Dita Tamašauska ir otrā kursa studente Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU). Aktīvā jauniete paralēli studijām dienē Zemessardzē. Dita ir arī viena no tām jaunietēm, kura regulāri ziedo asinis. Tas sācies nejauši, pamanot aicinājumu ziedot asinis. Dita to dara jau vairākus gadus.
"Dažreiz man tas liek aizdomāties, ka es varu nonākt viņu situācijā un man vajadzēs citu cilvēku asinis. Tāpēc dots devējam atdodas," stāstīja sieviete.
Saprotot, ka citam tas var būt izšķirīgi, ka tas var glābt kāda dzīvību, Dita pamudinājusi kļūt par asinsdonoriem arī citus. Viņas draudzene, kura arī sākusi ziedot asinis, uzsvēra: to vajag darīt, kamēr cilvēks vēl ir jauns un veselīgs.
"Mēs nekad nevaram zināt, kā mums dzīve izvērtīsies. Tas ir tikai viens mazs darbs, kādam citam tas ir ļoti liels ieguvums," uzsvēra LLU komercdarbības un uzņēmuma vadības studente Ieva Celma.
Ik dienu VADC asinis ziedo aptuveni 100 cilvēku, tādējādi tiek iegūti aptuveni 45 litri asiņu. Aktīvākie donori ir 30 līdz 50 gadus veci. Lai veicinātu jaunu cilvēku iesaisti asinsdonoru kustībā, VADC rīko arī akciju "Asins draugu kauss", kurā piedalās augstskolas.
"Tā ir iespēja pārbaudīt savu veselību, izmērīt asinsspiedienu, noteikt savu asinsgrupu, ja kāds to vēl nezina, kas noderēs pēc tam jau visas dzīves garumā,"
stāstīja VADC direktore Egita Pole.
Centrā gan atgādināja, ka mēdz būt arī dažādi iemesli, kāpēc cilvēkam dažreiz atsaka un asinis nevar nodot. Daudzi neiedomājas, ka dažādas procedūras, piemēram, tetovēšana, arī skaistuma injekcijas saistītas ar risku inficēties.
"Piemēram, bieži mēs neaizdomājamies par ceļošanas paradumiem – braucot uz eksotiskām valstīm un atgriežoties no tām, ir zināms periods, kad ir jāievēro piesardzības laiks," skaidroja Pole.
Nododot asinis, cilvēks var arī uzzināt, vai nav saslimis ar C vai B hepatītu, HIV vīrusu, kā arī sifilisu. Ja donora analīzēs ir kādas novirzes no normas, tad centrs par to informē un aicina tālāk doties pie speciālistiem.