No šodienas, 1.oktobra, visiem, kas atrodas lielajos būvobjektos – gan tur strādājošajiem – tajā skaitā arī apakšuzņēmējiem, gan arī viesiem, - ir elektroniski jāreģistrējas. Elektroniskā darba laika uzskaite ir viens no aplokšņu algu apkarošanas instrumentiem. Latvijas Būvuzņēmēju partnerība gan norāda, ka jaunā kārtība Latvijā ieviesta ļoti saspringtos termiņos, līdz ar to ir bažas, ka ne pilnīgi visi uzņēmēji paspēs sistēmu ieviest un apgūt.
Elektroniskā darba laika uzskaiti būvniecībā Ekonomikas ministrija sauc par vienu no veiksmes stāstiem. Proti, nozare aktīvā sadarbībā ar valsts iestādēm izstrādājusi regulējumu, kā mazināt ēnu ekonomiku un veicināt konkurenci. Būvuzņēmēju organizācijas ir par nozares sakārtošanu: svarīgi, lai visi varētu strādāt ar vienādiem spēles noteikumiem un lai, maksājot nodokļus, uzņēmējs būtu konkurētspējīgs, nevis otrādi, saka Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane:
„Skaidrs, ka šobrīd krāpšanās ar darba stundām ir ļoti izplatīta būvniecības nozarē, un mēs redzam pēc Valsts ieņēmumu dienesta statistikas, ka 70 procenti no būvniecības nozarē nodarbinātajiem strādā nepilnu laiku. Protams, ir strādnieki, kas strādā vairākās darba vietās un tas ir normāli, bet ne jau 70 procenti no nozares”
Elektroniskajā darba laika uzskaitē iegūtos datus izmantos Valsts ieņēmumu dienests, gan arī institūcijas, kas uzrauga darba tiesiskās attiecības. Jaunā kārtība attieksies uz diezgan plašu uzņēmēju loku: būvniecības objektiem, kur būvdarbu izmaksas ir viens miljons eiro vai vairāk. Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edmunds Valantis norāda, ka "pašas sistēmas mērķis ir veikt nodarbināto personu faktisko darba stundu uzskaiti darba vietā un šos datus izmantot nodokļu administrēšanā, lai nebūtu iespējas krāpties ar nepareizu darba laika uzskaiti.”
Elektroniskā darba laika uzskaite Latvijā ieviesta ļoti saspringtos termiņos, dažos mēnešos, atzīst Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.
„Es domāju, no 1.oktobra būs, protams, uzņēmumi, kas nebūs paguvuši to ieviest. Tas ir pilnīgi objektīvi, tā iemesla dēļ, ka IT nozare tam nebija gatava un šādu produktu īstenībā nepiedāvāja tirgū,” norāda Fromane.
„Protams, paies laiks, kamēr tās spēs darboties pilnībā, domāju, ka nebūs viegli pirmie mēneši un pirmās nedēļas, ” uzņēmuma „Re Re Grupa” valdes priekšsēdētājs Guntis Āboltiņš-Āboliņš teic, ka no 1.oktobra strādās jaunā sistēma, tiesa, ne ideālajā gala variantā, kādu vēlētos redzēt kā ilgtermiņa risinājumu. „Laiks ieviešanai, kad tika noformulētas prasības, kādai sistēmai jābūt, līdz brīdim, kad sistēmai jāsāk strādāt, ir ārkārtīgi īss”.
Uzņēmums „Merks” biometrijas darba laika uzskaiti ieviesa šāgada februārī, jo bija ieteikums no pasūtītāja. Pēc tam arī ļoti laicīgi citos objektos. Sistēmā ar pirksta nospiedumu jāreģistrējas ikvienam cilvēkam, kas ierodas būvobjektā, arī apakšuzņēmējiem un pat viesiem - kurjeriem un piegādātājiem. Aleksandrs Sala, „Merks” IT nodaļas vadītājs:
„Skenēšanas brīdī tiek piešķirts pirkstam konkrēts algoritms ar vairākiem punktiņiem uz pirksta līnijām, šī sistēma atpazīst konkrēto kodu pirkstam. Lielākais izaicinājums bija apakšuzņēmēju informēšana, viņiem bija iespaids, ka grib viņus kontrolēt.”
Ekonomikas ministrijas pārstāvis Edmunds Valantis piebilst, ka elektroniskās darba laika uzskaites sistēmu ieviesīs līdzīgi kā Skandināvijā, dos uzņēmumiem laiku, lai var adaptēties un pierast elektroniski reģistrēties būvniecības objektos:
„Par to sodi lielā mērā sākotnējā stadijā netiks piemēroti. Bet vienlaicīgi, protams, pilnībā ignorēt un neieviest objektos nevar, par to gan tiks paredzēts soda regulējums”.
Latvijas Būvuzņēmēju partnerība uzskata, ka aplokšņu algu apkarošanai būvniecībā nepieciešama ne tikai elektroniskā darba laika uzskaite, bet arī vēl ģenerālvienošanās par minimālajām algām nozarē. Partnerība piedāvā paredzēt būvniecības nozarē būtiski lielāku minimālo algu nekā valstī noteikto.