Pilnīgi visi ar jauno kārtību nav mierā.
“Es jau esmu izmēģinājusi ar aktīvo vielu, man viņa nepalīdz, man nepatīk. Un tādēļ lūdzu dakterei izrakstīt ierasto. Man nevajag lētāk, man vajag labāk!” uzsvēra paciente Karmena.
Ja pacientam rodas veselības problēmas vai blaknes, ārsts ir tiesīgs izrakstīt jau ierastās zāles.
Taču lielākajā daļā jeb 90% gadījumu ārsti tomēr ir izrakstījuši aktīvo vielu. Aptiekāri gan nereti saskaras ar to, ka lētāko zāļu nav.
“Jaunās sistēmas lielākais mīnus ir tas, ka dažkārt zāļu nav. Tad zvana uz lieltirgotavu un gaida. Cerot, ka atlikušos iepakojumus dabūs. Un dažkārt tas prasa diennakti,” atzina farmaceite Una Strode.
“Ja lieltirgotava nedod, tad jāziņo Veselības inspekcijai, paldies dievam, tā nav bijis!” sacīja Strode.
Farmaceiti vēlētos labāku informācijas apriti sistēmā.
Zāļu valsts aģentūrā skaidro, ka sistēma tiek pilnveidota nepārtraukti un visas farmaceitu novērotās nepilnības cenšas labot. Jau būtiski uzlabots Zāļu reģistrs un darbs pie ziņu atjaunošanas ātruma turpinās.
“Mēs izveidojām sistēmu, kad redzams, kurā lieltirgotavā cik iepakojumi ir pieejami. Tāpat bija nepilnība, ka informācija par piegādes pārtraukumu parādās pēc vairākām dienām,” atzina Zāļu valsts aģentūras Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dita Okmane.
“Ieviesām sistēmu, kad zāļu reģistrā uzreiz parādās, kuras zāles ir nākamās lētākās, kas ir izsniedzamas, ja pašas lētākās nav pieejamas,” piebilda Okmane.
KONTEKSTS:
Lai novērstu situāciju, ka iedzīvotāji pārmaksā par valsts kompensējamiem medikamentiem, no šā gada 1. aprīļa ir mainīta valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība – ārsts receptē tagad norāda aktīvo vielu, nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, savukārt aptiekas no vienādas iedarbības zālēm izsniedz lētākās kompensējamās zāles, kuras ir tikpat kvalitatīvas, efektīvas un drošas.
Sistēmas izvērtējams un uzlabojumi notiks vismaz gadu no tās ieviešanas.