Dienas ziņas

Rīgā beigusies NATO ārlietu ministru sanāksme

Dienas ziņas

No veterinārārsta par medicīnas asistentu

Atbalsta 5–11 gadu vecu bērnu potēšanu pret kovidu

Imunizācijas padome atbalsta 5–11 gadus vecu bērnu potēšanu pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Imunizācijas valsts padome (IVP) kopumā atbalsta bērnu vakcināciju pret Covid-19 vecuma grupā no 5 līdz 11 gadiem, vienlaikus uzsverot, ka joprojām būtiskākā ir senioru un riska grupu vakcinēšana gan primāri, gan balstvakcinācijā, informēja IVP vadītāja, profesore Dace Zavadska.

Viņa sacīja, ka, ņemot vērā šobrīd pieejamo zinātnisko un uz pierādījumiem balstīto informāciju, IVP kopumā atbalsta bērnu vecumā no 5 līdz 11 gadiem vakcināciju pret Covid-19, taču pašlaik īpaši to rekomendē uzsākt visiem tiem bērniem, kas ietilpst kādā no riska grupām nopietnai Covid-19 gaitai.

Tie, piemēram, ir bērni ar onkoloģiskām slimībām, aptaukošanos, cukura diabētu, kardiovaskulārām fona slimībām un citām hroniskām orgānu slimībām.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu slimību klīnikas vadītāja Dace Gardovska pauda: "Ir runa par hroniski slimiem pacientiem. Starp tiem ir onkoloģiskās slimības, kardiovaskulārās, plaušu slimības. Un tie ir arī bērni, kuriem ir liekais svars. Pēc statistikas datiem, tieši šī ir grupa, kas var slimot ļoti, ļoti smagi."

Pēc Gardovskas teiktā, visā pasaulē pašlaik pieaugot bērnu hospitalizācija kovida dēļ. Un vakcīna var pasargāt no smagākas slimības gaitas.

Sagaidāms, ka bērnu devas vakcīnas Latvijā varētu būt pieejamas decembra beigās, līdz ar to decembra beigās vai janvāra sākumā būtu iespējams uzsākt vakcināciju ar pirmo devu, kas jau būtu pietiekami primārās imūnās atbildes iniciācijai. Otro devu IVP rekomendē bērniem saņemt trīs mēnešus pēc pirmās devas. Savukārt augstas imūnsupresijas bērniem primārās vakcinācijas kursa pabeigšanai nepieciešamas trīs devas.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļas vadītāja Eva Juhņēviča teica: "Uz šo brīdi ir plānots, ka bērnu vakcinācija notiks pie ģimenes ārstiem vai ārstniecības iestāžu vakcinācijas kabinetos."

Zavadska skaidroja, ka bērniem jāsaņem vecumam atbilstoša vakcīnas forma neatkarīgi no to lieluma vai svara. Bērniem tā ir trīs reizes mazāka nekā pieaugušajiem un fasēta speciālos flakonos (ar oranžu vāciņu), lai izvairītos no riska kļūdīties un bērnam iedot lielāku devu, nekā paredzēts.

Tāpēc IVP iebilst pret pieaugušo devas formas izmantošanu bērniem, paņemot no tās vajadzīgo ievadāmo tilpumu.

"Tas nenozīmē, ka mēs ņemam pieaugušo flakonu, pieaugušo vakcīnu un sākam dot to mazākā devā. Bērniem ir speciālas vakcīnas, kas ir izveidotas ar citu devu, kas ir trīsreiz mazāk, nekā pieaugušo vakcīnā. Vakcīnas flakonam ir cits izskats. Vecāki arī var redzēt, ka tas ir vakcīnu flakons ar oranžu vāciņu," teica BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja Gardovska.

Runājot par to, vai vakcinācija bērnus pasargātu no Covid-19 omikrona varianta, IVP speciālisti norādīja – tā kā šobrīd ir nepilnīga informācija par jauno Covid-19 vīrusa omikrona paveidu, sākotnēji rekomendējams bērniem veikt vienu vakcīnas devu, savukārt otrās devas saņemšanai noteikt garāku intervālu. Optimāli – trīs mēneši.

"Pēc trim mēnešiem jau būs pieejama detalizētāka informācija par Covid-19 omikrona paveidu, kā arī tam pielāgotas vakcīnas, ko, iespējams, jau varēs izmantot kā otro devu bērniem. Bet, ja kādu iemeslu dēļ bērnam jau tuvākajā laikā ir nepieciešams saņemt arī otro devu, tas ir pieļaujams saskaņā ar vakcīnas reģistrācijā noteikto informāciju," skaidroja profesors, IVP loceklis Uga Dumpis.

Gadījumā, ja būs nepieciešamība vai jau būs uzsākta vakcīnas ar SARS CoV-2 vīrusa variantiem pielāgotu sastāvu ražošana, tad otrā deva bērniem būs rekomendēta ar pielāgoto vakcīnu. Savukārt, ja vakcīnu sastāvu nebūs nepieciešams mainīt, tiks noteikts intervāls otrai devai ar jau reģistrēto vakcīnu.

Vai bērnam var pietikt ar vienu vakcīnas devu, ja bērns Covid-19 ir pārslimojis?

Zavadska skaidroja: "Jā, tāpat kā pieaugušiem, arī bērniem darbojas šāds mehānisms – ja jebkad agrāk ir notikusi inficēšanās ar Covid-19 un ir bijis pozitīvs vīrusa tests, tad šī informācija ir saglabāta arī Nacionālās veselības dienestā, un pēc vienas vakcīnas devas saņemšanas arī bērnam ģenerēsies derīgs sertifikāts. Jo medicīniski bērniem ar iepriekš izslimotu Covid-19 viena deva ir pietiekama pilnvērtīgai aizsardzībai."

Kādas ir sagaidāmās vakcīnas blaknes bērniem?

Sagaidāmās vakcinācijas reakcijas bērniem ir ļoti līdzīgas kā pusaudžu vai pieaugušo vidū un kādas tās ir norādītas vakcīnas lietošanas instrukcijā: paaugstināta ķermeņa temperatūra, reakcija vakcīnas injicēšanas vietā, drebuļi, nogurums. Paredzams, ka blakusparādības izzudīs dažu dienu laikā.

IVP arī piebilda, ka līdzīgas šādas vakcīnu izraisītas reakcijas novērojamas arī citu vakcīnu lietošanas gadījumā.

Nopietni veselības traucējumi pēc Covid-19 vakcinācijas ir reti. Pusaudžiem un jauniem cilvēkiem pēc "Pfizer-BioNTech" Covid-19 vakcinācijas kā rets risks ir minēts miokardīts (sirds muskuļa iekaisums) un perikardīts (sirds ārējā apvalka iekaisums), taču klīniskajā pētījumā netika ziņots par miokardīta vai perikardīta gadījumiem bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem (n = 3,082). IVP vienlaikus atzīmēja, ka pētījumā iekļauto dalībnieku skaits bija nepietiekošs, lai varētu novērtēt miokardītu risku.

Vai Covid-19 vakcīnu var saņemt vienlaikus ar citām vakcīnām?

Covid-19 vakcīnas gan bērnu, gan pieaugušo vecumā var ievadīt vienlaikus ar citām vakcīnām, tostarp gripas vakcīnu, tajā pašā dienā vai jebkādā intervālā pirms un pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas.

Vai bērns jāvakcinē, ja ir aizdomas par pārslimotu Covid-19?

Seroloģiskās pārbaudes jeb antivielu noteikšana, lai novērtētu iepriekš jau iespējami notikušu inficēšanos ar SARS CoV-2, nav nepieciešama, lai pieņemtu lēmumu par primārās vakcinācijas uzsākšanu – vakcinācija ir veicama, neraugoties uz antivielu rādītājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti