ĪSUMĀ:
- Šonedēļ Latvijā pieaugusi saslimstība ar Covid-19.
- Sarūk no ārvalstīm ievesto gadījumu proporcija.
- Vairāki gadījumi saistīti ar privātiem pasākumiem publiskās izklaides vietās.
- Šonedēļ konstatēti trīs atsevišķi uzliesmojumi.
- Astoņu Liepājas un Rīgas bāru un kafejnīcu apmeklētājus mudina vērot savu veselību.
- Cerībā ierobežot saslimstību jau no 11. jūlija atjauno dažus ierobežojumus kafejnīcām, bāriem un restorāniem.
Covid-19 gadījumu skaita 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem Latvijā pieaudzis līdz 2,8 gadījumiem. Pirms nedēļas šis rādītājs bija 0,7. Par drošām uzskata valstis, kur šis rādītājs ir mazāks par 16, norādīja veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).
Viņķele uzsvēra – visi apzināmies, ka mums nevajadzētu sasniegt rādītāju 16.
Šonedēļ Latvijā tikai seši no 40 jaunajiem Covid-19 gadījumiem ir droši uzskatāmi par ievestiem no ārvalstīm. Iepriekšējās nedēļās ievestie bija puse no visiem gadījumiem, norādīja Elīna Dimiņa no SPKC.
Pašlaik epidemiologi aktīvi strādā pie desmit šīsnedēļas gadījumiem, meklējot inficēšanās ceļus. Šonedēļ skaidri iezīmējas kāds noteikts inficēto personu loks – tie ir gados jaunāki cilvēki, kas apmeklējuši publiskas izklaides vietas, proti, gājuši uz krogiem, restorāniem, bāriem. Šos inficētos vieno izklaides dzīvesveids, pastāstīja SPKC pārstāve.
Šonedēļ konstatēti trīs atsevišķi uzliesmojumi. Viens no tiem saistīts ar kādas kompānijas privātu pasākumu publiskās vietās. Otrs gadījums saistīts ar divu izklaides vietu apmeklēšanu vienā vakarā.
Savukārt trešajā gadījumā inficēšanās saistīta ar skolas absolventu pašu organizētu atpūtu vairākās vietās divu vakaru garumā.
“Tie ir uzliesmojumi, kas veido nozīmīgu saslimušo daļu. Tas liek satraukties par to, ka skartā populācija varētu būt lielāka, jo jauniešu kontaktu veids ir pietiekami aktīvs,” pastāstīja Dimiņa.
Lai gan lielākoties saslimušie apmeklētāji inficē savus draugus un paziņas, tomēr arī citiem šo vietu apmeklētājiem pastāv saslimšanas risks.
Paziņojumā medijiem SPKC arī norādīja, ka epidemioloģiskajā izmeklēšanā atklātais liecina, ka sabiedriskās ēdināšanas vietās slikti tiek ievērota prasība par divu metru nodrošināšanu un nepietiekami tiek ievērota arī publiski pieejamā platība uz vienu apmeklētāju - trīs kvadrātmetri.
Daļa restorānu un citu ēdināšanas vietu ir pārpildītas, norādīja SPKC.
Joprojām aicina izmantot “Apturi Covid” lietotni. Tā esot noderējusi kontaktpersonu meklēšanā aptuveni desmit reizes.
Šonedēļ pieaudzis arī to cilvēku skaits, kam Latvijā jāatrodas pašizolācijā.
Pirms nedēļas pašizolācija bija jāievēro aptuveni tūkstotim cilvēku, bet šobrīd skaits jau dubultojies.
Policija gan nav mainījusi kārtību, kādā kontrolē to, vai cilvēki, kuriem jābūt pašizolācijā, to arī dara. Policija uzsvēra, ka ir gatava kontroli pastiprināt, ja tas būs nepieciešams. Ikvienam esot jāapzinās, ka pārkāpjot nosacījumus, apdraud pārējo sabiedrību. Ja kādam zināms par iespējamu likumpārkāpumu, tostarp pašizolācijas vai karantīnas neievērošanu, jāzvana uz numuru 110.
KONTEKSTS:
Šonedēļ Latvijā vērojams reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita pieaugums. Pēdējo četru nedēļu laikā bija aptuveni 15 jaunatklātie gadījumi nedēļā, bet šonedēļ kļuvis zināms jau par 41 inficēšanās gadījumu. Reaģējot uz saslimstības pieaugumu, valdība nolēma atjaunot dažus ierobežojumus kafejnīcām, un saīsināt kafejnīcu un restorānu, kā arī kultūras, sporta, izklaides, tai skaitā diskotēku, un reliģiskās darbības veikšanas vietu darbības laiku.
Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.
No jūlija pasākumos ārā drīkst pulcēties 1000 cilvēki; no augusta šie griesti būs 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.