Striktie ierobežojumi un karantīna attiecas uz visiem, arī tūristiem. Ārlietu ministrijas telefoni ir karsti – zvana Milānā un citās Itālijas pilsētās esošie. Itālijā dzīvo un strādā 2100 Latvijas valstspiederīgo. Tagad daļa no viņiem grib atpakaļ uz Latviju. Taču arī tas nav tik vienkārši.
“Gan konsulārais diennakts tālrunis, gan vēstniecība Romā saņem daudz zvanu katru dienu gan no ceļotājiem, gan no tiem, kas grib atgriezties Latvijā,” pastāstīja Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.
Konsulārais dienests gan atgādina, ka nesedz izdevumus, kas saistīti ar papildu uzturēšanos ārvalstīs un neapmaksā jaunu atpakaļceļa biļeti uz Latviju, ja iegādātā biļete nav izmantojama. “Svarīgākais ir ievērot vietējo iestāžu norādījumus, lai saprastu, kur var un vai var. Reisu skaits ir samazināts, bet dažādi varianti vēl pastāv,” norādīja Beķeris.
“airBaltic” uz Milānu un Veronu un no Milānas un Veronas pagaidām vairs nelido. Tiem, kuri atrodas tur, tagad tiek piedāvāts atgriezies Rīgā no četrām citām pilsētām. “airBaltic” Itālijas ceļotājus tagad ved mājās no Minhenes, Vīnes, Ženēvas vai Cīrihes. Kopumā tas skar 8000 pasažieru, kuru ceļojuma maršruts nu ir jāpārplāno.
“Mēs kontaktējamies ar visiem pasažieriem un meklējam katram attiecīgu labāko risinājumu. Pārsvarā piedāvājam citos datumus vai no citiem galapunktiem,” pastāstīja “airBaltic” operatīvās vadības direktors Pauls Cālītis.
Kompānijas iekšienē izveidota vadības darba grupa, kas tiekas katru dienu un pieņem lēmumus par visu, kas saistīts ar “Covid-19” vīrusa izplatību. Viņu radarā ir arī citas Eiropas pilsētas, kur saslimstība strauji palielinās.
“No PVO iznāca viņu viedoklis – saslimstības iespēja tieši lidojuma laikā ir ļoti zema, ņemot vērā gaisa filtrēšanas sistēmu un gaisa apmaiņu lidojuma laikā. Tas [viedoklis] nāk nevis no aviokompānijas, bet no Pasaules Veselības organizācijas,” norādīja Cālītis.
“airBaltic” ir ieviesta jauna kārtība, un visas lidmašīnas tīra biežāk nekā līdz šim. Tie stjuarti, kuri apkalpoja reisu, ar kuru vairāki “Covid-19” pacienti no Itālijas atlidoja, tagad visi ir uz slimības lapas un gaida karantīnas beigas.
KONTEKSTS:
Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, tostarp vairākās Eiropas valstīs, īpaši plaši skarta ir Itālija.
Tāpat "Covid-19" konstatēts visās mūsu kaimiņvalstīs, un arī Latvijā tas konstatēts vairākiem cilvēkiem, kuri ceļojuši no Itālijas.
Starptautiskās organizācijas vērš uzmanību uz to, ka jaunais "Covid-19" koronavīruss izraisīs ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos. Turklāt pesimistiskākie scenāriji liecina pat par pirmo globālo ekonomisko lejupslīdi kopš finanšu krīzes pirms vairāk nekā desmit gadiem. Tas ietekmēs arī Latviju, un vienas no pirmajām no koronavīrusa cieta aviopārvadājumu un tūrisma nozares. Nozarē jau izskan bažas, ka "Covid-19" izplatības dēļ Latvijas tūrisma uzņēmumu apgrozījums varētu kristies par 90%.