Ministre atgādināja, ka līdz šim ar ģimenes ārsta nosūtījumu valsts apmaksātas Covid-19 analīzes veiktas pacientiem, kuriem ir plaušu karsoņa pazīmes, kā arī tiem pacientiem, kuriem ir akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes un kuri atbilst vairākiem kritērijiem.
Ģimenes ārstiem ļauts turpmāk šos nosacījumus neievērot – pacientu varēs nosūtīt uz valsts apmaksātu testu, ja būs sūdzības, ka viņš jūtas slikti, vai būs vērojamas veselības stāvokļa izmaiņas.
Turklāt ģimenes ārsts uz Covid-19 testu varēs nosūtīt neatkarīgi no tā, vai pacients ir vai nav bijis kontaktā ar Covid-19 slimnieku, teica Viņķele.
Ministre aicināja ģimenes ārstus īpašu vērību pievērst pacientiem ar hroniskām slimībām, pat ja nav redzamu saslimšanas pazīmju. Mērķis ir ar plašu testēšanas palīdzību Covid-19 agrīni diagnosticēt pacientiem ar hroniskām slimībām, tostarp diabētu, asinsvadu, onkoloģiskām saslimšanām.
Gadījumā, ja ģimenes ārsts atsaka pacientu sūtīt uz analīzēm, ministre aicināja par šiem gadījumiem informēt Nacionālo veselības dienestu.
Vienlaikus Viņķele aicināja iedzīvotājus būs aktīviem, bet ģimenes ārstus – proaktīviem, sūtot pacientus uz pārbaudēm arī brīvdienās, lai vienmērīgāk sadalītu testēšanas plūsmu.
KONTEKSTS:
Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos, Latvijā izsludināta ārkārtējā situācija, kas pagarināta līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu.
Pacientu un mediķu pasargāšanai no iespējamas inficēšanās ar Covid-19, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī, līdz ārkārtējās situācijas beigām daļēji ierobežoti veselības aprūpes pakalpojumi gan valsts, gan privātajās ārstniecības iestādēs. No pirmdienas, 20. aprīļa, paplašināta plānveida veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, kas tiks nodrošināta, stingri ievērojot piesardzības pasākumus.