ĪSUMĀ:
- Aprīlī netālu no pansionāta esošā ūdenskrātuvē atrasta noslīkusi kliente.
- Jūnija izskaņā dzīvību zaudēja vēl kāda sieviete, kura mirusi, iespējams, no bada.
- Pansionāts dažādu pārkāpumu dēļ atbildīgo dienestu redzeslokā nonāca jau iepriekš.
- Pansionāta vadība skaidro, ka iepriekš nebija pietiekams skaits darbinieku.
- Par vasarā mirušo sievieti pašvaldība gaida paskaidrojumus no pansionāta.
- Resorisko pārbaudi veic arī Valsts policija, kas pagaidām plašākus komentārus nesniedz.
- Ministrija galīgo lēmumu par pansionāta turpmāko darbu pieņems nākamnedēļ.
Vismaz desmit minūtes jābrauc pa ceļu, kur apkārt plešas vien tukši lauki un meži. Talsu novada pansionāts "Lauciene" no ārpuses atgādina standarta daudzdzīvokļu māju. Tas atrodas prom no novada centra. Patlaban pansionāts ir maksimāli piepildīts. Tajā uzturas 201 iemītnieks, pārsvarā seniori un pieaugušie ar fizisku invaliditāti. Apmēram puse nāk no Talsu novada, bet otra puse – no citām pašvaldībām.
Dažādu pārkāpumu dēļ konkrētā aprūpes iestāde atbildīgo dienestu redzeslokā iepriekš nonākusi vairākkārt. Šā gada sākumā vēstīts par nolaidīgu darbinieku attieksmi. Kāda sieviete sūdzējās, ka viņas mamma pansionātā ilgstoši gulējusi pati savās fekālijās.
Nesen plašāka sabiedrība uzzināja arī par diviem nāves gadījumiem. Aprīlī netālu no pansionāta esošā ūdenskrātuvē atrasta noslīkusi kliente, bet jūnija izskaņā dzīvību zaudēja vēl kāda sieviete, kuras nāves cēlonis, kā rakstīts miršanas apliecībā, bijis nepietiekams uzturs jeb bads. Sievietei bijusi saudzējošā diēta.
"Tai laikā nebija pietiekams skaits darbinieku. Tātad, ja ir trīs stāvi, un ir bijuši divi darbinieki tai laikā uz vienu stāvu, te ir tas cilvēciskais faktors," teica pansionāta "Lauciene" direktora amata pienākumu izpildītāja Ilze Rūsiņa.
Patlaban vienā maiņā strādā 21 darbinieks uz 201 aprūpējamo, no kuriem liela daļa ir guloši. Iestādes pagaidu direktore uzsvēra, ka notikušā apstākļus par, iespējams, bada nāvē mirušo iemītnieci vēl skaidrojot. Bet, kas īsti noticis ar noslīkušo sievieti, visticamāk, neuzzinās nekad.
"Tika uzsākts kriminālprocess, kā pie visiem nāves gadījumiem, bet kriminālprocess tika izbeigts. To jau zina tikai šis cilvēks, vai tas bija… nu man nav īsti komentāru par to, kas tas bija. Mums nav izstrādāts iekšējais mehānisms, kā mēs veicam uzraudzību šādiem klientiem," klāstīja Rūsiņa.
Mācības pēc notikušā
Jau mēnesi Rūsiņa pilda iestādes vadības pienākumus, jo līdzšinējā direktore Dace Upleja oktobrī iesniedza atlūgumu. Vai notikušajā vainojams personāls, grūti spriest.
Notikušais gan licis saprast, ka līdz šim pietiekami daudz uzmanības pievērsts gulošajiem klientiem, bet par tiem, kas par sevi māk parūpēties paši, bijis piemirsts.
"Es tā dzirdēju, ka viņa konfektes ēda un neēda to, ko vajadzēja. Nu māsiņas nepamanīja, ka vajadzēja sistēmu klāt pielikt. Ir tāda barojošā sistēma, kas tevi uztur pie dzīvības. Laikam tas nebija izdarīts. Es blakus nebiju," teica pansionāta "Lauciene" iemītnieks Igors.
Pavasarī noslīkusī sieviete Igoram bijusi labāk zināma. Abi dzīvojuši vienā stāvā. "Normāla sieviete… nu kas viņai? Tiešām normāla sieviete. Nepateiksi… nu izgāja pastaigā. Man liekas, ka tā viņas pašas izvēle. Nu tur, tanī dīķī nevar tāpat iekrist." Pansionāta "Lauciene" iemītniece Ludmila pieļāva: "Viņai droši vien apnika šeit dzīvot, es tā domāju. Kāpēc viņa tā gribēja?"
Pašvaldībā prasa – kāpēc par notikušo neviens neziņoja? Ne pansionāts, ne slimnīca, ne piederīgie. Par vasarā mirušās sievietes gadījumu pašvaldība esot pieprasījusi paskaidrojumus no toreizējiem darbiniekiem un drīzumā nonākšot pie saviem secinājumiem.
"Manuprāt, tas gan, ko vajadzēja pansionāta vadībai darīt, kā minimums, tūlīt ziņot sociālajam dienestam. Tas jautājums ir labs, bet, lai es uzreiz pateiktu, ka tā ir nolaidība un tāpēc tas tā ir noticis, man tam pamatojuma nav. Protams, ka tas jautājums ir kliedzošs," atzina Talsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Normunds Tropiņš.
Pansionāta liktenis neskaidrs
Stingrākas pārbaudes šajā pansionātā patlaban veic vairākas iestādes, tostarp Veselības inspekcija, kā arī Valsts policija – tā veic resorisko pārbaudi un pagaidām plašākus komentārus nesniedz. Pašvaldība cer, ka iestāde varēs turpināt strādāt, bet Labklājības ministrijas (LM) rokās ir lēmums – vai dot ieteikumus pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai, vai tomēr iestādi sodīt un izslēgt no sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistra.
"Tas, ka mēs aizbraucam uz pansionātu, piemēram, šodien un redzam, ka tur viss ir ideālā kārtībā, nenozīmē, ka tā būs rīt. Mums ir jāgūst pārliecība par to, ka arī rīt, parīt un nākamgad viss būs kārtībā. Man ir pārliecība, ka tā ir komanda, ka viņi spēs sakārtot lietas savā iestādē un strādāt daudz labāk, nekā tas ir bijis līdz šim.
Pati sliktākā lieta, kas kopumā var būt, ir šī biežā direktoru maiņa. Kopš 2012. gada ir seši vadītāji nomainījušies," teica LM Metodiskās vadības un kontroles departamenta direktora vietniece Agnese Jurjāne.
Galīgo lēmumu ministrija sola pieņemt pirmdien, 16. decembrī, pēc Talsu novada Sociālā dienesta atzinuma saņemšanas.