ĪSUMĀ:
- "Attīstībai/Par!" deputāts: Ja jāsamazina kontakti, mūsu partiju apvienība to atbalstīs.
- JKP deputāts: Jāciena tie, kas bijuši likumpaklausīgi, gāja vakcinēties.
- Arī "Jaunajā Vienotībā" skepse par iespēju noteikt ierobežojumus vakcinētajiem.
- NA: Svarīgi līdzsvarot visu intereses; arī nepieļaut tikai noteiktu preču tirgošanu veikalos.
Visu koalīcijas partiju pārstāvji solīja, ka vajadzībai pret stingrākiem ierobežojumiem visi piekrīt un lēmums rīt tikšot pieņemts. Veselības ministriju (VM) vadošās "Attīstībai/Par!" pārstāvis Juris Pūce norādīja, ka partiju apvienība paļausies uz ekspertu ieteikumiem arī gadījumā, ja rekomendācija būs ierobežojumus noteikt vakcinētajiem.
"Ja eksperti piedāvās šādu pozīciju, ka ir jāsamazina kontakti, mūsu partiju apvienība to atbalstīs. Kā jau es teicu, mēs atbalstīsim ekspertu piedāvājumu šajā jautājumā," uzsvēra Pūce.
Arī Jaunās konservatīvās partijas (JKP) valdes loceklis Krišjānis Feldmans norādīja, ka par konkrētiem ierobežojumiem jāuzklausa eksperti. Tajā pašā laikā Feldmans uzskata, ka vakcinēto regulējumam jābūt citādākam.
"Es aicinu cienīt tos cilvēkus, kas ir likumpaklausīgi, ievērojuši visus ierobežojumus, rūpējušies par saviem tuviniekiem, par senioriem, par mazāk aizsargātajām grupām, gājuši vakcinēties. Būtu tikai loģiski, ka šie cilvēki tiek cienīti," sacīja Feldmans.
Savukārt "Jaunās Vienotības" pārstāvis Andrejs Judins norāda, ka galvenais ir ierobežot nevakcinētos. Uz jautājumu, vai "Jaunā Vienotība" atbalstītu arī vakcinēto ierobežošanu, Judins atbildēja skeptiski.
"Protams, ka ārsti runās, bet es redzēju prezentācijas, ko mums piedāvāja Veselības ministrija, un tur var redzēt, ka visapdraudētākie ir tie cilvēki, kuri nav vakcinēti, un es nedomāju, ka būtu pareizi tad runāt par kādiem totāliem ierobežojumiem," teica Judins.
Nacionālās apvienības (NA) valdes priekšsēdētājs Raivis Dzintars par vakcinēto un nevakcinēto dalījumu skaidru pozīciju nesniedz un norāda, ka jāuzklausa eksperti. Viņš sola, ka partija nepretosies stingrākiem ierobežojumiem pārraudzītajās kultūras un ekonomikas jomās, taču svarīgi esot visu intereses līdzsvarot, kā arī nepieļaut tikai noteiktu preču tirgošanu veikalos.
"Lielākoties visi atzīst, ka tā bija kļūda. Nevajadzētu jaunas kļūdas. Katra jauna kļūda mazina sabiedrības uzticēšanos jebkādiem ierobežojumiem. Šī sabiedrības uzticēšanās un izpratne par lēmumiem ir ārkārtīgi svarīga," teica Dzintars.
Kā norādījis veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!"), šobrīd paredzēts, ka stingrākie ierobežojumi stāsies spēkā no nākamās nedēļas sākuma.
Tikmēr premjera parlamentārā sekretāre Evika Siliņa (“Jaunā Vienotība”) intervijā LTV raidījumā “Šodienas jautājums” norādīja, ka jāsāk ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu veselības nozarē un tad var visā valstī. Viņas pārstāvētās partijas atbalsts tam esot.
Viņa arī skaidroja, ka šonedēļ otrdien nebija iespējams pieņemt lēmumu par skaidriem ierobežojumiem, jo nebija attiecīgo likumprojektu. Arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) norādīja, ka otrdien Krīzes vadības padomes sēde bija prezentācija par nepieciešamo rīcību, bet tas nebija ietērpts noteikumu projektu formā. Pašlaik pie tā tiekot strādāts. Ministrs uzdevis izstrādāt noteikumu projektu par ārkārtējo situāciju, par rīcību pēc tās un arī ierobežojumiem bez ārkārtējās situācijas izsludināšanas.
Par konkrētu risinājumu būs jālemj Krīzes vadības padomei, kuras sēde plānota ceturtdien, 7.oktobrī, plkst.15.
KONTEKSTS:
Latvijā pēc ekspertu grupas un mediķu organizāciju aicinājumiem ieviest stingrus pasākumus Covid-19 ierobežošanai koalīcijas partijas pirmdien, 4. oktobrī, vienojās būtiski pastiprināt ar Covid-19 saistītos ierobežojumus, taču par konkrētiem risinājumiem vīrusa izplatības piebremzēšanai un vakcinācijas tempa kāpināšanai 5. oktobrī neizlēma. Tāpēc Latvijas Ārstu biedrības pārstāvji kopā ar vairākiem Latvijas veselības aprūpes sistēmas pārstāvjiem preses konferencē trešdien, 6. oktobrī, aicināja politiķus rīt pieņemt "nopietnus lēmumus", lai ierobežotu kontaktus vismaz par pusi.
Ceturtdien, 7. oktobrī, Krīzes vadības padomes sēdē politiķi ar dienestiem turpinās spriest, kādi soļi sperami, lai Covid-19 izplatību nobremzētu.