Vasarā Daugavpils domē lēsa – divu padomju režīmu slavinošo objektu demontāža varētu izmaksāt apmēram 350 000 eiro. Šonedēļ noskaidrots, ka uzvarētājs iepirkuma konkursā darbu veikšanai uzņēmums "Zeļļi Z" to gatavs paveikt par 57 000 eiro. Šāda summa nepieciešama, lai nojauktu piemiņas vietas Sarkanās armijas karavīriem bijušajā Slavas skvērā un Sarkanās armijas 360. strēlnieku divīzijas karavīriem 18. novembra un Vasarnīcu ielas krustojumā.
Taču arī par šādas, apmēram sešas reizes mazākas summas piešķiršanu deviņi Daugavpils domes deputāti šodien nobalsoja pret.
"Man priekšā ir lēmuma projekts, kurā norādīts, ka līdzekļu budžetā nav un viņi arī nav pieejami. Es kā deputāts rīkotos, lai pieminekļu demontāžu finansētu atsakoties no programmas ārstiem rezidentiem Daugavpils slimnīcai vai senioru apmaksātām dienām slimnīcā?" vaicāja pilsētas mērs.
Kā pašvaldībā ar plānotajiem budžeta ieņēmumiem 98 miljonu eiro vērtībā neizdodas atrast 57 000 eiro gan nekļuva skaidrs bijušajam Daugavpils mēram Jānim Lāčplēsim, kas tādēļ atstāja sēžu zāli. Cits bijušais pilsētas mērs Igors Prelatovs ("Mūsu partija") domes priekšsēdētāja, viņa saraksta biedru un vietnieka balsojumam pret naudas piešķiršanu pievienojās.
"Aiz katra no mums stāv vēlētāji, iedzīvotāji. Spriežot pēc viedokļiem, komentāriem internetā, "TikTok" vai "Facebook", redzam, ka ir cilvēki, kas ar šo procesu nav apmierināti.
Man ir jādzīvo šajā pilsētā, man ir jāskatās acīs cilvēkiem," skaidroja Prelatovs.
Daugavpils pašvaldības deputāts Igors Aleksejevs ("Latvijas attīstībai"/Latgales partija) sacīja: "Es nebalsoju par lēmumprojektu vairāku iemeslu dēļ. Lēmumprojekts sagatavots bez iespējas saprast, no kuras pozīcijas līdzekļi tiek piešķirti."
Tikmēr VARAM, kas lūdza domei par finansējuma piešķiršanu lemt tuvākajā sēdē, apgalvoja, ka arī pēc šīsdienas lēmuma ministrijas ieskatā pašvaldība par to var lemt vēl atkārtoti vai meklēt citus risinājumus.
"Pat ja šodien nav pieņemts lēmums par finansējumu, mēs redzam, ka finansējuma jautājumu vēl var paspēt risināt. Daugavpils pašvaldība mūs mutiski ir informējusi, ka mēs varam sagaidīt risinājuma aprakstu paskaidrojuma vēstulē," teica VARAM valsts sekretāra vietniece Ilze Oša.
Daugavpils atjaunojusi demontāžas grafiku, norādot, ka pati pieminekļu gāšana aizņems vienu dienu un to plānots darīt oktobra beigās.
Daugavpils dome, kas attiecīgo pienākumu par pieminekļu demontāžu apstrīdēja Satversmes tiesā, uzskata, ka likumdevējam bija jānodrošina atbilstošs finansējums. Daugavpils dome uzsākusi ziedojumu vākšanu šo pieminekļu demontāžai.
KONTEKSTS:
Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.
Rīgā, Uzvaras parkā, būvlaukumu tur esošā pieminekļa demontāžai sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā pēc vairāku stundu kalšanas nogāzts 79 metrus augstais obelisks.
Savukārt Daugavpils dome vērsās Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus. Taču Satversmes tiesa lēma neierosināt lietu saistībā ar šo sūdzību. Par Daugavpils bezdarbību okupācijas pieminekļu demontāžā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vērtē domes atlaišanu.
Daugavpils dome aizvien pretojas tam, ka ir jānojauc padomju režīmu slavinošie objekti. Pašvaldība atkal iesniegusi prasību Satversmes tiesā, apstrīdot valdības lēmumu.