Pagājušajā nedēļā slimnīcās ievietoti 93 gripas pacienti, vēl vairāk cilvēku ar šo vīrusu cīnās mājās ģimenes ārstu uzraudzībā. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) norādīja, ka šosezon saslimstības pieaugums novērots neierasti agri. Visbiežāk gripas izplatība aug tieši janvārī.
"Lielākoties tas bija janvāris, attiecīgi, kad skolēni atgriežas no brīvlaikiem, no atvaļinājumiem atgriežas. Attiecīgi tad, pēc Ziemassvētku brīvdienām, kad ir vairāk bijuši kontakti, tas ir janvāra vidus, janvāra beigas, kad tiek izsludināta gripas epidēmija. Epidēmijā mēs jau esam pāris nedēļas [šogad]," pastāstīja SPKC pārstāve Ilze Arāja.
Pieaug to cilvēku skaits, kas ar gripu slimo smagi.
No kopumā šosezon hospitalizētajiem 145 cilvēkiem 64% slimnīcās nogādāti pagājušajā nedēļā.
"Pagājušajā nedēļā saņemti ziņojumi par 93 gadījumiem. Lielākoties tā ir Rīga. Un pagājušajā nedēļā ir saņemtas arī ziņas par 10 stacionētajiem ar gripas izraisītu pneimoniju," pastāstīja Arāja.
Epidemiologi prognozē, ka šie skaitļi vēl augs.
Šosezon novērots, ka aptiekās ne vienmēr ir nopērkamas vajadzīgās zālēs, īpaši antibiotikas. Pašu gripu kā slimību gan ar antibiotikām neārstē, uzsvēra Zāļu valsts aģentūrā (ZVA). Gripai vajadzīgās pretvīrusa zāles un zāles temperatūras un sāpju mazināšanai esot nodrošinātas.
"Tas, ko mēs šobrīd redzam, ka zāles ir pieejamas pietiekamā daudzumā. Ir gan ierastie risinājumi – tie ceļi, kurus mēs izmantojam, lai varētu nodrošināt pieejamību. Gan arī, protams, nestandarta gadījumos meklējam citus veidus, lai varētu nodrošināt. Jo galvenais, lai pacientiem zāles ir nodrošinātas," sacīja ZVA Zāļu izplatīšanas informācijas nodaļas vadītāja Katrīna Lukša.
Aptiekas vienmēr zāles varot arī pasūtīt.
Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centrs šosezon ziņo par pirmajiem mirušajiem, kas slimojuši ar gripu. Visi pieci mirušie pret gripu nebija vakcinēti.