Ceturtdien aptuveni 100 ģimenes ārstu aiz slēgtām durvīm tikās ar veselības ministri Andu Čakšu, lai pārrunātu nozares problēmu jautājumus. Daudz tika spriests par kapitācijas naudu jeb summu, ko valsts ik mēnesi maksā ģimenes sārtiem par katru reģistrēto pacientu, kvalitātes kritērijiem, reformu plānā ietverto, norādīja Čakša.
Ģimenes ārstu pusē gan joprojām jaušama neticība, ka Veselības ministrija izprot to problēmas un prasības. Ministre gan šo sarunu uzlūko kā pagrieziena punktu, pēc kura kompromisu meklējumi var iegult racionālā gultnē.
Viņa pauda, ka tieši darba grupa ir nākamais solis primārās aprūpes problēmjautājumu, tostarp finansēšanas modeļa, kapitācijas naudas, kvalitātes, kā arī darba organizācijas jautājumu, risināšanā.
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide pauda, ka ceturtdien notika viedokļu apmaiņa un ministrija varēja dzirdēt ģimenes ārstu sasāpējušās problēmas. Ģimenes ārstu streiks aizvien turpinās mīkstinātā formā – ārsti pieņem ne vairāk par 20 pacientiem dienā un nevienam pieaugušam pacientam neveic profilaksi.
Sarmīte Veide tikšanās laikā arī izteica ministrijai priekšlikumus. Viņa pastāstīja, ka ģimenes ārsti gatavi pieņemt, ka kapitācijas naudai pieliek 150 eiro mēnesī bez nosacījumiem, nevis par kvalitātes kritēriju izpildi, kā to piedāvā ministrija.
Turklāt 40% no naudas, kas skaitās primārajai veselības aprūpei, tiek atdota uz sekundāro aprūpi – speciālistiem, izmeklējumiem, bet tā ir primārās aprūpes nauda, uzsvēra Veide.
“Mums vispirms ir jānostiprina pamata atalgojums par pamatdarbu, lai mēs varētu kvalitatīvi aprūpēt pacientus, kas atnāk pie manis šodien ar savām problēmām, un tad nākamais solis - mēs varam strādāt pie kvalitātes kritērijiem,” sacīja Veide.
“Pēc būtības tās lietas, ko kolēģi izteica, tās ir tās, ko asociācija jau ir runājusi. Un žēl, ka ministre to nav lasījusi, iepriekšējo gadu mūsu vēstules, un to nav ņēmusi vērā. Nu tagad viņa to dzirdēja no kolēģiem un varbūt ka kaut ko iekustinās,” pauda Veide.
Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienības izvirzītā) norādīja, ka pēc divām vai trim nedēļām organizēs atkārtotu tikšanos ar ģimenes ārstiem, jo palikuši neizrunāti jautājumi.
Ministre pauda gandarījumu par tikšanos, kur bijusi iespēja atklāti runāt par problēmām. Darba grupa primārās veselības aprūpes jautājumu risināšanā darbu varētu uzsākt pēc nedēļas. Tagad ļoti daudzi jautājumi esot piefiksēti, lai tos varētu risināt darba grupās, norādīja Čakša.
Šobrīd mums ir darba grupas gan par finansēšanu, gan par kvalitātes kritērijiem, gan par darba organizāciju, ģimenes ārsti deleģēja savus pārstāvjus, kas tajā piedalīsies, sacīja Čakša.
Darba grupa turpinās darbu, jo daudzi jautājumi vēl nav izrunāti. Ministre pieļāva, ka daudzi ārsti, kas nepiedalījās tikšanās, labprāt arī izklāstītu savu redzējumu, jo, lai gan asociācija uzsver, ka pārstāv ārstus, “mums informācija atšķiras”.
Ministrijā uzskata, ka kompromisu meklējumi līdz šim bijuši apgrūtināti tādēļ, ka nereti asociācija, tās darbā tieši neiesaistītie ārsti un ministrijas ierēdņi katrs runā par kaut ko citu. Tādēļ esot svarīgi runāt nepastarpināti. Lai arī tikšanās bija slēgta, bez žurnālistu klātbūtnes, ik pa laikam sakāpināto emociju iespaida paceltās balsis gan varēja dzirdēt arī aiz durvīm un arī pēc sarunas, daļa ģimenes ārstu neslēpa, ka daudz kas arī vēl nav izrunāts.
“Kapitācijas nauda, tas ir viens, bet otrs – par šim ideālajām praksēm. 1500 pacienti. Man šobrīd ir 2000 pacientu, kuri no šiem 2000 pacientiem aizies, kā tas notiks. Ar kādām tiesībām tagad tiks pateikts – jums tagad ir jāiet, jūs paliksies. Par e-veselību mēs arī tā īsti neparunājām,” pēc tikšanās stāstīja ģimenes ārste no Rīgas Inese Kuģe.
Ģimenes ārsts no Liepājas Roberts Barons piebilda: “Mums atkal sola. Mēs solījumiem vairāk neticam. Redzēsim, kāda būs darbība, uz vairākiem jautājumiem atbildes vēl nav, bet progress ir. Un man tāda optimistiska doma, ka ministre piekrita atkal tikties ar mums”.
To gan pavada aizdomas, vai pret skaļākajiem protestētājiem nenotiek apzināta vēršanās. Piemēram, arī tieši ceturtdien un tieši tiem ārstiem, kas uz sarunām bija pieteikušies no Liepājas, praksēs ieradās arī Veselības inspekcija. Veselības ministre gan uz to atbild – tā ir tikai sakritība.
Jau ziņots, ka ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes. Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti tam nepiekrita.
Streika otrajā dienā premjers aicināja uz tikšanos Ģimenes ārstu asociācijas vadītāju un ārstu organizācija atsaucās šim aicinājumam, vienlaikus prasot atzīt šo mediķu akciju par streiku. Valdības un ārstu pārstāvju tikšanās notika streika ceturtajā dienā, un abas puses paziņoja, ka sarunās panākts kompromiss par mediķu prasībām.
Taču vēlāk ģimenes ārsti tomēr attiecās pārtraukt streiku, norādot, ka nav panākta vienošanās par kapitācijas naudas palielināšanu arī atalgojuma sadaļā. Sākotnēji ministrija prasībām nepiekrita un sasauca Stratēģiskās padomes sēdi, pēc kuras piedāvāja kapitācijas naudas palielināšanu sasaistīt ar kvalitātes kritēriju izpildi.
Tomēr streika otrās nedēļas sākumā mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu - turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.