ĪSUMĀ:
- Izstrādāts vakcinācijas plāns pret Covid-19.
- Covid-19 ierobežojumi tik un tā būs spēkā visu nākamo gadu.
- Pirmajā piegādē būs 12 000 vakcīnas mediķiem.
- Nākamā gada otrajā pusgadā vakcīnas varētu būt pieejamas 40% iedzīvotāju.
- Vakcinācija būs brīvprātīga un bez maksas.
- Tiks izveidota vakcinācijas kabinetu karte.
- Vakcīnas būs drošas.
Ierobežojumi joprojām būs
Viņķele stāstīja, ka izstrādāts vakcinēšanas plāns, lai vakcīnu saņemšanas brīdī varētu sākt vakcinēt prioritārās grupas pret Covid-19:
"Latvija ir izdarījusi visus priekšdarbus, kas ir nepieciešami, lai mēs, tāpat kā citas Eiropas Savienības valstis, brīdī, kad vakcīnas būs reģistrētas un pieejamas lietošanai, nekavējoties uzsāktu vakcinēšanu," viņa sacīja.
Viņķele uzsvēra, ka vakcinēšanās būs brīvprātīga. Tāpat viņa norādīja, ka vakcīnas finansēs no valsts budžeta un iedzīvotāji varēs vakcinēties bez maksas.
Ministre aicināja interesēties par vakcīnu un rūpīgi izvēlēties informācijas ieguves avotus, norādot, ka apkārt ir daudz novecojušas un nepatiesas informācijas, kas nav pierādījumos balstīta.
Klikšķiniet, lai palielinātu:
Vienlaikus ministre skaidroja, ka vakcinēšana neizslēgs pulcēšanās ierobežojumus, prognozējot, ka visa nākamā gada laikā vajadzēs saglabāt dažāda līmeņa drošības pasākumus.
“Tā kā tas patiešām ir nebijuša apmēra vakcinācijas pasākums, mana prognoze ir, ka nākamā gada garumā mēs vēl būsim spiesti sadzīvot ar dažādas intensitātes, specifiskiem pulcēšanās ierobežojumiem un drošības pasākumiem, kas attieksies uz distancēšanos, dezinfekciju,” sacīja Viņķele.
Vispirms vakcinēs ar Covid-19 pacientiem strādājošos mediķus
Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Henkuzens norādīja, ka valsts janvāra sākumā kā pirmās cer saņemt Amerikas Savienoto Valstu uzņēmuma "Pfizer" vakcīnas. Ministrijas plānā pirmajā piegādē paredzēts saņemt 12 000 vakcīnu devu. Pirmās Covid-19 vakcīnas slimnīcām plānots sadalīt proporcionāli stacionēto pacientu skaitam, lai vakcinētu mediķus, kuri strādā ar Covid-19 pacientiem. Tāpat Henkuzens sacīja, ka no pirmās piegādes pusei no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbiniekiem arī pienāksies vakcīnas.
Klikšķiniet, lai palielinātu:
Plānā noteikts, ka, sākot no 2021. gada februāra un marta, paredzēts vakcinēt ilgstošās sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus. Savukārt pēc tam – personas virs 60 gadu vecuma un personas ar hroniskām slimībām. Vēl pēc tam rindā ir operatīvo dienestu darbinieki (piemēram, policisti, robežsardzes darbinieki) un izglītības iestāžu darbinieki, kuri strādā vispārējās un pirmsskolas izglītības iestādēs. Plašāku sabiedrības vakcinēšanu plānots īstenot ne ātrāk kā 2021. gada otrajā ceturksnī.
Henkuzens pastāstīja, ka nākamā gada otrajā ceturksnī vakcīnas varētu būt pieejamas 40% Latvijas iedzīvotāju.
"Paredzēts, ka pirms vakcinācijas veikšanas vakcinācijas kabinetos obligāti jānodrošina ārsta vai ārsta palīga konsultācija, bet vakcinēšanu varēs veikt ne tikai ārsts vai ārsta palīgs, bet arī medicīnas māsa. Pēc vakcinācijas veikšanas informācija par vakcināciju būs jāievada iedzīvotāja profilā E-veselības sistēmā, lai varētu operatīvi un ātri šos datus uzglabāt un apstrādāt," par vakcinācijas procesu stāstīja Henkuzens.
Lai nodrošinātu vakcīnu pret Covid-19 pieejamību vakcinācijas kabinetos, nepieciešamais vakcīnu apjoms reizi nedēļā ārstniecības iestādei būs jāpasūta no Slimību profilakses un kontroles centra, bet vakcīnu faktisko piegādi uz ārstniecības iestādēm veiks zāļu lieltirgotavas. Vakcinēšanas kārtību un vakcīnas saņēmēju plūsmas koordināciju vakcinācijas kabinetā katra ārstniecības iestāde nodrošinās individuāli, decentralizēti veidojot sarakstus ar personām, kas pieteikušās vakcinēties, un datumu un laiku, kad tiks veikta vakcinācija.
Pieteikties vakcinācijai iedzīvotāji varēs, piezvanot konkrētajam vakcinācijas kabinetam, tāpat kā gripas vakcīnām.
Iedzīvotajiem būs pieejama vakcinācijas kabinetu karte un telefona numuri, ar kuru starpniecību varēs pieteikties vakcinācijai.
Detalizēta informācija par vakcinēšanas veikšanas kārtību ārstniecības iestādēs apkopota īpaši izstrādātā vakcinācijas rokasgrāmatā. Tajā norādītas prasības vakcinācijas kabinetu aprīkošanai, personālam, kas tiesīgs veikt vakcinēšanu, vakcinācijas veikšanas kārtība, informācija par vakcīnu uzglabāšanu un citas detaļas.
Covid-19 vakcīna būs droša
Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska norādīja, ka Covid-19 vakcīnām nav neraksturīgu blakus parādību.
Simptomi pēc vakcīnas saņemšanas ir līdzvērtīgi jebkurai citai potei.
Covid-19 vakcīnai katram cilvēkam ir ļoti būtiski saņemt divas vakcīnu devas, skaidroja Zavadska. 21 līdz 28 dienas pēc pirmās devas saņemšanas nepieciešama otra deva, lai sasniegtu nepieciešamo vakcīnas noturību. Tādēļ, sākoties vakcinēšanas procesam, cilvēki aicināti laikus ieplānot apmeklējumus.
Skaidrojot, vai pēc vakcinēšanas jāievēro konkrēti nosacījumi, Zavadska norādīja, ka vakcīnas nekaitēs cilvēku ikdienas gaitām. Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas cilvēki var darīt visu, kā ierasts, tostarp sportot, kā arī nemainīt savu uzturu un lietot alkoholu saturošus dzērienus, atceroties, ka tie ir kaitīgi veselībai.
Pirms vakcīnu laišanas apritē gan Eiropas mērogā, gan Latvijā galvenā uzmanība ir veltīta tās drošumam, uzsvēra Imunizācijas valsts padomes vadītāja.
"Tas ir neiedomājami stingrs uzraudzības un tērpināšanas process.
Kad Eiropas Zāļu aģentūra apstiprinās vakcīnas, drošība būs pirmais, ko viņi būs izvērtējuši, bet vienalga Imunizācijas valsts padome rekomendēs sākt šo vakcināciju tikai tad, kad mums būs pieejama pilna zinātniskā informācija gan vakcīnas drošumu, gan par vakcīnas efektivitāti. Tas, kas mums būtu jāsagaida pēc jebkuras vakcīnas saņemšanas jebkurā vecumā, nākamās dienas var sāpēt roka, var būt pietūkums, apsārtums. Mums var būt temperatūra, mēs varam būt nogurušāki, mums var sāpēt galva. Bet tas ir nekaitīgi un ar to jārēķinās, saņemot jebkuru vakcīnu," stāstīja Zavadska.
Nacionālais veselības dienests vienlaikus strādā, lai nodrošinātu vakcīnu loģistiku, – pašlaik notiekot sarunu procedūra, un loģistika tikšot nodrošināta divos iepirkumos. Tāpat tiek apzināti vakcinācijas kabineti un personāls. Henkuzens pastāstīja, ka tiks izmantota iestāžu tīkls, kas jau iepriekš nodarbojies ar vakcinēšanu. Savukārt Zavadska uzsvēra, ka Covid-19 vakcinācija nekādā veidā neapdraudēs bērnu regulārās potes.
Veselības ministrijā informēja, ka pirmās vakcīnas Latvijai varētu tikt piegādātas 2021. gada janvārī. Janvāra pirmajā pusē gaidāms ap 12 tūkstošiem "Pfizer/BioNtech" izstrādāto vakcīnu devu un ap 127 tūkstošiem "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnu devu, bet uzņēmuma "Moderna" izstrādātās vakcīnas piegādes datums vēl nav pieteikts. Taču piegādes netiks veiktas pirms zāļu reģistrācijas un var tikt attiecīgi aizturētas.
Papildu informācija par vakcīnas pret Covid-19 izstrādes procesu pieejama Zāļu valsts aģentūras tīmekļvietnes "www.zva.gov.lv" sadaļā "Covid-19 ziņas".
KONTEKSTS:
ASV farmācijas gigants "Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" iesniegušas pieteikumu to izstrādātās Covid-19 vakcīnas nosacītai apstiprināšanai Eiropas Zāļu aģentūrā, kas 29. decembrī sasauks sapulci, lai izlemtu, vai ir pietiekami daudz datu par "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas drošību un efektivitāti.
Aģentūra arī pavēstīja, ka jau 12. janvārī varētu pieņemt lēmumu, vai apstiprināt ASV farmācijas kompānijas "Moderna" izstrādāto vakcīnu pret jauno koronavīrusu.
Šobrīd panākt apstiprinājumu savām vakcīnām, lai tās varētu sākt lietot jau decembrī, mēģina trīs Covid-19 vakcīnu izstrādātāji – „Pfizer” un „BioNTech”, "Moderna", kā arī „AstraZeneca” un Oksfordas Universitāte. Novembra beigās “Moderna” iesniedza reģistrācijas pieteikumu Eiropas Zāļu aģentūrā, kā arī atbildīgajās institūcijās ASV un citās valstīs.
Eiropas Savienība jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "Moderna", "Pfizer" un "BioNTech", "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas.