Dumpis norādīja, ka situācija Krievijā, kur vērojams slimības uzliesmojums tieši Covid-19 delta varianta dēļ, pierāda, ka šī vīrusa mutācija nav sezonāla. Lai arī sabiedrības vakcinācijas aptvere tur ir mērāma "padsmit procentos", tagad interese par potēšanos ir krasi pieaugusi, tomēr Dumpis uzsvēra, ka potei ir divas devas, tāpēc šī procesa pabeigšana aizņem vismaz pusotru mēnesi, un līdz tam iedzīvotāji nav pasargāti.
Pērn ap šo laiku jaunu gadījumu skaits Latvijā bija ļoti niecīgs, taču tagad situācija ir citādāka, lai gan vairāk nekā 30% ir saņēmuši abas vakcīnu devas, ko Dumpis skaidroja ar vīrusa lipīgā varianta izplatību. Viņš arī prognozēja, ka, iespējams, drīzumā redzēsim Jāņu un brīvākas ikdienas efektu. Infektologs pozitīvi vērtēja, ka cilvēkiem dota iespēja padzīvot mazākos ierobežojumu apstākļos, kamēr situācija to pieļauj, bet vienlaikus viņš uzsvēra, ka mums nav pamata būt optimistiskiem par rudeni.
Dumpis lēsa, ka mēneša laikā delta variants varētu būt dominējošs. "Mēs zinām, ka tas izraisīs uzliesmojumu, bet – kāds būs apjoms, atkarīgs no mums un mūsu spējām vakcinēties," viņš teica.
Komentējot veselības ministra Daniela Pavļuta ("Attīstībai/Par!") pirmdienas rītā Latvijas Radio sacīto, ka atlikušo divu vasaras mēnešu laikā sasniegt pūļa imunitātei vajadzīgos 70% vairs nav reāli, Dumpis norādīja – viņš nevēlas vispār lietot šo jēdzienu, jo pie tik lipīga vīrusa izplatības vakcinācijas aptverei vajadzētu būt pat 85%, taču to nav iespējams sasniegt, jo bērni līdz 12 gadu vecumam netiek potēti.
Viņš pauda, ka pašlaik svarīgākais ir panākt, lai seniori un hronisko slimību pacienti steigtu vakcinēties. Kā piemēru infektologs minēja Dānijas vai Islandes situāciju, kur senioru vakcinācijas aptvere pārsniedz 90%. "Nekādu brīnumu mums te nebūs, vajag vakcinēties rīt, parīt vai aizparīt, lai pēc pusotra mēneša būtu formā," viņš pauda un mudināja cilvēkus gatavoties delta varianta plašākai izplatībai.
Dumpis prognozēja, ka pie pašreizējās vakcinācijas aptveres riska grupās, kas nesasniedz pat 50%, mūs var sagaidīt "diezgan trauksmains rudens".
"Tā ir traģēdija, ka mēs zinām, kā tikt galā ar šo slimību, esam pusotru gadu cietušies ierobežojumos riska grupu pacientu dēļ, lai viņi nenonāktu slimnīcās, tas ir kaut kāds paradokss, ko grūti izskaidrot. To tagad var saukt nevis par bažām, bet vakcīnu apātiju, kad cilvēki vairs nedomā, ka tas attiecas uz viņiem," par cilvēku vilcināšanos potēties izteicās infektologs.
KONTEKSTS:
Latvijā vakcinācijas temps pret Covid-19 palēninās. Tāpat aizvien nepietiekama ir gados vecāko iedzīvotāju vakcinācijas aptvere, un sapotējušies ir vien aptuveni 40% senioru gan vecuma grupā no 60 līdz 69 gadiem, gan grupā virs 70 gadiem. Svarīgi ir kāpināt arī pedagogu potēšanās tempu – līdz šim vismaz vienu poti saņēmuši puse izglītības iestāžu darbinieku.
Latvijā izmantošanai reģistrētas četras Covid-19 vakcīnas – "Pfizer/BioNTech", “Moderna”, “Janssen” un “AstraZeneca” vakcīnas.
Pieteikties vakcīnai pret Covid-19 iespējams vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Iecerēts, ka tirdzniecības centros to varēs izdarīt arī bez iepriekšēja pieraksta. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.
Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, kas beidzās 9. jūnijā. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinājās, ārkārtējā situācija tika pagarināta līdz 6. aprīlim. Pēc ārkārtējās situācijas beigām valstī saglabājušies vairāki drošības pasākumi.
Ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas uzlabošanos, 1. jūnijā valdība vienojās, ka darbu varēs atsākt lielie tirdzniecības centri un kultūras iestādes, tostarp muzeji. Jau iepriekš lemts, ka var notikt izlaidumi un vasaras nometnes. Vēl ir arī atvieglojumi tiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 vai arī potējušies pret to, – no 1. jūnija var sniegt un saņemt individuālus pakalpojumus, kā arī no 15. jūnija varēs apmeklēt kultūras pasākumus. Tāpat Covid-19 sertifikātu saņēmušie cilvēki no 15. jūnija varēs apmeklēt restorānus arī iekštelpās un aizvadīt gan individuālus, gan grupu sporta treniņus telpās.
Samazinoties 14 dienu kumulatīvajam gadījumu skaitam uz 100 000 iedzīvotāju zem 100 gadījumu atzīmes, 23. jūnijā mīkstināti pulcēšanās ierobežojumi un minimālās platības prasības uz vienu veikala vai pakalpojumu sniegšanas vietas klientu. Tāpat 2021. gada jūnijā cilvēkiem ar Covid-19 pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu tiek atcelti visi pulcēšanās ierobežojumi, bet tie saglabājas cilvēkiem ar negatīvu Covid-19 testu un pārējiem cilvēkiem, kuri nav ne potējušies, ne pārslimojuši. Ja saslimstība pieaugs līdz vismaz 120 kumulatīvo gadījumu atzīmes, nāksies atgriezties pie līdzšinējiem ierobežojumiem.