Atbildīgās iestādes sagatavojušas detalizētus higiēnas un distancēšanās ieteikumus skolēnu klātienes konsultāciju un valsts pārbaudījumu organizēšanai ārkārtējās situācijas laikā, informēja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).
Ieteikumi paredz, ka konsultācijās un eksāmenos nepiedalās personas, kurām noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Izglītojamiem, kuri nevar piedalīties eksāmenā tādēļ, ka ir Covid-19 pacienti vai Covid-19 pacienta kontaktpersonas, tiek nodrošināta iespēja kārtot eksāmenu papildtermiņā, pamatojoties uz ģimenes ārsta izsniegto izziņu.
Tāpat speciālisti iesaka nodrošināt divu metru distances ievērošanu starp konsultāciju un eksāmenu dalībniekiem visos pasākuma norises posmos, tostarp, nodrošināt minēto distanci starp darba galdiem konsultāciju un eksāmenu telpās.
Vienā konsultāciju vai eksāmena telpā drīkst atrasties ne vairāk kā 25 izglītojamie, ja eksāmens tiek rīkots skolas zālē, tad atbilstoši iespējām nodrošināt divu metru distancēšanos, ir pieļaujama līdz 40 izglītojamo klātbūtne zālē.
Eksāmenu norises laikam jābūt līdz 3 stundām. Izņēmums ir gadījumi, kad eksāmenu kārtotāji saņem paredzētos atbalsta pasākumus, kā arī profesionālās kvalifikācijas eksāmenu praktiskās daļas.
Konsultāciju vai eksāmenu pauzes jārīko katrai izglītojamo grupai atsevišķi, nepieļaujot šo izglītojamo grupu krustošanos.
Tāpat saskaņā ar ieteikumiem nepieciešams nodrošināt visiem konsultāciju un eksāmenu dalībniekiem iespēju ievērot roku higiēnu, kā arī izglītības iestādē izvietot līdzekļus roku dezinfekcijai.
Speciālisti arī iesaka nodrošināt to, ka izglītojamie un darbinieki lieto tikai personīgos vai vienreizlietojamos rakstāmpiederumus, kuri netiek nodoti no vienas personas citai. Tāpat nepieciešams samazināt kopīgi lietojamo virsmu un priekšmetu skaitu, piemēram, datorus.
Ekspertu sagatavotie ieteikumi paredz nepieciešamību nodrošināt to, ka visiem konsultāciju un eksāmenu dalībniekiem ir iespēja lietot nemedicīniskās sejas maskas. Vienu sejas masku drīkst lietot līdz 3 stundām. Sejas masku nomaiņu, ja nepieciešams, jāveic eksāmenu posmu starplaikā, savācot visas izlietotās maskas dubultā maisā un nodrošinot katram skolēnam, roku dezinfekciju pēc maskas noņemšanas.
Ievērojot divu metru distancēšanos, konsultāciju un eksāmenu dalībnieki var sejas maskas nelietot gadījumos, ja konsultācijas vai eksāmena norises ilgums ir līdz 3 stundām un attiecīgajā telpā nepiedalās personas, kam ir paaugstināti veselības riski saistībā ar Covid-19 infekciju. Šīs personas ir cilvēki vecumā virs 65 gadiem, personas, kas slimo ar hroniskām sirds asinsvadu slimībām, elpošanas ceļu slimībām, cukura diabētu, onkoloģiskām slimībām vai personas, kam ir imūndeficīts.
IZM atgādināja, ka Latvijā ir atcelti valsts pārbaudījumi 9.klašu skolēniem, izņemot mazākumtautību izglītības programmā, kur būs iespēja brīvprātīgi kārtot valsts valodas eksāmenu, iegūstot valodas prasmes apliecību.
Eksāmeni un citi noslēguma valsts pārbaudījumi 12.klasēm un profesionālo skolu audzēkņiem notiks sākot no 2.jūnija, tomēr to skaits būs samazināts. Pamatojums pārbaudījumu skaita un apjoma samazināšanai ir epidemioloģiskā situācija valstī, par prioritāti izvirzot sabiedrības veselības apsvērumus.
12. klašu skolēni eksāmenus varēs kārtot arī papildtermiņā, ja objektīvu apstākļu dēļ skolēns nevar ierasties uz eksāmenu. Vairāk informācijas par eksāmenu norises laikiem meklējiet Valsts izglītības satura centra tīmekļvietnē.
Centralizētos eksāmenus Latvijā šogad kārtos nedaudz vairāk kā 15 000 12.klases skolēnu.
12. klases centralizēto eksāmenu matemātikā šogad kārtos 15 551 skolēns, angļu valodā - 13 534 skolēni, latviešu valodā - 15 368 skolēni. Vēstures eksāmenu kārtos 4 787, krievu valodas eksāmenu - 2 081, bioloģijas eksāmenu - 1 320, fizikas eksāmenu - 1 021, bet citus izvēles eksāmenus kārtot pieteikušies mazāk skolēnu. Latviešu valodas eksāmenu mazākumtautību izglītības programmās 9.klasē pieteikušies kārtot 1 893 skolēni.
Valsts izglītības satura centrs arī sagatavojis detalizētu informāciju par eksāmenu norises darbību laikiem, ar kuru aicināts iepazīties ne tikai skolu direktorus un skolotājus, bet arī vecākus un skolēnus. Šī informācija aplūkojama centra mājaslapā .
KONTEKSTS:
Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. Sākotnēji tika aizliegti publiskie pasākumi ar vairāk nekā 200 cilvēkiem. Dažas dienas vēlāk pulcēšanos ierobežoja līdz 50 cilvēku grupām, bet 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem, un jāievēro 2 metru distance. Tāpat marta beigās nolemts, ka brīvdienās un svētku dienās tirdzniecības centros var darboties tikai atsevišķi veikali. Bet aprīļa sākumā valdība nolēma pagarināt ārkārtējo situāciju vēl par mēnesi līdz 12. maijam.
Valdība sēdē ceturtdien, 7. maijā, nolēma ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināt līdz 9. jūnijam, bet mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi. Tostaro atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.