Uzņēmumā "Maxima" strādā vairāk nekā 7000 darbinieku. Covid-19 sertifikāts ir aptuveni 70%. Motivācija potēties ne vienmēr saistīta tikai ar bailēm no pircēju atnesta vīrusa.
"Lai būtu droša, lai būtu droša apkārtējiem, un īstenībā galvenais bija – lai varētu aizdoties ceļojumā!" stāstīja veikala vadītāja Viktorija Kozireva.
Nevakcinētos cenšas motivēt dažādi. Piemēram, darbinieki, kuri ir slimojuši ar Covid-19, stāsta par savu pieredzi ekrānos, kas izvietoti uzņēmumā. Tāpat tiem, kas vakcinējas, pienākas vēl viena apmaksāta brīvdiena. Bet poti var saņemt veikala telpās izbraukuma vakcinācijas laikā. Tas strādājot vislabāk.
"Manā veikalā bija šī mobilā grupa, un bija iespēja pieteikties arī ģimenes locekļiem. Mēs bijām 40 cilvēku, kas savakcinējās!" pastāstīja Kozireva.
"Maxima Latvija" komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule pastāstīja, ka izbraukuma vakcināciju laikā atsaucība ir ļoti liela un nedēļas laikā vakcinējušies vairāk nekā 600 darbinieki.
Nekādas sankcijas nevakcinētajiem nav, un uzsvars esot uz pārliecināšanu, kā arī privātu sarunu.
"Latvijas finierī" vakcinēti 56% no vairāk nekā 2000 darbiniekiem. Tur uzskata, ka darba devējam jādod lielākas pilnvaras.
""Latvijas finieris" pārstāv viedokli, ka darba devējam jānosaka iespēja noteikt – kuriem darbiniekiem nosakāma obligāta vakcinācija.
Vērtējot no pienākumiem, ko veic. Ja ir plašs kontaktu logs, tad ir pamats domāt par obligātu vakcināciju," stāstīja "Latvijas finiera" Drošības pārvaldības daļas vadītājs Mārtiņš Veidmanis.
Uzņēmumā novērojuši, ka labi strādā izbraukumu vakcinācija un iespēja visas šaubas izrunāt ar ārstiem tiešsaistes sarunās. Daudzus pārliecinājusi saruna ar ārstu Kārli Rāceni.
Pagaidām uzņēmums izlīdzas ar ātrajiem testiem reizi nedēļā, taču tā nav izeja. Testi ļauj atklāt saslimšanu, bet neaizsargā cilvēkus.
"Mēs nevaram pieļaut, ka kāds saslimis darbinieks būtiski ietekmē ražošanas procesu. Protams, ikvienam ir jābūt iespējai veselam atnākt uz darbu un veselam arī aiziet," uzsvēra Veidmanis.
Arī Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītāja Līga Meņģelsone LTV "Rīta panorāmā" atzina, ka vajadzīgas izmaiņas Darba likumā, kas ļautu darba devējam noteikt, kādos gadījumos vakcinācija ir obligāta. "Jādod viņam elastība vai lemšanas instrumenti, lai nodrošinātu šo darba vidi! Atlaist, jā, kā galējo variantu," sacīja Meņģelsone.
KONTEKSTS:
Pirmais Covid-19 uzliesmojums Latvijā piedzīvots 2020. gada martā, kad valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, kas beidzās 9. jūnijā, jo vasarā vīrusa izplatība norima. Tomēr rudenī uzliesmojums atsākās, tāpēc valdība noteica otro ārkārtējo situāciju, kas beidzās 2021. gada 6. aprīlī.
Arī 2021. gada vasarā Latvijā ierobežojumu bija mazāk, jo 14 dienu kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju turējās zem 100 gadījumiem.
Rudenī pieaugot Covid-19 saslimstībai un slimnīcu noslodzei, valdība lēma par jauniem noteikumiem, nosakot par pienākumu vakcinēties vairāku profesiju pārstāvjiem un lemjot, ka teju visi pakalpojumi un pasākumi iekštelpās drīkst notikt tikai, ja apmeklētāji un dalībnieki ir potējušies pret Covid-19, izslimojuši vīrusu vai uzrāda negatīvu Covid-19 testu.