Tiesa notikusi ceturtdien, 30. janvārī, jo Dienvidāfrika nebija Misāni pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā. Dānijas tiesa sākotnēji lēma atbrīvot Misāni, taču pēc atkārtotas Dānijas prokuratūras pretprasības tomēr nolēma paturēt viņu apcietinājumā.
Dānijas prokuratūra esot argumentējusi savu rīcību ar to, ka Dienvidāfrika ir garantējusi Misānei vietu cietuma kamerā kopā ar 18 citām ieslodzītajām un viņai tur būs nodrošināti 4,4 kvadrātmetru lielas personīgās telpas, informēja ģimene.
Misānes māsa un pārstāve Mārīte Batraka pauda neizpratni par to, “ka Dānija netic ASV, starptautisko organizāciju ANO, “Human Rights Watch”, “Amnesty International” atzinumiem par cilvēktiesību pārkāpumiem Dienvidāfrikā un šīs valsts cietumos”.
KONTEKSTS:
Dānija grasās izdot Dienvidāfrikai Latvijas pilsoni Kristīni Misāni. Viņa 2018. gada maijā no DĀR aizbēga uz Latviju. Kristīne atzina, ka tādējādi pārkāpusi jaunākā bērna – savas meitas – saskarsmes tiesības ar tēvu, kurš ir DĀR pilsonis. Kristīne par vardarbību no vīrieša puses jau bija vērsusies Dienvidāfrikas tiesībsargājošajās iestādēs, taču tas vīrieti sadusmoja vēl vairāk, un apdraudēta bijusi ne vien Kristīnes, bet arī meitas dzīvība un veselība.
2018. gada decembrī Kristīni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Kristīnei draud cietumsods līdz 15 gadiem, informēja viņas ģimene, norādot uz sliktajiem Dienvidāfrikas ieslodzījuma vietu apstākļiem.
Lai gan Dānija vērsās pie Latvijas, mūsu valsts prokuratūra savu pilsoni neizprasīja izdošanai tiesāšanai Latvijā, jo noziegumu neuzskata par pārāk smagu. Tikai pērnā gada beigās Ģenerālprokuratūra aizsūtīja Dānijai vēstuli ar lūgumu apturēt Kristīnes izdošanu Dienvidāfrikai šīs valsts cilvēktiesību pārkāpumu dēļ.
Saeima nolēma lūgt Dānijas parlamentu un tiesībsargājošās iestādes palīdzēt rast risinājumu, lai Latvijas pilsone Misāne netiktu izdota DĀR.