Labrīt

Egils Plaudis. Dzejoļu krājums "Pelnu deja"

Labrīt

Ojārs Vācietis. Krājums "Nolemtība"

Pēc pārdošanas Aizputes novada Cīravas pils stāvoklis turpina pasliktināties

Cīravas pils lēnām iet bojā; īpašnieks nerīkojas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 10 mēnešiem.

Aizputes novada Cīravas pils, kas pieder Itālijas pilsonim un iekļauta arhitektūras pieminekļu mantojuma sarakstā, lēnām iet bojā. Tā ir atzīta ne tikai par vidi degradējošu, bet pat par cilvēkiem bīstamu, taču nojaukt to nedrīkst, un īpašniekam uzdots to steidzami sakārtot, Latvijas Radio pastāstīja vietējā laikraksta "Kursas Laiks" žurnāliste Liene Andersone-Kolosova.

Itālijas pilsonis pili iegādājās 2013. gadā, kopš tā laika pilī nekādi darbi nav notikuši, un tagad gan būvvalde, gan Aizputes pašvaldība atzīst, ka ēka sāk svērties, tā ir bīstama apkārtējiem.

Andersone-Kolosova stāstīja, ka ēka izskatās briesmīgi, fasāde jau pa gabalu brīdina, ka tai nevajag tuvoties, no sienām krīt apmetums, logi ir izsisti, jumtā tornīši ļogās, sienu savienojumu vietās ūdens izgrauzis caurumus, sienas atsegtas.

Īpašniekam ir nosūtīta vēstule ar aicinājumu steidzami savest ēku kārtībā. Pašvaldība var to norobežot, bet nedrīkst to nojaukt, jo tas ir arhitektūras piemineklis.

Īpašniekam dots laiks līdz janvāra beigām iesniegt plānu ēkas sakārtošanai. Pagaidām gan atbilde nav saņemta.

Cīravas mājaslapa vēsta, ka Cīravas muižas pils celta 1752. gadā, 19. gadsimta  sešdesmitajos gados pārbūvēta. Pseidogotiskās formās būvēta divstāvu apmesta mūra celtne savu pašreizējo izskatu ieguvusi 1875. gadā. 20.gs. sākumā Cīravas pils bijusi baronu Manteifeļu-Scēgu dzimtas īpašums.

1920. gadā pili atsavināja Latvijas valsts labā un 1922. gadā tajā ierīkoja Meža skolu.  Pilī ir 30 istabas un vērtīgas neorenesanses interjera apdares paliekas – griestu un sienu gleznojumi, zālē marmora kamīns. Griestu gleznojumi sākotnēji aptvēruši visas nozīmīgākās telpas. Pils pagrabos, pēc tā laika meistaru zināšanām, veidota unikāla gruntsūdeņu novadīšanas sistēma. Apsilde veidota kā vienota sistēma, izmantojot un sadalot pa telpām kamīnu siltumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti