ĪSUMĀ:
- Covid-19 iegrožošanai plāno papildu ierobežojumus no 21. decembra.
- Par tiem valdība vēl lems, bet iecere ir vairāk ierobežot tirdzniecību un aktivitātes telpās.
- To pamato ar datiem, ka veikalos apmeklētāju kritums vērojams vien brīvdienās.
- Neplāno ierobežot pārvietošanās brīvību.
- 1.–6. klašu skolēniem par nedēļu pagarinās brīvlaiku.
- Premjers: Tuvojamies kara medicīnas situācijai. Vēlas vismaz trīs nedēļu klusuma periodu.
- Brīvdienās un svētku dienās ārtelpās ļauj tirgot Ziemsvētku eglītes.
Kariņš pastāstīja, ka ceturtdien, 17. decembrī, valdība lems par konkrētiem ierobežojumiem, kas stāsies spēkā pirmdien, 21. decembrī. Tie neskars pārvietošanās brīvību, bet balstīsies uz Veselības ministrijas priekšlikumiem, kas jau vērtēti valdības sēdē.
"Klusā perioda" laiks būs vismaz trīs nedēļas, tostarp plāno par vienu nedēļu pagarināt 1.–6.klašu skolēnu brīvlaiku, sacīja premjers.
"Veselības aprūpe nonākusi situācijā, ko var raksturot kā kara medicīnu. Slimnīcas spiestas aizvien vairāk samazināt pakalpojumu klāstu, lai spētu tikt galā ar pieaugošo Covid-19 pacientu skaitu. Covid-19 dēļ zaudējam vidēji 10 cilvēkus dienā. Tas nav pieņemami," pauda Kariņš.
"Veselības aprūpe kopumā ir nonākusi situācijā, ko varētu raksturot kā kara medicīnu," pēc valdības sēdes sacīja Ministru prezidents @krisjaniskarins. Ceturtdien valdība lems par stingrākiem ierobežojumiem, kas stāsies spēkā no pirmdienas, 21. decembra. https://t.co/E0juyVrlUA pic.twitter.com/R65N6SfjFH
— LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) December 15, 2020
Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) atklāja, ka plānoti tirdzniecības ierobežojumi, kas gan neskars pārtikas un higiēnas preces. Tāpat plānoti liegumi, kas attieksies uz visa veida aktivitātēm slēgtās telpās, piemēram, sporta nodarbībām un mēģinājumiem “viens pret vienu”.
“Mums ir atšķirīga situācija no Lietuvas un tik ārkārtēji pasākumi kā pārvietošanās aizliegumi nav piemērojami šobrīd,” sacīja Viņķele, atsaucoties uz epidemiologu un infektologu pausto. To, ka nav nepieciešams ierobežot iziešanu no mājas, tviterī apliecināja infektologs Uga Dumpis.
Science publicēts raksts par valsts līmeņa ierobežojumu efektivitāti COVID-19 ierobežošanā. Cilvēku ieslodzīšana mājās ir mazāk efektīga kā nopietni pulcēšanās ierobežojumi, klātienes pakalpojumu pārtraukšana un visa veida izglītības iestāžu slēgšana https://t.co/V2dtSIZb3Q
— Uga Dumpis (@udumpis) December 15, 2020
Ministre arī zināja stāstīt par jaunākajiem mobilitātes un paradumu datiem, kas rāda – veikalos apmeklētāju kritums vērojams vien brīvdienās, kad ieviesti striktāki ierobežojumi. Taču tieši kontaktu samazināšana ir efektīvākais veids, kā samazināt vīrusa izplatību.
Tāpat tiek gatavoti ieteikumi iedzīvotājiem, kā Ziemassvētkus, kas tradicionāli ir ģimenes svētki, pavadīt iespējami droši.
“Vēlos atgādināt, ka mums ir visas valsts izaicinājums. Covid-19 turpina izplatīties, un grūtības veselības aprūpes sistēmā ir ļoti nopietnas. Tikai kopīgiem spēkiem spēsim tās pārvarēt. Svarīgi visiem līdzdarboties, lai mēs varētu pārvarēt šo grūto posmu un iziet no šīs krīzes,” sacīja Kariņš.
Covid-19 izplatība Latvijā stabilizējusies, bet ar to ir par maz, lai atvieglotu slimnīcas, kurās stacionēto Covid-19 pacientu skaits līdz gada beigām prognozējami sasniegs tūkstoti. Tomēr būtiski, ka
Latvijā bez pilnīga cilvēku kustības ierobežojuma varētu iztikt, ja plaša sabiedrība izpildīs jau esošos ierobežojumus, norādīja Slimību profilakses un kontroles centra eksperts Jurijs Perevoščikovs.
„Pasaules Veselības organizācija pavisam nesen izplatīja jaunu metodiku. Galvenais, kas definēts, ka vajadzētu piemērotus ierobežojumus ieviest saprātīgi un balansēti. Tas, ko redzam, ka jau noteiktie pasākumi principā darbojas, bet tos vajag ievērot! Zinot, ka šie darbojas, katrs nākamais solis būtu rūpīgi izvērtējams. Gribam vēl mazliet pielikt klāt, lai pēc Ziemassvētkiem un Jaunā gada būtu vērojams īstais saslimstības samazinājums," skaidroja Perevoščikovs.
Līdz ar ierobežojumu sarakstu sabiedrībai būs zināmi ar Veselības ministrijas ieteikumi par Ziemassvētku drošu svinēšanu pandēmijas laikā.
Līdzās plāniem par striktiem ierobežojumiem valdība otrdien lēmusi ļaut brīvdienās un svētku dienās ārtelpās tirgot Ziemsvētku eglītes, informēja Zemkopības ministrija. Vienlaikus egļu audzētājiem un tirgotājiem ir pienākums nodrošināt roku dezinfekciju, sejas masku lietošanu un fiziskās distances ievērošanu starp pircējiem.
Tāpat otrdien valdība precizēja individuālo aizsardzības līdzekļu sagādes sistēmu, lai pēc brīvlaika gan skolēniem, gan pedagogiem, atgriežoties skolā, būtu pieejamas daudzkārt lietojamās sejas maskas. Tās tiks iepirktas centralizēti un izglītības iestādēm piegādātas ar pašvaldību starpniecību.
KONTEKSTS:
Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits nebeidza pieaugt.
Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim. Ierobežojumi ir tikpat stingri kā pavasarī – jāievēro “2+2” princips. Tas nozīmē, ka tikties drīkst tikai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot divu metru distanci.