Ikviens Latvijas iedzīvotājs mūža izskaņu pelnījis pavadīt, saņemot kvalitatīvu aprūpi. Tādēļ pirms dažiem gadiem arī Latvijā izveidota hospisa aprūpes komanda, kas spēj nodrošināt nedziedināmi slimu pacientu labsajūtu viņu dzīves beigu posmā. Hospisa eņģeļi uzsver, ka brīvība sevišķi svarīga ir dzīves izskaņā, kad lielās brīvības kļuvušas neaizsniedzamas un pāri palikušās iegūst jaunu nozīmi. Par nesavtīgo darbu komandai trešdien tika pasniegta Eiropas Pilsoņu balvas medaļa, kuru piešķir par izciliem sasniegumiem.
"Kas tevi dzīvē nosauks par eņģeli. Visādi vārdi bijuši, bet ne šis," uzsvēra pastāstīja "Hospiss LV" brīvpratīgā Lienīte Ansone.
"Mans darbs ir saistīts ar mirstošiem cilvēkiem. Mēs palīdzam ar savām prasmēm un pieredzi. Tā ir no bērnības vēlme palīdzēt," stāstīja "Hospiss LV" brīvprātīgā Inga.
No pērnā gada oktobra līdz gada beigām sadarbībā ar Labklājības ministriju izmēģinājuma projekta ietvaros, tika nodrošināta hospisa aprūpe rīdziniekiem. Kā būs tālāk, skaidrības nav. Un tas nozīmē arī to, ka brīdī, kad medicīna ir bezspēcīga, veidojas izmisuma zona tuviniekiem.
"Balva mums ir kā nodrošinājums un kā modinātājpulkstenis katram topošajam ministram, ka gribam atrast tam līdzekļus, lai būtu cieņpilnas dzīves beigas," uzsvēra nodibinājuma "Hospiss LV" vadītāja Ilze Neimane-Nešpora.
Labklājības ministrijā Latvijas Televīzijai norādīja, ka izmēģinājuma projekta rezultātus hospisa aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai nākotnē izmantos Veselības ministrijas izveidotā darba grupa, kura strādā pie hospisa aprūpes noteikšanas un priekšlikumiem nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos. Onkoloģijas centra paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs Vilnis Sosārs norādīja, ka nedziedināmi slimajiem vislielākās ciešanas rada vientulība, jo sāpju remdēšanai ir medikamenti.
"Tas, ka cilvēki paliek vientuļi un bezpalīdzīgi, viņi nevar veikt kaut ko, – te parādās milzīgas problēmas," uzsvēra Sosārs.
Nodibinājuma mērķis ir arī izveidot Latvijā pirmo hospisa aprūpes centru, kurā vienlaicīgi varētu uzturēties 12 pacienti. Centrs kalpotu kā alternatīva slimnīcām un sniegtu iespēju pacientiem cieņpilni aizvadīt pēdējās dzīves dienas, ja mājas apstākļos tas nebūtu iespējams.