Panorāma

Algu pieaugums – ne visiem pedagogiem

Panorāma

Doktorantūra – pilnas slodzes darbs

Rosina vēlēt pašvaldības no 16 gadu vecuma

Gan jauniešu, gan politiķu vidū nav vienota atbalsta vietvaru vēlēšanai no 16 gadu vecuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 4 mēnešiem.

Vai jādod tiesības vēlēt pašvaldības no 16 gadu vecuma? Saeimā atkal sākušās diskusijas par vēlēšanu tiesību došanu jauniešiem. Tiesa, ne politiķu, ne pašu jauniešu vidū vienotas nostājas pašlaik nav.

Rosina atsākt diskusijas

Iecere ļaut pašvaldību vēlēšanās balsot no 16, nevis 18 gadu vecuma nav jauna. Par to daudz diskutēts gan pirms 2013. gada pašvaldību vēlēšanām, gan arī pirms iepriekšējām vietvaru vēlēšanām 2017. gadā. Iepriekš pat tikuši vākti paraksti portālā “Mana balss”, un bijuši vēl citi mēģinājumi izbīdīt šo ieceri parlamentā, taču neveiksmīgi.

Lēnām tuvojoties nākamajām pašvaldību vēlēšanām, šie jautājumi atkal “uzpeld” politiķu dienaskārtībā. “Attīstībai/Par!” iesnieguši likuma grozījumus, kas ļautu  nākamajās pašvaldību vēlēšanās balsot no 16 gadu vecuma.

“Ja jaunietis ir tiesīgs maksāt nodokļus, krimināli atbildīgs, kāpēc viņam varētu nebūt arī politiskā izvēle? Nu labi, varbūt ne nacionālajās vēlēšanās, bet mums ir jādod iespēja,” argumentē Saeimas deputāts Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

Jauniešiem nav vienprātības

Anna šogad pabeiigusi 9. klasi, bet Aleksandrs 10. klasi. Viņiem abiem ir 16 gadi un atšķirīgs viedoklis par vēlēšanu tiesību mīkstināšanu.

“Man ļoti gribētos pamēģināt balsot, tas ir interesanti, un būtu motivācija uzzināt vairāk par politiku. Mani draugi gan ne visi gribētu balsot,” stāsta Anna.

“Vai tik jauni cilvēki kaut ko saprot no politikas, vai mēs esam par to pietiekami informēti? Jā, protams, es ietu balsot, bet pirms tam visu izpētot,” saka Aleksandrs.

Arī politiķiem viedokļi dalās

Saeima par sagatavotajiem likuma grozījumiem varētu lemt jau šonedēļ.

Vai vēlēšanu tiesības būtu paplašināmas, arī deputātu viedokļi dalās.

Saeimas deputāts Valērijs Agešins (“Saskaņa”) uzskata, ka šis jautājums pašlaik nav aktuāls un jārūpējas par citiem jautājumiem. “Juridiski par jaunieti līdz 18 gadu vecumam atbildību uzņemas vecāki,” piebilst Agešins.

“Esmu tikai šorīt iepazinies ar šo informāciju. Jāapkopo arī informācija, kā ir citās valstīs,” saka Saeimas deputāts Raimonds Bergmanis (Zaļo un Zemnieku savienība).

“Ja mēs skatāmies uz nākotnes perspektīvu, bet ne uz šīm vēlēšanām, mēs varētu uz to tiekties. Ja tagad pieņemam uz nākotnes vēlēšanām, tad arī skolas pagūtu sešpadsmitgadniekus izglītot,” norāda Saeimas deputāts Uldis Budriķis (Jaunā konservatīvā partija).

“Iespējams, ka varētu, bet liela daļa atbildības iestājas no 18 gadu vecuma. Pašvaldības nākotnei tas ir svarīgs lēmums,” uzskata Saeimas deputāts Aldis Adamovičs (“Jaunā Vienotība”).

Saeimas deputāts Ivars Puga (“KPV LV”) gan neatbalsta ieceri: “Šobrīd nē. Man nav zināms pamatojum, kāpēc šāda ideja izvirzīta. Cilvēks 16 gados nevar pats spriest šāda līmeņa jautājumus.”

Pašvaldību vēlēšanas, kurās rosināts ļaut balsot jauniešiem, notiks pēc gada.  Vai tajās drīkstēs balsot arī 16 gadus veci jaunieši, būs atkarīgs no tā, vai šīs idejas piekritēji  Saeimā spēs pārliecināt deputātu vairākumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti