Ekonomikas ministrijas paziņojumā medijiem norādīts, ka laikā, kad Covid-19 vīrusa infekcijas izplatība Latvijā sasniedz jaunus rekordus, Vitenbergs rosina tirdzniecības nozarei paredzēt tādus pasākumus, kas vērsti uz iedzīvotāju mobilitātes kontrolētu samazināšanu tirdzniecības vietās, apmeklētāju plūsmas vienmērīgu izkliedēšanu starp visiem tirdzniecības nozares dalībniekiem un stingru fiziskās distancēšanās prasību noteikšanu un kontroli.
Tādējādi varot mazināt Covid-19 infekcijas izplatības riskus tirdzniecības vietās.
“Pārskatot un nosakot samazinātu maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu uz tirdzniecības vietu platību, vienlaikus ļaujot strādāt visiem tirdzniecības centros esošajiem veikaliem arī brīvdienās un svētku dienās, mēs panāksim labāku efektu klientu plūsmas sadalīšanai un distancēšanās normu ievērošanai, kā arī mazināsim Covid-19 infekcijas izplatības riskus,” paziņojumā medijiem norādīja ministrs.
Ekonomikas ministrijas piedāvājums paredz, ka, piemēram, esošo 10 kvadrātmetru vietā palielinātu līdz 15 kvadrātmetriem uz vienu cilvēku no kopējās tirdzniecības platības.
Turklāt no šāda lēmuma necietīšot komersanti, kuri varēs turpināt savu saimniecisko darbību bez darbības laika ierobežojumiem, norādīja Vitenbergs. Iecere arī pārrunāta ar tirdzniecības nozares uzņēmējiem, kas esot apliecinājuši, ka varēs godprātīgi nodrošināt un kontrolēt pieļaujamo cilvēku plūsmu veikalos.
Šādu priekšlikumu EM pamato ar Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāna Gundara Bērziņa pētījumu, kurā analizēta iedzīvotāju mobilitātes korelācija ar Covid-19 infekcijas izplatības dinamiku. Tajā esot konstatēts, ka pat neliels ekonomiskās aktivitātes pieaugums vai samazinājums tirdzniecības vietās ietekmē arī Covid-19 infekcijas izplatību un augstās iedzīvotāju mobilitātes rezultātā infekcija no ekonomiskās aktivitātes centriem vēlāk izplatās pa visu Latvijas teritoriju.
Tāpat esot veikts tirdzniecības vietu apsekojums pēc 6. novembrī noteiktajiem ierobežojumiem tirdzniecības centru darbībai brīvdienās un svētku dienās. Tajā secināts, ka ir panākts gluži pretējs efekts, – novērota pastiprināta apmeklētāju plūsmas koncentrācija citās tirdzniecības vietās ārpus tirdzniecības centriem, norādīja EM.
Vienlaikus ekonomikas ministrs aicina Latvijas iedzīvotājus ar vislielāko atbildību izturēties un ievērot valdības noteiktos piesardzības pasākumus, uz veikalu doties tikai pēc pārdomātiem pirkumiem un obligāti tirdzniecības telpās ievērot divu metru distanci un lietot sejas aizsargmaskas.
KONTEKSTS:
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš 29. novembrī, uzrunājot sabiedrību par Covid-19 izplatības situāciju Latvijā, paziņoja, ka rosinās pagarināt ārkārtas situāciju. Pašlaik ārkārtējā situācija ir izsludināta no 9. novembra līdz 6. decembrim, tās laikā noteikti jauni stingrāki ierobežojumi.
Latvijas uzņēmējiem pašreizējās ārkārtējās situācijas laikā ir trīs atbalsta veidi – dīkstāves pabalsti, subsidētas darbavietas un vienreizējā subsīdija apgrozāmajiem līdzekļiem.
Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai, un situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība pastiprināja drošības pasākumus, taču saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt.