"Esmu par to, ka Ikšķiles novads paliek tajā pašā teritorijā un robežās, kurās viņš atrodas. Ikšķiles novads ir pietiekami stabils un drošs gan bērniem, gan iedzīvotājiem. Novads attīstās, un būtu ļoti žēl, ja tas viss mainītos," sacīja ikšķiliete Ilga.
Pret Ikšķiles un Ogres novadu apvienošanu ir arī kāda kundze, kura dzīvo Ogres novadā, un aptaujā piedalīties nevar: "Es strādāju pašreiz Ikšķiles novadā, un es esmu izjutusi, cik ļoti Ikšķiles pašvaldība domā par iedzīvotāju, un tās ir atšķirības."
Aptauja Ikšķiles novadā notiks līdz 11. maijam, kad plānota arī tautas manifestācija. Savukārt trešdien uzņēmēju biedrība aicina uz piketu pie VARAM.
Otrdien aptauju par pievienošanu Jelgavas pilsētai bija plānots uzsākt arī Jelgavas novadā. Pagaidām gan tā uz laiku apturēta, jo saņemts rīkojums no ministrijas.
Iedzīvotāju viedokli par teritoriālo reformu jau kopš astotā aprīļa apkopo arī Inčukalna novadā. Aptauja šeit gan ir tikai informatīva un tikai elektroniskā formātā.
Pašlaik cenu aptauja par socioloģiskās aptaujas organizēšanu, ko plānots sākt maijā, notiek arī Ozolnieku novadā. Savukārt Carnikavas novadā otrdien notiek ārkārtas sēdē, kurā arī tiks lemts par tautas sapulces un aptaujas organizēšanu. Ministrijas ieskatā pašvaldības jautājumā par novadu reformu drīkst organizēt sabiedriskās apspriešanas, sapulces, kā arī socioloģiskās vai elektroniskās aptaujas.
Vienlaikus VARAM vērsusi tiesībsargājošo iestāžu uzmanību uz atsevišķu pašvaldību plāniem rīkot iedzīvotāju balsošanas, lai noskaidrotu to nostāju pret administratīvi teritoriālo reformu.
KONTEKSTS:
Administratīvi teritoriālā reforma ir viena no Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītās valdības prioritātēm. Saeima martā akceptēja reformas turpināšanu.
Administratīvi teritoriālajā reformā pašvaldību skaitu plāno samazināt no 119 līdz 35, kuru funkcijas gan netiks mainītas. Pašvaldības veidos ap lielākām pilsētām un attīstības centriem, bet bez lauku teritorijām būs tikai Rīga un Jūrmala. Šādas ieceres ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādātajā reformas piedāvājumā.
Līdzšinējās administratīvajās robežās saglabāsies Rīgas un Jūrmalas pilsētas, kā arī Līvānu, Alūksnes un Gulbenes novadi. Pārējās pašvaldības skars apvienošana.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Pūce ("Attīstībai/Par!") iepriekš atklāja, ka viens no kritērijiem novadu lielumam varētu būt bērnu skaits. Vienlaikus jau kopš iepriekšējās valdības tiek diskutēts un strādāts pie skolu tīkla sakārtošanas, lai uzlabotu vispārējās izglītības kvalitāti.