Rēzeknes tiesa otrdien, 1.decembrī, pasludinās spriedumu krimināllietā, kurā par balsu pirkšanu apsūdz uzņēmēju, Viļānu novada domes deputātu Andri Kozuli un Sakstagala pagasta iedzīvotāju Andreju Sačkovski. Abiem tiek inkriminēta vēlētāju pamudināšana par maksu nobalsot par „Vienotības” sarakstu, ievelkot plusiņu Dzintaram Zaķim un izsvītrojot pārējos kandidātus.
Pēdējo pāris mēnešu laikā trīs personas par Zaķa plusiņu pirkšanu jau ir notiesātas, un spriedumi ir stājušies spēkā. Taču jau pirms gada par balsu pirkšanu Latgalē publiski sāka runāt „Vienotības” Viļānu nodaļas vadītājs Juris Vidiņš. Šogad viņš ir pabijis ziņu virsrakstos arī tāpēc, ka „Vienotības” ētikas komisija nosprieda: par ilgstošu partijas tēla graušanu Vidiņš no tās ir jāizslēdz. „Vienotības” valde, kurai bija jāpieņem gala lēmums, šo jautājumu gan iesaldēja.
Ar Juri Vidiņu viņa darbavietā - Viļānu slimnīcas valdes locekļa kabinetā – Latvijas Radio tiekas atpakaļceļā no Rēzeknes tiesas, kurā todien noslēgusies Kozuļa un Sačkovska balsu pirkšanas lietas izskatīšana. Rudenī ir stājušies spēkā divi šīs tiesas spriedumi, kas vismaz daļēji apliecina Vidiņa pirms gada pausto: Rēzeknes un Viļānu pusē notikusi masveida vēlētāju uzpirkšana par labu Zaķim.
Lai gan Zaķis pēc pirmā spēkā stājušās sprieduma no „Vienotības” izstājās, tās Saeimas frakciju viņš pats nepameta, bet viņa izslēgšanai nebija nepieciešamo divu trešdaļu deputātu balsu. Vidiņš par to kritizē gan Zaķa pasargātājus frakcijā, gan partijas vadību.
“Tas liecina par deputātu morāli'' - ja viņi ir ar mieru sēdēt blakus cilvēkam, kas nokļuva Saeimā, pateicoties balsu pirkšanai, viņš “Vienotību” kompromitējis, uzskata Vidiņš.
To, ka frakcija un arī partija ir sašķelta, Vidiņš sarunā apliecina vairākkārt, tomēr atraida partijas līderes Solvitas Āboltiņas pausto aicinājumu neapmierinātajiem biedriem „Vienotību” pamest.
Āboltiņa iesaka tiem, kas domā citādi, aiziet no partijas, bet mēs jau nedomājam citādi, partijas programma ir kolosāla, bet izpildītāji ne tik labi, saka Vidiņš.
Vidiņš uzskata, ka partijas vadībai ir neērts, jo visai bieži partijas iekšējā sarakstē paudis asu viedokli par redzamiem partijas biedriem. Februārī pēc „Vienotības” Rēzeknes nodaļas iesnieguma pret Vidiņu partijas ētikas komisija ierosināja valdei viņu no partijas izslēgt. Tomēr valde nolēma šo jautājumu iesaldēt, jo saspringtās ģeopolitiskās situācijas dēļ iekšējo domstarpību risināšanu neesot prioritāte. Vidiņam par partijas valdes lēmumu gan ir cits skaidrojums – viņi vienkārši nobijās, jo biedru rindā bija liels sašutums.
Juris Vidiņš bija arī starp tiem „Vienotības” biedriem, kuri pauda neizpratni par to, ka premjera amatam pirms gandrīz diviem gadiem pēkšņi tika izvirzīta tobrīd bezpartejiskā Laimdota Straujuma. Ministru prezidenti Vidiņš publiski ir kritizējis kā neizteiksmīgu. Savulaik viņš arī uzskatīja, ka valdības vadīšana būtu jāuzņemas partijas līderei Āboltiņai, taču tagad šāds scenārijs Vidiņu biedējot.
“Lielākais partijas valdes noziegums pret valsti un partiju ir tas, ka virza pelēcības, bet tie, kas grib un var darboties, tiek nobīdīti malā,” uzskata Vidiņš.
Viņš gan piekrīt, ka partijas līdere Solvita Āboltiņa nav vis pelēcība, bet spilgta persona, taču, viņaprāt, Āboltiņa tagad ir “izmisusi, domāju, ka tik daudz paškritikas viņai ir, lai saprastu, ka šī ir viņas pēdējā Saeima”.
“Dod Dievs, lai viņa savu spilgtumu un talantu virzītu uz Latvijas labklājību nevis, tikai domātu par savu personību,” saka Vidiņš.
Sestdien notiks „Vienotības” kongress, kurā Vidiņš atkal sola būt aktīvs debatēs, jo uzskata – no agrāko varas partiju bēdīgā likteņa „Vienotību” spēšot glābt tikai atklātība.