Līdz jaunā mācību gada sākumam, kad ierasti sezonu uzsāk arī peldbaseini, palikusi nedēļa. Gan mazie, gan lielie jau ar nepacietību gaida, kad atkal varēs doties baudīt ūdenspriekus.
Straujais energoresursu cenu kāpums pašvaldībām gan liek palauzīt galvu, ko darīt ar peldbaseiniem. Ķekavas vidusskolas sporta kompleksa peldbaseinā ūdens jau ielaists, jo baseins nav flīzēts, bet tajā izklāta īpaša plēve, ko ilgstoši turēt sausumā nemaz nedrīkstot. Jau augusta nogalē to atvēršot apmeklētājiem, tikai baseina izmantošana būšot krietni dārgāka.
"Vidēji [maksa pieaugs] no 40 līdz 55%. Mūsu gadījumā lielākais baseins, kas ir Ķekavas vidusskolas baseins, ir ar noslodzi 75% skolu programma. Sporta skola un vispārizglītojošā, un 25% iedzīvotāji. Mēs ceram, ka, neraugoties uz jaunajām cenām, daļa iedzīvotāju joprojām apmeklēs baseinu un mēs varēsim šo līniju pēc šī brīža aprēķiniem noturēt," teica Ķekavas novada domes priekšsēdētājs Juris Žilko ("Izaugsme").
Ķekavā dzīvojošajai Ilgas kundzei tas nozīmē, ka līdzšinējo desmit eiro vietā par četriem baseina apmeklējumiem būs jāšķiras no 17 eiro, kas esot uz budžeta robežas. "Nu tad es tik bieži neiešu."
Tikmēr ķekaviete Zane norādīja: "Ko darīt, ja vajadzēs, ies, bet algas jau neviens neceļ, cenas tikai ceļ. Kā būs, tā būs. To jau ne mums lemt. To jau lemj tie... tur."
Daugmales pamatskolas direktors, kura pārziņā atrodas otrs Ķekavas novada baseins, norādīja, ka spēkā esošais cenrādis tapis 2014. gadā un no ātrāka cenu kāpuma glābuši vien kovida ierobežojumi.
"Saņemot informāciju no siltuma piegādātājiem par cenu kāpumu pēc tā brīža aprēķiniem Daugmales pamatskolai kā iestādei, gan skolai, gan multifunkcionālajam centram, kur atrodas peldbaseins,kas ir vairāk nekā 60 000 eiro līdz gada beigām, ir pilnīgi skaidrs, ka ar līdzekļiem Daugmales pamatskolas budžetā nekādi nepietiek," sprieda Daugmales pamatskolas direktors, Ķekavas novada domes deputāts Andris Ceļmalnieks ("Jaunā Vienotība").
Olainē baseins jau darbu sācis, bet cenas neesot paaugstinātas, lai gan uzturēšanas izmaksu pieaugums tiek lēsts par apmēram 51%. Tas esot iespējams, jo līdz 2025. gadam esot labs līgums par elektroenerģijas piegādi.
Ādažu novadā, kur atrodas četri peldbaseini, lēmums vēl nav pieņemts. Lielākās raizes sagādājot baseins Carnikavā, kur apkuri nodrošina elektrība un izmaksas jau pieaugušas par 30%.
"Drīzāk mēs lemtu par to, kur var ietaupīt. Sliecamies vai nu uz pilnīgu atslēgšanu, vai ciklisko darbību ar garākiem periodiem," skaidroja "Carnikavas komunālservisa" direktora vietnieks Lauris Bernāns.
Nākotnē tiekot apsvērta iespēja Carnikavas baseinam uzstādīt saules paneļus vai apkurei izmantot sašķidrināto gāzi.