SPKC pārstāve Elīna Dimiņa informēja, ka pagājušajā nedēļā ir konstatēti astoņi saslimšanas gadījumi, un pieci no tiem bija ievesti - no Zviedrijas, ASV, Indonēzijas, Šveices, un bija arī daži sekundāri gadījumi, kad Latvijā iedzīvotāji inficējušies no cilvēkiem, kuri “ieveduši” vīrusu no ārzemēm.
Bet šonedēļ ir vien otrdiena un jau konstatēti 10 gadījumi, kas apstiprina, ka pandēmija nav beigusies, ir jābūt modriem un jāseko līdzi epidemioloģiskajai situācijai, uzsvēra Dimiņa.
Viņa informēja, ka divos gadījumos iedzīvotāji inficējās Krievijā un Vācijā. Savukārt pieci no 7 aizvadītajā dienā konstatētajiem gadījumiem saistīti ar kopīgiem privātiem izklaides pasākumiem, kas notikuši arī publiskajās vietās.
Inficētie ir vecumā no 20 līdz 45 gadiem, viņi dažas dienas pavadījuši laiku vakaros un nakts stundās kopā ar ārzemju viesiem.
Kompānija apmeklēja arī publiskās vietas un restorānus, un, lai gan uzņēmējiem, kurus apmeklēja šī kompānija, nebūs noteikti papildu ierobežojumi, jo viņi ievēroja nosacījumus un piesardzību, cilvēkus, kuri apmeklēja restorānus vienlaikus ar šo kompāniju, aicina uzmanīt savu veselības stāvokli.
SPKC aicina uzmanīties cilvēkiem, kuri apmeklēja:
- “Aqua Luna”, Rīgā, Andrejostas 5, 27. jūnijā, vakarā pēc pulksten 19.00
- “Riviera”, Rīgā, Dzirnavu ielā 31, 28. jūnijā, vakarā pēc pulksten 19.00.
SPKC pārstāve norādīja, ka riski citiem apmeklētājiem ir minimāli, viņus nenoteiks kā tuvas kontaktpersonas, tomēr šos cilvēkus aicina vērot savu veselību, un, ja parādās elpceļu saslimšanas simptomi – klepus, kakla sāpes, temperatūra – nekavējoties zvanīt ģimenes ārstam vai arī pieteikties Covid-19 testam pa tālruni 8303.
SPKC arī noskaidroja, ka kompānijā bija divi cilvēki, kuri jau pametuši Latviju laika posmā no 26. līdz 30. jūnijam. Viņi ārzemēs ir veikuši Covid-19 testu, kuru rezultātus SPKC vēl gaida, bet centram ir informācija, ka šiem diviem cilvēkiem ir elpceļu vīrusu saslimšanas simptomi.
SPKC pašlaik nezina, kas šajā gadījumā bija infekcijas avots.
Savukārt vēl divi aizvadītajā diennaktī konstatētie inficēšanas gadījumi ir saistīti ar šo pašu izklaides pasākumu – tie ir sekundārie gadījumi, kad pasākuma dalībnieki vēlāk inficēja piederīgos.
SPKC pārstāve arī uzsvēra, ka šajā gadījumā, ja cilvēki izmantotu lietotni “Apturi Covid”, tad varētu precīzāk noteikt, vai personas atradās tuvumā un vai pastāvēja risks inficēties.
“Ja mēs skatāmies uz epidemioloģisku situāciju, kāda tā bija Latvijā, mēs saprotam cilvēku vēlmi aizmirst par Covid-19 un par to nedomāt. Tāpēc [lietotnes “Apturi Covid”] lietotāju skaits katru dienu nepalielinās, bet es domāju, ka šis piemērs, kad mēs meklējam izklaides pasākuma apmeklētājus, vēl vairāk apstiprina to, ka tā [lietotnes] lietderība var tikai palielināties,” norādīja Dimiņa.
Tāpēc SPKC aicina iedzīvotājus lejuplādēt un lietot “Apturi Covid”.
Kopumā Latvijā ar Covid-19 saslimuši 1134 cilvēki, līdz šim ir veikts 160 281 tests, 1008 personas izveseļojušās, 30 cilvēki miruši.
KONTEKSTS:
Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.
Līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās bija ļauts pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku. Savukārt no jūlija pasākumos ārā drīkst pulcēties 1000 cilvēki; no augusta šie griesti būs 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana.
Bet sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.