Tas veicināšot saliedētas un uz Latvijas tautas kopīgajām vērtībām balstītas Latvijas sabiedrības turpmāku attīstību. “Latvija ir demokrātiska un mūsdienīga Eiropas valsts, un ir jāpieliek visas pūles, lai turpinātu Latvijas valsti attīstīt un stiprināt. Latvijas izglītības sistēma spēj sagatavot un audzināt krietnus, godprātīgus un atbildīgus cilvēkus, kas ir Latvijas patrioti un kam ir stingra piederība Latvijas Republikai,” paziņojumā medijiem uzsver Vējonis.
Viņš atgādina, ka nepilsoņa statuss tika ieviests kā pagaidu risinājums pārejai no okupētas valsts uz neatkarīgu Latviju. Pēc tam, kad līdzīgas izmaiņas likumdošanā veikusi Igaunija, Latvijā kā vienīgajā valstī Eiropā dzimst jauni nepilsoņi, kuru statuss esot pielīdzināms bijušās PSRS pilsoņiem, kuri pēc PSRS sabrukšanas neieguva nekādu citu pilsonību.
“Nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšana bērniem ir simbolisks solis, kas ļautu pārtraukt apzinātu dažādu Latvijas sabiedrības grupu pretnostatīšanu un mērķtiecīgu šķelšanu.
Nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšana ļautu mūsu sabiedrībai daudz lielākā mērā saliedēties un veltīt spēkus mūsu valsts attīstībai,” uzskata prezidents.Vajadzības gadījumā gan pats Vējonis, gan Valsts prezidenta kancelejas darbinieki ir gatavi argumentēt Saeimas deputātiem savu pozīciju. “Prezidentam šī ir bijusi viena no prioritātēm, ko viņš pieteica jau pagājušā gada rudenī. Jau tad tika solīts, ka šī iniciatīva tiks izstrādāta un iesniegta Saeimā,” pauda Valsts prezidenta runasvīrs Jānis Siksnis.
Gan atbalsts, gan veto
Pēc likumprojekta pieņemšanas izmaiņas attiektos uz aptuveni 50 līdz 80 jaundzimušajiem gadā. 2016.gadā nepilsoņa statuss tika piešķirts 52 bērniem.
Premjera pārstāvētajā Zaļo un zemnieku savienībā ietilpstošās Zaļās partijas līderis Edgars Tavars sociālajā tīklā “Twitter” paziņoja, ka atbalsta Vējoņa iniciatīvu.
Es pilnībā atbalstu @Vejonis priekšlikumu par automātisku pilsonības piešķiršanu jaundzimušajiem. No maziem bērniem-zīdaiņiem NAV jābaidās.
— Edgars Tavars ?? (@Edgars_T) September 12, 2017
Arī tiesībsargs Juris Jansons atkārtoti pauda atbalstu ierosinājumam izbeigt nepilsoņa statusa piešķiršanu jaundzimušajiem. “Latvija ir apņēmusies ievērot vairākas starptautiskas konvencijas, kurās diezgan precīzi noteikts, ka bērnam no piedzimšanas brīža ir tiesības uz pilsonību.
Bērnam ir jābūt kādas valsts pilsonībai – tas ir viennozīmīgi.
Ja vecāki ir tik neapzinīgi vai kādu citu iemeslu dēļ viņi izvēlas nepilsoņus statusu, valstij jāiejaucas,” saka tiesībsargs.
Jau iepriekš bija zināms, ka Vējonis grasās iesniegt Saeimā likumprojektu, kas pārtrauktu nepilsoņa statusa piešķiršanu bērniem. Tādējādi nepilsoņu bērniem būtu jākļūst par Latvijas pilsoņiem ar piedzimšanas brīdi, vai arī viņu vecākiem jāizvēlas viņiem citas valsts pilsonība. Vējonis gan uzsvēra, ka šāds ierosinājums neparedz atteikšanos no nepilsoņa statusa vispār vai naturalizācijas procesa atvieglošanu.
Taču Nacionālā apvienība paziņoja par veto šim jautājumam, līdz ar to valdošā koalīcija neatbalstīs automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu Latvijas nepilsoņu bērniem. Arī premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) paziņoja, ka jautājuma dēļ neplāno izjaukt pastāvošo koalīciju.
Kopš 2013.gada Latvijas nepilsoņu bērni tiek reģistrēti Latvijas pilsonībā tādā gadījumā, ja kāds no vecākiem, reģistrējot bērna piedzimšanu Dzimtsarakstu nodaļā, paudis attiecīgu vēlmi. Tomēr ir vairāki ierobežojumi.
2016.gadā kā nepilsoņi tika reģistrēti 52 jaundzimušie, kas ir trīs reizes mazāk nekā pirms trijiem gadiem. Kopumā nepilsoņa statuss ir nedaudz vairāk nekā 6 tūkstošiem bērnu. Kopš 1990. gadu vidus, kad nepilsoņu īpatsvars sasniedza 29% no Latvijas iedzīvotājiem, tas ir ievērojami sarucis, un tagad nepilsoņu skaits nedaudz pārsniedz 11% no visiem iedzīvotājiem, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati.