PACIENTA PIEMAKSA PAR VALSTS KOMPENSĒTĀM ZĀLĒM:
2011.gadā – Ls 9,3 miljoni jeb 60% no visām receptēm 2012.gadā – Ls 10,9 miljoni jeb 62% no visām receptēm 2013.gada I pusgadā – Ls 7,3 miljoni jeb 66% no visām receptēm dati: Valsts kontrolePēterim ir slima sirds, un viņš nedrīkst nelietot zāles. Reizi mēnesī dodas no Gulbenes uz Rīgu.
Vītolu astoņgadīgais puikam atklāja cukura diabētu. Tagad četras, piecas reizes dienā pašam jādur pirkstiņā un jāmērī cukura līmenis asinīs. Ināra Vītola stāstīja, ka martā viņiem tās teststrēmeles deva par velti, pēc tam aptiekā jau pa lats piecpadsmit. Bet janvārī vēl lielāks šoks – jau lats piecdesmit par paciņu.
Pensionāre Cirēnija Miezīte zāles pērk reizi trijos mēnešos. Ar veco naudu – latiem – tie bija vismaz 50 lati, kuri jāatstāj aptiekā.
„Nē, nē, nekad nav 100 %, lai gan ir tā sarkanā recepte, vai puse jāpiemaksā klāt,” atklāj pensionāre.
Visu, ko LTV Gulbenes invalīdu biedrībā stāsta šie cilvēki, apstiprina arī Valsts kontroles revīzijā atklātais. Par spīti tam, ka naudas kompensējamām zālēm ir aizvien vairāk, pacientu līdzmaksājums pieaug. Un tie nav daži desmiti eiro centu, nē, tie ir desmitiem eiro.
Ja ārsts ir izrakstījis medikamentu ar konkrētu nosaukumu, pacients nemaz nevar saņemt citu medikamentu.
Valsts kontroliere Elita Krūmiņa norāda, ka līdzmaksājuma daļa ir diezgan ievērojama, un „jocīgākais, ka pieaug laikā, kad palielinās līdzfinansējums”.
Valsts kontroles revīzijas grupas vadītājs Mareks Zvirgzdiņš savukārt norāda, ka ražotāji, kas iesniedz medikamentus uz kompensējamo sarakstu, izturas totāli bezatbildīgi. Un, ja kādas zāles nav, viņi par to neinformē, pauz Zvirgzdiņš.
Tomēr Veselības ministrija esošo sistēmu mainīt negrasās. Lai gan atzīst, ka problēmu ir ļoti daudz, un mazajam diabēta slimniekam arī testa strēmelēm būtu jābūt par brīvu.
Jau drīzumā ministrija plāno atsākt kampaņu – Ārstējies – nepārmaksājot, kuras laikā atgādinās pacientiem, ka viņi ir tiesīgi lūgt ārstam izrakstīt lētāko medikamentu. Nevis konkrēta ražotāja zāles.
Tāpat joprojām redzams, cik spēcīgs ir farmācijas milžu lobijs un ka desmitiem ārstu joprojām izraksta viena ražotāja zāles.
Jau ziņots, ka pacienti Latvijā pārmaksā par valsts kompensējamām zālēm, taču problēma ir risināma - Veselības ministrijai (VM) vajadzētu rosināt ārstus izrakstīt pacientiem piemērotākās un finansiāli izdevīgākās zāles. Tā norāda Valsts kontrole (VK). Esošo zāļu kompensācijas kārtību Veselības ministrija nav gatava mainīt, taču sola rīkot informatīvas kampaņas.
Valsts kontrole secinājusi, ka lielākā problēma, kas arī izraisa pacientu piemaksas palielināšanos, ir sadarbības trūkums starp visām procesā iesaistītajām pusēm. VM kā normatīvo aktu izstrādātāja un politikas veidotāja nav panākusi, ka ārsti izraksta pacientam piemērotākos un vienlaikus finansiāli pieejamākos medikamentus. Bieži pacientiem tiek izrakstīts nevis zāļu vispārīgais nosaukums, bet konkrēts medikaments. Aptiekā tad jāpiemaksā ne tikai 50% vai 25% no summas (izņemot 100% kompensētos medikamentus), bet arī starpība starp ārsta izrakstītā un kompensējamo zāļu sarakstā iekļautā lētākā medikamenta cenu. Revīzijā secināts, ka šī piemaksa veido vidēji 23% no kopējām medikamentu izmaksām.