Šīs nedēļās laikā garas rindas veidojas ne tikai pie veikaliem. Tās veidojas gan pie pasta nodaļām, gan aptiekām. Pārsvarā gados vecāki cilvēki saluši, lai saņemtu zāles, farmaceita padomu vai savu pensiju.
“Ir 5 līdz 15 minūtes. (..) Ja iepriekš stāvošam cilvēkam ir vairākas receptes tad gadās pat 20 minūtes jāpastāv. Katra receptes atprečošana prasa tiešām laiku,” norādīja aptiekas vadītāja Baiba Duncīte.
Aptieku biedrības vadītāja Agnese Ritene skaidroja vairāk: “Ir bijušas kaut kādas situācijas, kad vecākam cilvēkam slikti paliek, kad viņš nevar nostāvēt. (..) Kad māmiņa ar mazu zīdainīti gaida ārā pie aptiekas durvīm, mēs esam viņu arī aicinājuši iekšā, lai nāk siltumā un pagaida. Mēs saprotam situācijas nopietnību, bet tomēr aicinām izvērtēt.”
“Vidēji mēs, protams, redzam, ka papildu ierobežojumi arī uz mums atstāj ietekmi. (..) Joprojām mēs pensijas piegādājām uz mājām, tas arī ir kā risinājums, lai cilvēkam nebūtu jādodas uz pasta nodaļu,” atzina Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Māris Vilcāns.
Problēmu saasinājusi prasība katram klientam atvēlēt 25 kvadrātmetrus iepriekšējo 15 vietā. Aptiekas un pasta nodaļas lielākoties ir salīdzinoši šauras un, lai gan kases ir vairākas, reti kurā nodaļā drīkst atrasties trīs cilvēki.
Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča atzīmēja: “Mēs esam piedāvājuši valdībai un atbildīgajām ministrijām principu – “viens klients – viens kase”. (..) Mēs uzskatām, ka labāk, ka cilvēki saņem to, kas viņiem nepieciešams un ātri dodas prom, nevis veido bezjēdzīgas un nebeidzamas rindas.”
Priekšlikumu mīkstināt prasības un ierobežot cilvēku daudzumu rēķinot “viens cilvēks uz vienu kasi” Finanšu ministrija saņēmusi, tas tikšot rūpīgi izvērtēts un nodots Starpinstitūciju darbības koordinācijas grupai.
KONTEKSTS:
Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.
Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā.