Rīta Panorāma

Vecgada koncerts "Daudz, daudz laimītes!" - Dailes teātrī

Rīta Panorāma

Intervija ar Imāru Poikānu

Ar pirotehniku uzmanīgi

Gadu mijā aicina būt uzmanīgiem ar pirotehniku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 10 mēnešiem.

Pērn Jaungada naktī slimnīcā no petaržu radītajām traumām nonāca četri cilvēki. Tās ir traumas, kas prasa gadiem ilgu ārstēšanos un kuru sekas būs jāizjūt visu atlikušo mūžu. Ārsti aicina rūpīgi izvērtēt, vai tiešām ir vērts pašiem saviem spēkiem organizēt uguņošanu, jo tās īslaicīgi radītais prieks var atstāt nepatīkamas mieles uz visu cilvēka atlikušo dzīvi. Uguņošana arī katru gadu kļūst par iemeslu vairākiem nopietniem ugunsgrēkiem.

Vecgada vakars ir brīdis, kad glābšanas dienestiem jāstrādā pastiprinātā režīmā. Ik gadu slimnīcā tiek nogādāti vairāki pirotehnikas upuri. Reizēm cieš paši šāvēji, reizēm nevainīgi garāmgājēji.

"Ar katru gadu šādu gadījumu ir mazāk, bet joprojām vēl ir. Pagājušogad četrus cilvēkus vedām uz slimnīcu pēc pirotehnikas lietošanas – divus bērnus, divus pieaugušos.

Gadus četrus atpakaļ tie bija desmit un vairāk cilvēku," stāsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.

Jau pirms Ziemassvētkiem Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Mikroķirurģijas centrā nogādāts 17-gadīgs jaunietis, kuram raķete trāpījusi rokā. Mediķi stāsta - tās ir kā kara laika traumas, un sekas parasti paliek uz mūžu, turklāt cietušajiem dažādas operācijas būs jāveic vairāku gadu garumā.

"Es varbūt teikšu brutāli – jūs varat pirotehniku uzspridzināt aukstai, veikalā nopirktai svētku vistai vēderā un paskatīties, kas ar viņu notiks, un saprast, cik lieli bojājumi reāli rokai notiek. Tie ir kaulu lūzumi, tie ir nervu bojājumi, caurumi, apdegumi. To visu salikt atpakaļ ir neiespējami.

Cilvēki domā, ir 21. gadsimts, saskatījušies filmas, visu ko var izdarīt. Atvainojiet, nevajag skatīties filmas, vajag skatīties realitāti," saka Mikroķirurģijas centra vadītājs Mārtiņš Kapickis.

Nereti sakropļota tiek tieši seja. Gadās, ka raķetes nenostrādā vai pārāk ilgi pēc degļa aizdedzināšanas jāgaida līdz salūtam. Cilvēks kļūst nepacietīgs – iet apskatīties, kāpēc nekas nenotiek, un tieši šajā brīdī raķetes šaujas ārā. Bieži vien piesardzības pasākumu neievērošanas un pārgalvības iemesls ir alkohola lietošana.

Valsts ugunsdzēsības un  glābšanas dienestā (VUGD) aicina pirotehniku iegādāties tikai pie licencētiem tirgotājiem. Ievērot lietošanas instrukciju, raķetes novietot uz cietas stabilas pamatnes, nešaut zem elektrības līnijām, kokiem, ēku tuvumā. 

"Pagājušogad bija arī gadījumi, kad, šaujot pirotehniku, tā ielidoja balkonos un izraisīja ugunsgrēkus. Tāpēc daudzdzīvokļu namu iemītniekiem  būtu vērts pārskatīt mantas, kas atrodas uz balkoniem, lodžijām un atbrīvoties no degošiem priekšmetiem," iesaka VUGD Rīgas reģiona pārvaldes 3. daļas komandieris Krišjānis Mincenbergs.

Tomēr pats drošākais ir iztikt bez raķešu šaušanas un doties vērot uguņošanas, kuras organizē ne viena vien pašvaldība.
 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti