Sešus ar pusi gadus Latvijā reģistrētajam portālam izdevās strādāt drošībā un varas iestāžu neietekmētam. "Meduza" izauga par vienu no ietekmīgākajiem medijiem Krievijā, bet tomēr jauni grozījumi likumā, kurus februārī parakstīja Krievijas prezidents Vladimirs Putins, faktiski liek cīnīties par izdzīvošanu.
"Neviens nezina, kā, kāpēc un kad pieņemts lēmums, uz kura pamata un tā tālāk.
Lai tiktu šajā sarakstā, formāli ir vajadzīgi tikai divi nosacījumi – saņemt ārvalstu finansējumu un ražot un publicēt saturu uz jebkuras platformas internetā.
Un nevienu neskar, ka "Meduza" ir Latvijas medijs, mēs esam reģistrēti Latvijā, mēs šeit maksājam nodokļus. Krievijā, protams, arī, bet tas tā. Mēs saņemam savus ienākumus no reklāmas pārdošanas Krievijā. Šī nauda ir šķērsojuši robežu, tad nauda ir kļuvusi par ārzemju, un mēs kļūstam par ārvalstu aģentiem, stāstīja portāla "Meduza" dibinātāja un ģenerāldirektore Gaļina Timčenko.
Tagad katrai satura vienībai, ne tikai mobilajā versijā, bet arī visos sociālajos tīklos, ir jāliek brīdinājums par to, ka "Meduza" izpilda ārvalsts aģenta funkcijas. Šo pārkāpjot, sākumā ir pirmais naudas sods, otrais, un tad seko krimināllieta pret kompānijas vadītājiem un brīvības atņemšana līdz diviem gadiem – par to, ka nav marķējuma.
"Tas mums ir jādara arī reklāmas lapās.
Kura reklāmas kompānija vēlēsies, lai viņa reklāmas sludinājumā būtu milzīgs brīdinājums ar šiem neglītajiem vārdiem, ka šo ziņu veidoja medijs, kurš pilda ārvalstu aģenta funkciju?
Neviens. Mums atņēma ieņēmumus," uzsvēra Timčenko.
Sarakstā var nokļūt arī fiziskas personas. Ja tā notiek, piemēram, ar portāla "Meduza" žurnālistiem, tad viņiem katru mēnesi ir jāatskaitās par visiem ienākumiem un izdevumiem. Pieļautas divas kļūdas atskaitēs, – un tiek ierosināta krimināllieta.
Vēl arī darbu traucē Krievijas civilkodekss, kas paredz, ka arī intervējamais cilvēks kļūst par satura līdzautoru. Tāpēc ierēdņi, politiķi un mākslinieki atsakās sniegt komentārus.
"Lūk, jūs mani intervējat. Ja mēs būtu Krievijā, es būtu šīs intervijas līdzautors. Un tā es piedalos satura veidošanā.
Iedomājieties, ka es lūdzu cilvēku sniegt interviju. Viņš piedalās ārvalstu aģenta satura veidošanā, un viņu arī var atzīt par ārvalsts aģentu ekspertu.
Ir pilnīgi skaidri redzams, ka Krievija pēdējā pusgada laikā ir pagriezusies uz militarizācijas pusi, uz valsts slēgšanas pusi, uz ideoloģiju par naidīgu pasauli visapkārt. [..] Man ir sajūta, ka mēs atrodamies akmens maisā, un, kā izkļūt no turienes, es nezinu," sacīja Timčenko.
KONTEKSTS:
Mediju “Meduza” 2014. gadā izveidoja bijusī ziņu portāla “Lenta.ru” galvenā redaktore Gaļina Timčenko, pēc tam kad viņa kopā ar vairumu žurnālistu pameta “Lenta.ru”, jo tas nonāca Kremlim pietuvinātu personu kontrolē. “Meduza” 2020. gadā bija viens no TOP 10 citētajiem interneta resursiem krievu valodā.
Eiropas Savienība nosodījusi medija “Meduza” ievietošanu Krievijas “ārvalstu aģentu” sarakstā.
Krievijā kopš 2012. gada ir spēkā likums, kas atļauj piemērot “ārvalstu aģentu” statusu nevalstiskajām organizācijām, kuras saņem finansējumu no ārvalstīm. 2017. gadā likumu attiecināja arī uz mediju organizācijām, pēc tam kad ASV pasludināja par “ārvalstu aģentu” Kremļa finansēto starptautisko televīzijas tīklu RT.
Pašlaik “ārvalstu aģentu” statuss ir piemērots 14 medijiem, kuru vidū ir ASV valdības finansētās raidsabiedrības “Amerikas balss” un “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība”.