„Ar savu ārštata padomnieku Jāni Dzanuškānu esmu izrunājis jautājumu par pētījumu, kuru zvērinātu advokātu birojs "Dzanuškāns & partneri" ir veicis pēc Attīstības departamenta pasūtījuma. Lai novērstu jebkādas iespējamās spekulācijas par ētikas normu pārkāpumiem, Dzanuškāns ir pieņēmis lēmumu atmaksāt RD Attīstības departamentam visus par pētījumu saņemtos 35 000 eiro,” teikts mēra paziņojums sociālajā tīklā „Facebook”.
Taču departaments arī turpmāk varēs izmantot šo pētījumu darba vajadzībām, kam tas ticis pasūtīts, informēja Ušakovs.
Mērs gan uzver, ka nav pamata runāt par pārkāpumiem, kurus būtu pieļāvis Attīstības departaments, pasūtot un pieņemot šo pētījumu. Visiem, kuriem būs jautājumi vai vēlme to pārbaudīt, departaments sniegs visu nepieciešamu informāciju un atbalstu.
„Par pētījuma varētu būt tikai ētiska rakstura jautājums. Šodienas Dzanuškāna lēmums šo jautājumu ir noņēmis no darba kārtības,” uzskata mērs.
Taču Ušakova padomnieka apšaubāmais pētījums ar izkopētiem interneta materiāliem un bez secinājumu un ierosinājumu sadaļas licis saausīties nozares ministrijai. Pētījums ir tikai viens no pēdējā laika šaubīgajiem Rīgas domes darījumiem, kas liek pašvaldību lietu ministrijai pastiprināti izvērtēt Rīgas vadības atbildību.
„Ministrija šodien vai rīt nosūtīs pieprasījumu Rīgas domes priekšsēdētājam sniegt paskaidrojumu par šo lietu. (..) Protams, visa sabiedrības interese, piemēram, par „Rīgas satiksmi” [un tās iepirkumiem], kas apkalpo visu Rīgu ar miljoniem klientu gadā, ...visi šie gadījumi ir p[ietiekoši jūtīgi. (..) Likums paredz, ka [domes priekšsēdētāju] var atstādināt par nopietniem likuma pārkāpumiem; ja šādi pārkāpumi tiek atrasti, tad tālāk seko attiecīgā procedūra. Protams, vajadzīgs ļoti nopietns izvērtējums, tieši kādā mērā, cik ir konkrēti Rīgas mēra atbildība,” stāsta vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda padomnieks Arnis Zacmanis.
Savukārt Dzanuškāns paziņojumā medijiem norādīja, ka „iedziļinoties Latvijas politiskās vides pēdējo nedēļu norisēs, ar nožēlu nākas secināt, ka politiskais pasūtījums un politisko spēku savstarpēja izrēķināšanās guvusi virsroku pār profesionālo pieredzi, nespējot identificēt likumīgi veiktas procedūras un adekvātu ekspertu darba izvērtējumu”.
Tāpēc advokatu birojs uzdāvina domei pētījumu, pašvaldība to varēs lietot bez ierobežojuma, bet naudu birojs pārskaitīs atpakaļ.
Jau vēstīts, ka Rīgas dome bez atklāta iepirkuma dāsnu līgumu izgādājusi Ušakova padomniekam advokātam Jānim Dzanuškānam. Viņa advokātu birojam rudenī bez konkursa tika uzticēts veikt juridisku pētījumu par teritorijas plānojuma pārvaldību. Sākotnēji pētījums arī nebija publiski pieejams, taču vēlāk pašvaldība to publiskoja un skaidroja, ka uzreiz to nevarēja publiskot, jo pētījums saturēja sensitīvus datus. Pēc tam gan tika konstatēts, ka "pētījumā" iekļautas no dažādiem interneta resursiem izkopētas likumu normas, gatavi tiesu spriedumi un ārvalstu normatīvie akti. Pētījumā nav secinājumu un ieteikumu, kā ar teritorijas plānošanu strādāt Rīgas domei.
Vēlāk Latvijas Televīzija atklāja, ka pašvaldības Stratēģijas uzraudzības sistēmas mājaslapā atrodami simtiem pēdējos gados veikti pētījumi, starp kuriem daži arī teju simt tūkstošu vērtībā.