Vienlaikus viņš skaidroja, ka slodzi uz slimnīcām aizvien lielākoties rada nevakcinētie seniori, proti, cilvēki vecumā virs 60 gadiem, kuri nav saņēmuši nevienu potes devu. Dumpis norādīja – lai arī slodze slimnīcās ir normalizējusies, taču vairāk nekā 500 kovida pacienti stacionāros aizvien ir daudz.
Omikrona kontekstā aizsardzībai pret simptomātisku slimību balstvakcinācija ir nepieciešama visiem. Tā arī palīdzēs stiprināt sabiedrības kopējās imūnās aizsardzības mūri. Apstiprinātu publikāciju vēl nav, bet šis ir kārtējais preprints, kas uz to norāda https://t.co/YUwqvUozyl
— Uga Dumpis (@udumpis) December 14, 2021
Savukārt Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča intervijā "Rīta Panorāmā" skaidroja - lai sasniegtu 90% vakcinācijas aptveri 60+ senioriem, ir jāsavakcinē vēl 54 000 personas, tāpēc norit darbs, lai šos cilvēkus uzrunātu un mudinātu vakcinēties.
Bet infektologs vērsa uzmanību uz to, ka šoziem mazāku ierobežojumu apstākļos plašāk varētu izplatīties arī gripa, par ko liecina, piemēram, Zviedrijas pieredze – tur slimnīcās ārstējas jau samērā daudz gripas A tipa pacienti. Līdz ar to iedzīvotājiem, īpaši riska grupām, būtu svarīgi potēties arī pret šo vīrusu, ko infektologs mudina veikt vienā reizē kopā ar Covid-19 balstvakcināciju. Viņš mierināja, ka šāda kombinācija ir droša un to apliecina daudzi nopietni pētījumi.
Covid-19 balstvakcinācija kopumā Latvijā pieejama vairāk nekā 500 000 cilvēkiem, informēja Juhņēviča, aicinot iedzīvotājus neatlikt savas papildpotes saņemšanu.
Dumpis, runājot par gaidāmajiem Ziemassvētkiem, aicināja cilvēkus izvērtēt katru kontaktu un tikties tikai ar tiem cilvēkiem, ar kuriem tas ir pilnīgi nepieciešami. Viņaprāt, ģimenes locekļi savstarpēji var kontaktēties klātienē, taču ar noteikumu, ka "opītis un omīte ir trīs reizes vakcinēti". Tāpat infektologs mudināja cilvēkus izvairīties no ballītēm, jo dzīvojam apstākļos, kad vīrusa delta variants nekur nav pazudis, bet klāt jau ir omikrons.
Par dzīvi pēc 11. janvāra, līdz kuram Latvijā Covid-19 izplatības dēļ noteikta ārkārtējā situācija, Dumpis pauda cerību, ka būsim mācījušies no kļūdām un, situācijai pasliktinoties, laikus un preventīvi reaģēsim, nevis secinot, ka slimnīcās vairs nav vietu.
KONTEKSTS:
Balstvakcināciju Latvijā veic pusgadu pēc "Pfizer/BioNTech" vai "Moderna" vakcīnas saņemšanas, piecus mēnešus pēc potēšanās ar "AstraZeneca" vai divus mēnešus pēc vienas devas vakcīnas "Janssen" saņemšanas. Covid-19 papildpote Latvijā pieejama visiem iedzīvotājiem vecumā no 18 gadu vecuma.