Samazināja uzrādītos ieņēmumus
Jau iepriekš "Gan Bei" krimināllietā prokurors noslēdzis vienošanos par vainas atzīšanu un sodu ar deviņiem apsūdzētajiem, un šo vienošanos piektdien, 29.jūlijā, apstiprināja Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa.
Prokuratūrā skaidroja, ka uzņēmumu “Lage Ko” un “"Lage Ltd" valdes loceklis Oļegs Arups un finanšu direktore Gaļina Karmača bija vienojušies izveidot organizētu grupu, lai izvairītos no nodokļu nomaksas. Savukārt ar restorānu kases aparātu apkalpotājas “Brio Engineering” vadītāju Zalmanu Brio bija vienošanās par programmas izstrādi, ar kuru varēja samazināt oficiāli uzskaitītos dienas ieņēmumus.
Līdzās programmas izstrādātājam grupā tika iesaistītas arī četras ēdināšanas uzņēmuma darbinieces. Viņas katru dienu par 20-30% samazināja uzrādītos ieņēmumus, neatļauti pieslēdzoties kases aparātiem. Nereģistrētie ieņēmumi tika nodoti “Lage Ko” birojā, tālāk uzskaitīti un nodoti Karmačai, kura tos savukārt nodeva Arupam.
Nereģistrētie ieņēmumi skaidrā naudā vēlāk no restorāniem nonāca birojā, kur tika uzskaitīti, tad Karmača tos nodeva Arupam. Izmeklēšanā izdevās pierādīt, ka 2014.gada pirmajā pusē šādi izņemti vairāk nekā divi miljoni eiro.
Šādas manipulācijas ar kases aparātiem tika veiktas četros uzņēmuma restorānos: “Gan Bei”, “Gan Bei City”, “Kļavas lapa” un “Galleria D’Arte”.
Tādējādi nenomaksātā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa veidā valsts budžetam tika nodarīti zaudējumi 957 800 eiro apmērā.
Galvenais labuma saņēmējs vainu atzīst
Karmača tiesā uz apsūdzēto sola sēdēja blakus Arupam – viņi abi atzina apsūdzībā minēto, ka bija organizētās grupas izveidotāji.
“Diemžēl mēs nevarējām izsekot, kur tā nauda palika. Tā tika nodota Oļegam Arupam, ko viņš pats arī atzina, bet kur tā tālāk palika...
Vai viņš maksāja aplokšņu algas saviem darbiniekiem, vai kā tālāk izmantoja, tas diemžēl nepierādījās. Izmeklēšanas laikā visos uzņēmumos, kur veica kratīšanas, bija nopratināti vairāk nekā 100 cilvēki. Šīs personas neliecināja, ka saņemtu aplokšņu algas. Tomēr cilvēki, acīmredzot, nevēlas savu darba devēju nodot, ja tā arī bija, bet mēs varam inkriminēt tikai to, kas ir pierādīts,” prokurors Igors Gerasimins.
Līdz ar to tika prezumēts, ka galvenais labuma saņēmējs ir Arups.
Ja apsūdzētie vainu neatzītu un lieta netiktu skatīta vienošanās procesā, draudētu par reāls cietumsods, uzskata prokurors.
Tiesas apstiprinātais sods ir samērīgs, uzskata Arupa advokāts Aivars Purmalis.
“Droši vien divi būtiski faktori. Viens faktors, ka valstij nodarītais kaitējums ir pilnībā atlīdzināts, visas nodokļu summas ir samaksātas budžetā. Otra lieta – notikusi sadarbošanās ar policijas iestādi jau no paša kriminālprocesa uzsākšanas sākuma, kas arī ir vainu mīkstinošs apstāklis. Un šādā situācijā, manuprāt, pat neloģiski būtu piemērot reālu cietumsodu,” norāda advokāts.
Cietumsodi, naudas sodi, arī konfiskācija
Oļegam Arupam, kurš ir valdes loceklis “Lage Ko” un “"Lage Ltd", apstiprināta četru gadu brīvības atņemšana nosacīti ar mantas konfiskāciju, atņemot tiesības ieņemt valdes locekļa amatu kapitālsabiedrībā uz četriem gadiem, kā arī naudas sods 37 tūkstošu eiro apmērā.
Savukārt trīs gadu nosacītā brīvības atņemšana bez mantas konfiskācijas, bet ar liegums ieņemt valdes locekļa amatu un 33,3 tūkstošu eiro naudas sods tiks piemēroti uzņēmuma finanšu direktorei Gaļinai Karmačai, kura ir arī Saeimas deputāta Sergeja Potapkina (“Saskaņa”) sieva.
Lietā apsūdzētas arī četras uzņēmuma darbinieces – Ilona Višņevska, Bairma Dambaeva, Jeļena Ņevicka, Irina Guseva –, kurām noteikta viena gada un deviņu mēnešu brīvības atņemšana nosacīti, tiesību atņemšana pusgadu ieņemt valdes locekļa amatu un 7,4 tūkstošu eiro naudas sods.
SIA "Lage Ko" restorāniem kases sistēmas nodrošināja SIA "BRIO EngineerinG", kura dibinātājam Zalmanam Brio piemērota viena gada un sešu mēnešu nosacīta brīvības atņemšana, liegums ieņemt valdes locekļa amatu divus gadus un naudas sodu līdz 20 minimālajām mēnešalgām.
Šī uzņēmuma darbiniekam Jonam Genisam piespriesta brīvības atņemšana uz vienu gadu nosacīti un divarpus gadu liegums ieņemt valdes locekļa amatu. Tāds pats sods ir "Lage" datoru administratoram Viktoram Meļkovam.
Tikmēr “Lage Ko” un ar to saistītais “Lage Ltd” jau ir atmaksājuši valstij nodarītos 958 tūkstošu eiro zaudējumus, turklāt piekrituši arī piespiedu līdzeklim – naudas piedziņai gandrīz 290 tūkstošu eiro apmērā.
Bez cietumsoda, bet ar nokārtotām saistībām
“Cilvēki pieraduši uzskatīt, ka tikai cietumsods faktiski ir sods. Bet mūsu cietumu sistēma nav tāda, kas cilvēku izlabo, tā vairāk manā skatījumā degradē. Šī svira ir tieši maksāšana. Cilvēks ir izmantojis savas zināšanas, lai varbūt kaut kā apietu, ir sapratis, ka tā nedrīkst darīt, bet par to, protams, ir jāsaņem sods, un šis sods ir naudas summā, kura ir ievērojama,” spriedumu komentē Gaļinas Karmačas advokāts Saulvedis Vārpiņš.
Kā panākumu šo lietu vērtē arī prokurors Gerasimins, jo panākta vienošanās par sodu: “Cik es pārbaudīju, tad šobrīd “Gan Bei” restorānu īpašniekam nav nodokļu parādu.
Viņi ir uzsākuši godprātīgi pildīt savas saistības pret valsti, ir palielinājuši gan neto apgrozījumu, gan arī valsts budžetā nomaksātos nodokļus, gan palielinājuši izmaksātās algas.
Tā kā tas, acīmredzot, ir tas pareizais virziens, ko savulaik arī Valsts ieņēmumu dienests ar viņiem vienojās, un es domāju, ka tas ir ļoti pareizi, ka viņi tā izdarīja, jo pretējā gadījumā... Tomēr šajā uzņēmumā strādā vairāk nekā 600 darbinieku. Tas ir arī ļoti svarīgi Latvijas valsts budžetam.”
Pilns tiesas spriedums būs pieejams 12.septembrī, un, ja netiks pārsūdzēts, spēkā stāsies 22.septembrī.
Jau ziņots, ka tā saucamā "Gan Bei" lieta izsauca plašu rezonansi sabiedrībā. Lieta bija izraisījusi lielu rezonansi 2014.gada nogalē, jo tās ietvaros Saeima lēma par atļauju veikt kratīšanu „Saskaņas” deputāta Sergeja Potapkina dzīvesvietā. Viņa sieva Gaļina Karmača ir „Gan Bei” pārvaldnieka SIA „Lage Ko” finanšu direktore.
Vēlāk LTV raidījums "Aizliegtais paņēmiens" vēstīja, ka vairāki starpnieki piedāvā nopirkt kases aparātus, kas pieļauj manipulācijas ar čekiem.
Likumsargi atklājuši jau vairākas krāpšanās ar kases aparātiem. Pērn septembrī Valsts policija aizdomās par krāpšanos ar kases aparātiem un grāmatvedības dokumentiem aizturējusi divas personu grupas. Kopumā aizturēti 19 cilvēki un aplēsts, ka tādā veidā ar nodokļiem palikuši neaplikti 1,2 miljoni eiro, informē policijā.
Savukārt novembrī VID Finanšu policijas pārvalde, veicot 15 kratīšanas Rīgā un Rīgas apkārtnē, apturēja kārtējā noziedzīgā grupējuma darbību, kas darbojās sabiedriskās ēdināšanas sektorā un veica nelikumīgas manipulācijas ar kases aparātu datiem. Noziedzīgo darbību rezultātā valsts budžetam nodarīti zaudējumi gandrīz 206 tūkstošu eiro apmērā.