Igaunijas vēstniecības ēka Skolas ielā 13 jau kopš 1919. gada bijusi Igaunijas īpašumā. Taču tagad ēka bija izlikta izsolē, un Igaunijas Ārlietu ministrijas pārstāve Sāra Adamsone vēsta, ka saņemts piedāvājums nopirkt ēku par 4,61 miljonu eiro, ziņo ERR.
Līgumu plānots parakstīt tuvāko divu mēnešu laikā.
Nekustamā īpašuma un ēkas Skolas ielā kopējā platība ir 5832 kvadrātmetri, zemesgabala platība – 1261 kvadrātmetrs. Nekustamā īpašuma sākumcena bija 4,5 miljoni eiro.
Vēstniecības ēkā esošie dzīvokļi ir izīrēti Igaunijas Ārlietu ministrijas darbiniekiem un citiem īrniekiem. Pircējam kā īpašniekam būs pienākums noslēgt četrus nomas līgumus ar Igaunijas vēstniecības Rīgā darbiniekiem vienlaicīgi ar nekustamā īpašuma pirkuma līguma noslēgšanu.
Tāpat pircējam kā īpašniekam būs pienākums noslēgt nomas līgumu ar Igaunijas vēstniecību Rīgā kā šo telpu nomnieku.
Pārdošanai bija izlikts arī Igaunijai piederošs zemesgabals Vidus ielā 2, bet pagaidām tam nav izdevies atrast pircēju. Zemesgabala platība ir 1108 kvadrātmetri; sākumcena bija noteikta 1,9 miljoni eiro.
Igaunijas vēstniecība tuvāko gadu laikā plāno pārvākties uz jaunām telpām Vecrīgā, Pils ielā, netālu no Rīgas pils, kur atrodas Valsts prezidenta rezidence.
2019. gadā Igaunijas Ārlietu ministrija par 2,65 miljoniem eiro iegādājās ēku Pils ielā 8/10, uz kuru paredzēts pārcelt Igaunijas diplomātisko pārstāvniecību no tās pašreizējās atrašanās vietas Skolas ielā, bet renovācijas darbu sagatavošanai un veikšanai kopumā vajadzīgi pieci gadi.
"Jauno vēstniecības ēku Rīgā nopirkām 2019. gada nogalē, pašlaik turpinās projektēšanas darbi, ko paredzēts pabeigt 2022. gada pirmajā ceturksnī. Pēc tam tiks rīkots būvdarbu iepirkums. Vēstniecībai uz jaunajām telpām jāpārceļas 2024. gadā, līdz tam tā darbosies pašreizējā vietā," norādījusi Igaunijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Pia Kūzika.
Pēc viņas teiktā, ēkā, kuras platība ir 1700 kvadrātmetri, plānots iekārtot reprezentācijas telpas, konsulārās pieņemšanas telpas un darba telpas, kā arī paredzēt vietu publiskām prezentācijām, kurās iepazīstināt ar Igaunijas jaunākajām izstrādnēm uzņēmējdarbības un radošo industriju jomā, lai veicinātu to eksportu un piesaistītu Igaunijai ārvalstu investīcijas.
Vaicāta, kādēļ ēkas atjaunošanai vajadzīgs tik ilgs laiks, Ārlietu ministrijas pārstāve skaidrojusi, ka to paredzēts pilnībā pārbūvēt, atstājot tikai nesošās konstrukcijas.
"Diemžēl projekta izstrāde, būvatļauju pieteikšana un noformēšana ir ļoti laikietilpīga. Ēka atrodas Vecrīgā, kur, tāpat kā Tallinas vecpilsētā, noteikti ļoti stingri ierobežojumi, tāpēc šīm procedūrām atvēlēti divarpus gadi.
Kad būs izstrādāts projekts un saņemta būvatļauja, varēs rīkot iepirkumu un slēgt līgumu ar celtniekiem. Būvdarbus plānots paveikt 14 mēnešu laikā," skaidrojusi Kūzika.