Iedzīvotājiem atmaksāta teju trešdaļa no brīvprātīgajām obligātās apdrošināšanas iemaksām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 2 mēnešiem.

Pēc tam, kad šī gada sākumā tika lemts tomēr neuzsākt „divu grozu” veselības apdrošināšanas sistēmu, Nacionālajam veselības dienestam bija jāsāk atmaksāt iedzīvotājiem brīvprātīgās apdrošināšanas iemaksas. Šobrīd ir atmaksāta jau teju viena trešā daļa no 820 000 eiro, kurus kopumā iemaksāt paspēja Latvijas iedzīvotāji.

ĪSUMĀ:

  • Brīvprātīgi veselības apdrošināšanai pievienojās 5600, samaksāti 820 000 eiro.
  • Pēc “divu grozu” sistēmas atcelšanas atmaksāti 289 000 eiro.
  • NVD sola: nauda līdz gada beigām tiks atmaksāta visiem.
  • Ja naudu grib saņemt kontā, no kuras iemaksāts, iesniegums nav jāraksta.
  • Ja maksātājs devies mūžībā, naudu saņems mantinieks.
  • Saeimas Sociālās komisijas vadītājs sola sekot, lai naudu atdotu visiem.

Kopumā brīvprātīgi plānotajai apdrošināšanas sistēmai pievienojās 5600 cilvēki.  Nauda šobrīd atmaksāta ir mazāk nekā vienai trešdaļai jeb 1580 personām.

Kopējā atmaksātā summa ir 289 000 eiro.

Nacionālā veselības dienesta direktores vietnieks veselības administrēšanas jautājumos Edgars Labsvīrs norādīja, ka nauda līdz gada beigām tiks atmaksāta visiem, tādēļ tiem iedzīvotājiem, kas naudu vēlas saņemt atpakaļ tajā pašā kontā, no kura maksājums ir izdarīts, iesniegums dienestam nav jāraksta.   

Iedzīvotājiem atmaksāta teju trešdaļa no brīvprātīgajām obligātās apdrošināšanas iemaksām
00:00 / 03:00
Lejuplādēt

“Līdz gada beigām praktiski visas tās iemaksātās summas tiks atgrieztas neatkarīgi no tā, vai ir uzrakstīts iesniegums vai nav iesnieguma. Mēs arī aicinām – ja iedzīvotājs ir iemaksājis un viņu apmierina, ka nauda tiks atmaksāta uz to pašu kontu, tad nav jāraksta NVD iesniegums. Tas arī mazinās mūsu administratīvo slogu un paātrinās atmaksu.

Tikai gadījumos, kad, piemēram, iemaksa tika veikta par citu cilvēku un grib pamainīt, lai tam cilvēkam atmaksā uz citu kontu. Nu tādi specifiski gadījumi, tajos ir nepieciešams iesniegums,” skaidroja Labsvīrs.

NVD līdz šim konstatējis arī vismaz divus gadījumus, kad iemaksātājs, naudu atpakaļ nesagaidot, ir devies mūžībā.

Šādā gadījumā naudu varēs saņemt mantinieks.

“Tas tiek kārtots normālā mantošanas kārtībā jeb, uzrādot mantojuma apliecību, var iesniegt iesniegumu un saņemt atpakaļ iemaksu par mirušu personu. Tāpat to var elektroniski iesniegt, ja ir drošs elektronisks paraksts,” skaidroja Labsvīrs.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā daudz diskutēts par „divu grozu” veselības sistēmas atlikšanu un tās nākotni. Komisijas vadītājs no „Attīstībai/Par!” Andris Skride uzskata, ka lēmums atcelt divu grozu sistēmu ir bijis atbalstāms.

Skride sola, ka viņa vadītā komisija sekos, lai nauda līdz gada beigām tiktu atmaksāta visiem, kas to iemaksājuši.

“Gada beigās no komisijas puses vaicāsim, vai viss iedzīvotāju samaksātais papildu nodoklis ir samaksāts atpakaļ. Un tad jau arī skatīsimies, vai 2020. vai 2021., visticamāk, gadā būs vienotais nodoklis, jo jāatgādina, ka šobrīd iedzīvotāji [kas strādā vispārējā nodokļu režīmā] maksā šo papildu 1% [pie sociālā nodokļa], un pašnodarbinātie un tās grupas, kas nebija iekļautas šajā 2. grozā, viņi varēja samaksāt [brīvprātīgi], bet kā tas viņiem būs jaunajā nodokļu sistēmā – to vēl kopā ar Veselības ministriju [skatīsies], viņi nāks ar savu piedāvājumu,” norādīja Skride.

Nacionālā veselības dienesta direktores vietnieks Edgars Labsvīrs norādīja, ka iesniegums par naudas atmaksu ir jāraksta arī tiem, kas ir veikuši iemaksas kādā no Latvijas pasta vai Nacionālā veselības dienesta nodaļām. Šajos gadījumos nav informācijas par maksātāja bankas kontu un tādēļ atmaksu neesot iespējams veikt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti