Gads pēc strādnieka nāves uz FM jumta: darba drošība labāka un pārbaudes ātrākas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 11 mēnešiem.

Gadu pēc tam, kad, veicot būvdarbus uz Finanšu ministrijas (FM) ēkas jumta, gāja bojā strādnieks,  izmeklēšana turpinās. Traģiskais notikums veicināja darba drošības izvirzīšanu par prioritāti gan ēkas īpašniekam – ''Valsts nekustamajiem īpašumiem'' (VNĪ), gan uzraugiem.

ĪSUMĀ:

  • Lietā par strādnieka nokrišanu no FM jumta izvirzītas trīs apsūdzības.
  • Valsts darba inspekcijai darba drošība būvniecībā kļuvusi par prioritāti.
  • Pārkāpumi darba drošībā konstatēti arī citos VNĪ objektos. 
  • VNĪ pastiprinājis uzraudzību, tomēr nav pārtraucis sadarbību ar uzņēmēju, kas nodarbināja cilvēkus uz FM jumta.

Aprit gads kopš būvdarbos uz FM jumta gāja bojā strādnieks; darba drošība uzlabojusies
00:00 / 03:28
Lejuplādēt

Valsts darba inspekcija bija brīdināta par darba drošības pārkāpumiem Finanšu ministrijā – jumta nomaiņas veicēji mēdza strādāt bez piestiprināšanās. Par to inspekciju brīdināja Latvijas Radio, tomēr negadījums notika trīs dienas pirms iecerētās pārbaudes. Darbus veica personu apvienība “Delta Construction” un “SCM Latvia”. Šobrīd lietā ir izvirzītas trīs apsūdzības. Divas pret fiziskām personām, viena pret juridisku, pastāstīja prokuratūras pārstāve Aiga Eiduka.

"Apsūdzība uzrādīta par darba aizsardzību vai tehnisko drošību reglamentējošo normatīvo aktu prasību pārkāpšanu, ja to izdarījis iestādes, uzņēmuma vai organizācijas vadītājs vai cita persona, kas atbildīga par šo noteikumu ievērošanu, un šis nodarījums izraisījis cilvēka nāvi. Par šādu noziegumu likums paredz brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, piespiedu darbu vai naudas sodu," norādīja Eiduka.

Izmeklēšana lietā turpinās, tāpēc vairāk informācijas prokuratūrā nesniedz.

Taču jau tolaik bija aizdomas, ka konkrētais darbinieks nebija nodarbināts tiesiski. Turklāt nav bijis nedz apmācīts, nedz instruēts darba drošībā. Tāpēc Valsts darba inspekcija pēc negadījuma steidza pārbaudīt un izvērtēt darba drošību citos VNĪ objektos.

"Konstatējām pārkāpumus gan darba aizsardzībā, gan nereģistrētajā nodarbinātībā.

Un tikāmies ar VNĪ, izrunājām problemātiku, izsniedzām sarakstu ar tām lietām, ko viņi kā pasūtītājs varētu pārbaudīt savos objektos. Veikt tādu preventīvu pārkāpumu novēršanu," stāstīja Rīgas reģionālās darba inspekcijas vadītāja Baiba Puķukalne.

Izrādās, līdz šim negadījumam VNĪ līgumos ar būvniekiem nebija iekļauti punkti par darba drošības prasību ievērošanu. Taču tagad tas mainīts. Pastiprināta arī uzraudzība un ieviesti līgumsodi par šādiem pārkāpumiem. Tomēr sadarbība ar konkrēto būvnieku nav pārtraukta.

"Šobrīd jaunajos būvniecības līgumos, kas ir šī gada otrajā pusē noslēgta, tur jau šī soda funkcija ir pielikta.

Esam jau piemērojuši pirmos līgumsodus būvniekiem, kuri atkārtoti pārkāpj darba aizsardzības nosacījumus.

No mūsu puses nekādas atkāpes darba aizsardzības jautājumos nepieļaujam. Ja gadījums nav smags, tad izsakām brīdinājumu. Citos gadījumos – naudas sods," stāstīja VNĪ Attīstības pārvaldes direktors Jānis Ivanovskis-Pigits.

Traģiskais negadījums licis izvērtēt darba organizāciju Valsts darba inspekcijā. Kopš tā brīža šādu pārkāpumu novēršana esot prioritāte – uz sūdzībām reaģē nekavējoties; vēlākais – vienas dienas laikā. Situācija šogad uzlabojusies – konstatēts uz pusi mazāk darba drošības pārkāpumu. Turklāt iedzīvotāji biežāk ziņo par šādiem gadījumiem.

Daudz mazāk šogad arī letālo gadījumu. Pērn būvniecībā gāja bojā desmit cilvēki. Bet šogad inspekcija izmeklējusi vienu letālu gadījumu. Pēc tiesu administrācijas datiem, šajos divos gados izskatītas četras lietas par personas bojāeju darba drošības pārkāpumu dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti