''Zemgales Ziņu'' galvenā redaktore Agnese Leiburga Latvijas Radio pastāstīja, ka parakstus sāka vākt augusta beigās. Tos plānots vākt līdz 14. septembrim. Paralēli Jelgavā māmiņu klubā vāc karotes, kuras Jelgavas pašvaldība dāvina par bērna piedzimšanu. Izvērtējot to, vai pašvaldība tiešām atņems atbalstu daudzbērnu ģimenēm, māmiņas plāno savākties protesta akcijā, piemēram, noliekot karotes pie domes ēkas.
Pagaidām daudzbērnu māmiņas plānojušas piedalīties sēdēs, kur lemj par atbalstu. Galīgo lēmumu plānots pieņemt septembra beigās.
Viņa norādīja, ka arī domes vadītājs Andris Rāviņš (Zaļo un Zemnieku savienība) atzinis – visas daudzbērnu ģimenes saņems atbalstu ēdināšanai un pulciņiem tikai līdz gada beigām. Nākamgad to nodrošinās ģimenēm, "kurām tas būs nepieciešams".
Aktīvistes uzskata, ka pašvaldība mēģina daudzbērnu ģimenes iestumt atpakaļ trūcīgumā, no kura tās izkārpījušās. Pēc viņu domām, atbalsts daudzbērnu ģimenēm ir pašsaprotams pat tad, ja tai nav trūcīgās ģimenes statusa.
LTV raidījumam "4. studija" viena no daudzbērnu māmiņām Baiba Brice sacīja: "Es īsti neredzu to loģiku šim te lēmumam. Ja valstī ir Nacionālais attīstības plāns līdz 2027. gadam, kur pateikts pirmajā prioritātē, ka mums ir svarīgas ģimenes, svarīgi aktīvi pilsoņi, un viens no rādītājiem, kas ir jāsasniedz, ka šīm daudzbērnu ģimenēm samazinās nabadzības risks.
Tad šis lēmums padara tieši pretēji to, ka šis nabadzības risks ģimenēm palielinās.
Kaut arī visi ir strādājoši cilvēki šajās ģimenēs, tas nebūt nenozīmē, ka šis atbalsts nav nepieciešams. Un man liekas, ka mēs pietiekami daudz nodokļu samaksājam Jelgavā, lai būtu kaut minimāls šis atbalsts, kaut vai bērnudārzam vai interešu pulciņiem."
Jelgavas domē raidījumam "4. studija" stāstīja, ka Labklājības ministrija (LM) noteikusi - jēdziens "pabalsts" nozīmē materiālā stāvokļa izvērtēšanu. Pašvaldībām uzlikts par pienākumu saviem iedzīvotājiem nodrošināt pabalstu garantētā minimālā ienākuma nodrošināšanai, mājoklim, kā arī palīdzēt krīzes situācijās. Pārējā palīdzība ir brīvprātīga pašiniciatīva. Patlaban domē tiek izstrādāti jauni saistošie noteikumi, kas arī noteiks, kādi pabalsti iedzīvotājiem pienākas un kādiem kritērijiem jāatbilst, lai palīdzību varētu saņemt daudzbērnu ģimenes un citas mērķu grupas.
"Līdz šim mūsu pašvaldībā ir teju 653 tūkstoši atvēlēti sociālie pabalsti visām mērķu grupām, un no tām apmēram 66% ir saņēmušas daudzbērnu ģimenes bez materiālā stāvokļa izvērtējuma. Un tad visi pārējie – tie 33%. Te ir pabalsti, kurus saņem seniori, invalīdi, dzīvokļu pabalsti, medicīnas pabalsti. Tāpēc ir pienācis laiks izvērtēt. Es negribu apgalvot, ka daudzbērnu ģimenes negūs atbalstu, bet šobrīd tas viss ir izstrādes procesā,” stāstīja Jelgavas valstspilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne.
KONTEKSTS:
Līdz šim Jelgavas pašvaldība ģimenēm, kurās ir trīs un vairāk bērni, sniegusi atbalstu gan ēdināšanai skolās un bērnudārzos, gan profesionālās ievirzes programmu apmaksai bez materiālā stāvokļa izvērtēšanas. Tagad pieņemts lēmums, ka šādu pakalpojumu jebkura daudzbērnu ģimene varēs saņemt tikai līdz šā gada beigām. Vecāki uzskata, ka lēmums to turpmāk nedarīt pieņemts, jo no jaunā gada būtiski tiek palielināts ģimenes valsts pabalsts. Atbalstu daudzbērnu ģimenēm bez izvērtējuma sniedz arī citās pašvaldībās.