīvesbiedrei ir iegūti fiktīvi vakcinācijas sertifikāti, atklājot arī informāciju par šīs fiktīvās vakcinācijas veikšanas vietu un iesaistītām personām.
Veicot izmeklēšanas darbības, jau nākamajā dienā, 13. oktobrī, aizdomās par fiktīvas vakcinācijas veikšanu likumsargi Alūksnē aizturēja 1976. gadā dzimušu sievieti, kas ir medicīnas iestādes darbiniece. Tāpat veiktas kratīšanas personas dzīvesvietā un darba vietā, kuru laikā izņemti datu nesēji, dažādi dokumenti, tostarp arī kalendārs ar pierakstiem, kas var būt svarīgi izmeklēšanai.
Šobrīd sievietei piemēroti drošības līdzekļi, kas nav saistīti ar brīvības atņemšanu, – policijas uzraudzība un aizliegums ieņemt konkrētu amatu.
Izmeklēšana abos kriminālprocesos turpinās, šobrīd tiek apzināts to personu loks, kas, iespējams, saņēmušas fiktīvas vakcinācijas sertifikātus. Izmeklēšanas interesēs Valsts policija no plašākiem komentāriem šobrīd atturas.
Kopumā saistībā ar iespējamu fiktīvu vakcināciju visā Latvijā sākti 14 kriminālprocesi, kā arī vairākas resoriskās pārbaudes. Visos procesos šobrīd notiek aktīva izmeklēšana. Katra saņemtā vai policijas fiksētā informācija tiek rūpīgi pārbaudīta, norādīja Valsts policija.
KONTEKSTS:
Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.
Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20.
Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.