Darbu skolās šobrīd visvairāk apgrūtina Covid-19 kontaktpersonu pārvaldība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 8 mēnešiem.

Skolās šobrīd mācību procesu organizēt ir sarežģīti – galvenokārt lielā Covid-19 slimnieku kontaktpersonu skaita dēļ. Daļā izglītības iestāžu cer, ka drīzumā kontaktpersonu pārvaldību atvieglos, ļaujot klātienē mācīties visiem ar negatīvu testu. Taču vietām uz šo plānu skatās ar bažām, vai tas neveicinās saslimstības pieaugumu. 

Darbu skolās visvairāk šobrīd apgrūtina Covid-19 kontaktpersonu pārvaldība
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

Covid-19 saslimstības gadījumu skaits joprojām ik nedēļu turpina pieaugt. Daudz slimo arī skolās – gan pedagogi, gan skolēni. Piemēram, pagājušajā nedēļā Latvijas izglītības iestādēs atklāti teju 7500 pozitīvu gadījumu. Visvairāk slimo 10–19 gadus veci bērni. Taču ir skolas, kurās saslimstības pīķis ir jau garām, piemēram, Rīgas Kultūru vidusskolā, kur janvārī karantīnā pabija pilnīgi visas klases. 

Rīgas Kultūru vidusskolas direktore Dace Lazda norādīja: “Šobrīd situācija ir uzlabojusies, šonedēļ ir tikai divas klases attālinātajā mācību procesā un pārējie ir uz vietas. Mēs esam raduši iespēju dažām klasēm veikt paštestu katru dienu, lai nebūtu klasei jāsēž karantīnā. Tā kā janvārī liela skolas daļa strādāja attālināti, mēs esam iekrājuši šos paštestus, tāpēc mēs tos šobrīd varam likt lietā, nodrošinot testēšanu nedēļas garumā.”

Tomēr ikdienas testēšana pret Covid-19 skolā prasa daudz cilvēkresursu un, lai arī Rīgas Kultūru vidusskolā ir izdevies iekrāt paštestus, bieži vien skolām to ikdienas testēšanai nepietiek. Tāpēc vidusskolā cer, ka valdība pieņems lēmumu drīzumā kontaktpersonu noteikumus atvieglot. 

Plānā ir ļaut uz skolu doties kontaktpersonām, kuru Covid-19 tests ir negatīvs. 

Mārupes novadā pagaidām uz to skatās piesardzīgi, tur pagājušajā nedēļā bija augstākais kumulatīvais saslimstības rādītājs Latvijā. Skolās situācijas atšķiras – ir tādas, kur mācās attālināti un ir tādas, kur visas klases ir klātienē. 

Mārupes novada izpilddirektors Kristaps Ločs pastāstīja: “Protams, kontaktpersonas varētu palīdzēt nodrošināt klātienes esamību. Bet mēs nezinām, kā tas izvērtīsies – vai tas palielinās saslimstību vai ne. Pašlaik izglītības iestādēs darbu apgrūtina gan augstā saslimstība, gan nemitīgi mainīgie noteikumi, kas ir uzreiz jāievieš un [ar tiem] jāiepazīstina arī vecāki.”

Vienlaikus uz ierobežojumu atvieglošanu cer Latvijas Izglītības vadītāju asociācijā. Bez kontaktpersonu noteikumiem asociācija likusi politiķiem galdā arī piedāvājumu par masku nēsāšanas atvieglojumiem stundu laikā, taču pagaidām ideja pietiekamu atbalstu nav guvusi, tā skaidroja asociācijas vadītājs Rūdolfs Kalvāns, kura vadītā Siguldas ģimnāzija šobrīd mācās pilnībā attālināti.

“Līdz ar to arī testēšanas un karantīnas menedžments faktiski atkrīt. Tā ir labā ziņa. Tā ka direktori izmanto šo iespēju, vērtē situāciju un tik tālu mēs ļoti labi tiekam galā. Bet sliktās ziņas ir tās, ka klātienē mums joprojām ir milzīga slodze uz karantīnas personu pārvaldību,” atzīmēja Kalvāns. 

Asociācijā rosina domāt arī par to, kā šo procesu atvieglot bērnudārzos. Bez tam asociācija aicina valdību drīzumā domāt par to, ko darīt ar tiem pedagogiem, kuriem drīz beigsies pārslimošanas sertifikātu derīguma termiņi.

Biedrība “Vecāki par izglītību”: Kontaktpersonu noteikumi jāatvieglo arī bērnudārzos

Biedrības “Vecāki par izglītību” vadītāja Silvija Titova-Meija par situāciju bērnudārzos
00:00 / 02:32
Lejuplādēt

Vecāki uzstāj, ka bērniem, kuriem ir negatīvs Covid-19 tests, jāļauj doties arī uz bērnudārzu, to Latvijas Radio sacīja biedrības “Vecāki par izglītību” vadītāja Silvija Titova-Meija.

Biedrības vadītāja norādīja, ka mācību organizēšana bērnudārzā daudziem bērnu vecākiem rada lielākās grūtības. Viņa pastāstīja, ka Covid-19 kontaktpersonas statusa un attiecīgo noteikumu dēļ bieži ir situācijas, kad bērni pēc ilgāka pārtraukuma vienu dienu aiziet uz bērnudārzu un tad atkal 7–10 dienas sēž mājās, jo kāds iestādē bijis inficējies ar Covid-19.

“Ir bērni, kas vien dažas dienas kopš janvāra sākuma ir bijuši bērnudārzā. Tas ļoti apgrūtina vecākus un viņu darbu organizēšanu,” atzīmēja Titova-Meija.

Biedrības ieskatā kontaktpersonu regulējums būtu jāmaina arī bērnudārzos. Tas krietni atvieglotu vecāku ikdienu.  

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.

Pērn no novembra vidus skolās sākta pakāpeniska pāreja no laboratoriskā Covid-19 skrīninga uz antigēnu testiem. Šiem testiem ir vairākas priekšrocības. Testus skolēni var veikt paši, un tie sniedz atbildi 15 minūšu laikā, tādējādi ļaujot zibenīgi novērst plašākus slimības uzliesmojumus. Turklāt šie testi izmaksā krietni mazāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti