Pēc tikšanās ar Latvijas premjerministru Māri Kučinski (Zaļo un Zemnieku savienība) pirmdien, 15. janvārī, Dānijas premjerministrs otrdien, 16. janvārī, apmeklēja LNB, lai sniegtu atskatu uz Dānijas lomu mūsu reģionā jau kopš 12. gadsimta. Tieši tad tika apkopota pirmā lielā dāņu vēstures hronika, "Dāņu darbi", kuros tostarp dokumentēti arī dāņu vikingu sirojumi Senlatvijā un līdz ar to sniegtas pirmās vēsturiskās liecības par šo laikmetu. Tagad tā būs arī viena no dāvanām īpašajā Latvijas simtgades grāmatu skapī.
Tikmēr mūsdienu kontekstā, kā uzsver Dānijas premjers, Dānijas sadarbība ar Latviju un citām Baltijas valstīm ir nozīmīga līdzīgo ārpolitisko un ekonomisko nostādņu dēļ.
"Mūsu labākajās interesēs ir stiprināt vienoto tirgu un nodrošināt, lai visi spēlētu pēc noteikumiem, jo, ja tā nebūs, tad visu vadīs tikai lielie puiši. Tā kā mēs esam mazas, uz atvērtu tirgu balstītas ekonomikas, mums ir daudz kas kopīgs. Es esmu lepns, ka mums ir bijušas īpašas attiecības, kopš jūs atguvāt neatkarību, un uz šī pamata jāveido arī kopēja nākotne," teica Rasmusens.
Dānija bijusi ne vien no pirmajām valstīm, kas atzina Baltijas valstu neatkarības atjaunošanu deviņdesmito gadu sākumā, bet arī viena no būtiskākajām sabiedrotajām Baltijas valstu ceļā uz NATO.
Pašlaik saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā šai sadarbībai piešķirta jauna nozīme.
"Es teikšu ļoti tieši – Krievija ir drauds. Varbūt nav tā, ka mēs baidāmies no krievu karavīriem Dānijā vai Latvijā, taču draudi ir reāli, turklāt tagad radušies arī kiberdraudi, un mums tas jāuztver nopietni. Mēs raugāmies uz sevi kā NATO kodola valsti, un mūsu labākajās interesēs ir tas, ka mēs vairojam drošību Baltijas valstīs. Tāpēc esmu lepns, ka mums ir tik cieša sadarbība," atzina Rasmusens.
Apstiprinot šos vārdus, Dānija nosūtījusi 200 savus karavīrus uz Igauniju. To Dānijas premjerministrs vizīšu ciklā Baltijas valstīs apmeklēja pirmo, tiekoties ar dāņu militārpersonām Tapas militārajā bāzē. Tur dāņu karavīri iekļauti britu vadītajā NATO kaujas grupā.
Kā uzsvēra Dānijas premjers – pašlaik Dānija arī izskata iespēju pievienoties Tallinā izvietotajam NATO kiberdrošības ekselences centram. Tikmēr dienu vēlāk Lietuvā Larss Leke Rasmusens pēc tikšanās ar prezidenti Daļu Grībauskaiti pacēlās debesīs ar dāņu F16 iznīcinātāju.
Dānija uz nākamajiem četriem mēnešiem no ASV pārņēmusi Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misiju, kas tiek realizēta ar četrām kaujas lidmašīnām.
Tā jau ir piektā reize kopš 2004. gada, kad šo misiju veic tieši Dānija.