Prognozes par jauno vilni
Lūkojoties uz Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatību, Trojanskis norādīja, ka pašlaik esam jauna viļņa sākumā, kas varētu turpināties vismaz līdz februāra beigām. Turklāt Latvijā uzliesmojums varētu būt ilgstošāks nekā citās valstīs.
“Skatoties uz tā saucamo imunitātes sienu – to cilvēku skaitu, kas ir pilnībā, daļēji pasargāti vai necik nav pasargāti – tomēr pie mums ir pat desmit reizes vairāk tādu cilvēku, kas vispār necik nav pasargāti, salīdzinot, piemēram, ar Lielbritāniju, kur tas vilnis bija relatīvi ātrs,” skaidroja epidemiologs.
Tāpēc tagad “nav īstais laiks padoties, tagad ir laiks saņemties”.
Viņš skaidroja – pat ja vīrusa omikrona paveida izraisīta slimošana ir maigāka, tomēr vīrusa lipīguma dēļ daudz cilvēku nokļūs slimnīcās.
Epidemiologs zināja stāstīt par “mentālo slazdu”: tā kā pašlaik infekciju lielākoties reģistrē gados jaunākiem cilvēkiem, hospitalizācijas rādītāji būtiski nepieaug, taču jāņem vērā – vēlāk vīruss migrēs pie gados vecākiem cilvēkiem, kuri slimnīcās nonāks biežāk. “Tad mēs redzēsim to, ka slimnīcās cilvēku skaits pieaug, bet būs jau par vēlu, jo ierobežojumiem ir laika nobīde – vismaz 5–10 dienas,” viņš skaidroja.
“Domāju – februāra vidū varam sagaidīt ļoti augstas hospitalizācijas [rādītājus] – virs 1200–1300 cilvēkiem [slimnīcās vienlaikus]. Pēc dažādām prognozēm atkarībā no tā, kā mēs cīnīsimies ar šo vīrusu, mēs varētu piedzīvot arī 3000 cilvēku hospitalizāciju slimnīcās,” sacīja Trojanskis.
Ja Latvijā vēlas ierobežot Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatību, ar šī brīža ierobežojumiem nepietiek. Tāpēc lēmums atteikties no auduma maskām ir solis pareizajā virzienā, bet nav pietiekams.
“Manuprāt, uz pusotru mēnesi mums ir jāatsakās no ierastām komforta jomām – jāaptur sociālā dzīve, jāaptur kultūras dzīve, noteikti jāierobežo sports iekštelpās un, iespējams, arī ārtelpās,” sacīja Trojanskis.
Savukārt Jaunās konservatīvās partijas līderis, tieslietu ministrs Jānis Bordāns intervijā "Rīta panorāmā" pauda, ka "būtu ļoti rezervēts" pret iespēju atjaunot stingrus Covid-19 ierobežojumus, lai cīnītos pret straujo Covid-19 omikrona paveida izplatīšanos.
Vai pandēmija izsīks?
Trojanskis savukārt skaidroja, ka Covid-19 vīrusa omikrona paveida ātrāku izplatību nodrošina vairāki faktori: tā lipīgums, spēja labāk apiet imunitāti un vīrusa īsāks inkubācijas periods. “Omikrona gadījumā izskatās, ka šie visi trīs faktori spēlē par labu omikronam un par sliktu mums,” viņš piebilda.
Taujāts par prognožu ticamību, ka līdz ar Covid-19 vīrusa omikrona paveidu šī vīrusa pandēmija varētu izsīkt, Trojanskis norādīja uz vienu būtisku nezināmo – vīrusa evolūciju. “Ir ticams, ka pēc pusgada, četriem mēnešiem var attīstīties jauns celms, kas būs spējīgs apiet cilvēka imunitāti. No otras puses, mēs redzam, ka imunitāte, kas cilvēkiem ir no deltas vai no alfas, vai pat no pirmā celma, joprojām diezgan labi aizsargā no hospitalizācijas ar omikronu,” skaidroja epidemiologs.
Tāpēc viņš pieļāva, ka nākamajos Covid-19 viļņos nebūs tik liels hospitalizāciju skaits. Vienlaikus vīruss varētu sasniegt lielu izplatību.
Arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ģenerāldirektors Tedross Gebrei-esuss ir uzsvēris, ka priekštats par Covid-19 omikrona paveida nekaitīgumu ir maldinošs. Šis vīrusa variants, iespējams, ir mazāk nāvējošs, taču slimnieki vēl joprojām tiek hospitalizēti un mirst. Arī mazāk smagi saslimšanas gadījumi pārslogo veselības aizsardzības iestādes.
PVO pauda, – esot cerība, ka pandēmijas kulminācijas punkts dažās valstīs ir jau pārvarēts, taču par nopietnu situācijas uzlabošanos vēl pāragri runāt. Eksperti pieļauj iespēju, ka var rasties jauni, bīstamāki vīrusa paveidi, tāpēc nepieciešams turpināt cilvēku vakcināciju un īstenot citus profilakses pasākumus.
KONTEKSTS:
2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.
Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.
Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc ārkārtējo situāciju Latvijā pagarināja līdz 28. februārim.