Latvijas Imunologu asociācija līdz šim ir izvairījusies komentēt sūdzības par sava kolēģa Jevgēnija Ņikiforenko veiktām ginekoloģiskām manipulācijām jaunām sievietēm, un arī asociācijas sertifikācijas komisijas vadītāja Inta Jaunalksne atzina, ka nevēlas par to runāt.
Līdzīgi kā Latvijas Ārstu biedrībā, arī imunologu saimē norādīja – kamēr policija neko nav pierādījusi, rīkoties nevarot.
Vaicāta par pacientu tiesībām justies ārsta kabinetā droši un iespējām, ka jautājumi par šādām situācijām tiks risināti, Jaunalksne atbildēja: “Pacients taču var sūdzēties, bet, pirmām kārtām, ja tas tiek pārkāpts, tad ir jāvēršas pie juridiskām organizācijām, un mums nav neviena iesnieguma. Situācijas ir ļoti dažādas. Es saprotu arī pacientus un šo aspektu, bet nu… Jūs jau saprotat, dzīve ir dzīve, un dažādi varianti ir, protams.”
Jaunalksne arī piebilda, ka mēdz būt dažādas situācijas, tāpēc asociācija sagaida, ka gadījumi tiks “juridiski izmeklēti”, lai uz šāda izmeklējuma varētu balstīties.
Vairums sieviešu, kuras stāsta par piedzīvoto imunologa kabinetā, runā par pieredzi, kas notikusi pirms 10–15 gadiem un, lai pierādītu tikšanos ar Ņikiforenko, dokumenti būtu meklējami arhīvos. Taču, piemēram, viena no sievietēm, kura pie Ņikiforenko vērsās ap 2007. gadu un kurai tobrīd bija tikai 19 gadu, pastāstīja, ka pēc “izmeklējumiem, kas vairāk atgādināja ārējo dzimumorgānu masēšanu”, ārsts nekādus dokumentus pat nav iedevis.
Brīdinām, ka imunologa darbību apraksti var būt nepatīkami!
Vairākām Latvijas Radio intervētajām sievietēm ir saglabājušās dokumentālas liecības par vizītēm pie imunologa.
Viena no viņām, Lauma, divu gadu laikā Ņikiforenko apmeklējusi vismaz 20 reizes. Līdzīgi kā citas sievietes, viņa nevēlas par piedzīvoto stāstīt publiski, tāpēc viņas vārds ir mainīts. 2008. gadā Laumai bija aptuveni 24 gadi. Kaut arī Ņikiforenko darbības izraisījušas riebumu, viņa ļāvusies, jo uzticējusies, ka ārsts zina, ko dara, jo pie imunologa ieteikusi vērsties ginekoloģe.
“Katra otrā vai trešā vizīte bija uz kušetes, kad viņš pārbaudīja mani ginekoloģiski. Viņš man teica, ka vajag analīzes noņemt. Tanī kabinetā viņš saka: tev būs jānoģērbjas pilnīgi visai, es noņemšu analīzes. Viņš iebāza divus pirkstus makstī dziļi un ar īkšķi veica ritmiskas kustības pa klitoru, kas man bija ļoti nepatīkami, pretīgi un sāpīgi. Es tajā brīdī nesapratu – es biju ļoti jauna un uzticējos šim ārstam, jo domāju, ka viņš zina, ko dara. Bija ne tikai tāda veida analīzes. Bija reizes, kad viņš lika nomesties četrrāpus, iebāza pirkstu anālajā atverē un ar īkšķi arī pie klitora stipri spieda,” pastāstīja Lauma.
Vienā no vizītēm imunologs Laumai teicis, ka viņai ir pozitīvas ureaplazmas analīzes. Pēc ārstēšanās kursa Ņikiforenko esot aicinājis pārbaudīties arī Laumas dzīvesbiedru un noņēmis viņam uroloģisku analīžu paraugus. Uz šiem dokumentiem gan ārsta vārds neparādās.
Lai gan vairums sieviešu stāstījušas par notikumiem pirms 10 un vairāk gadiem, Valsts policijas Rīgas reģionālās pārvaldes priekšnieka vietnieks Juris Staļģevics norādīja, ka
policijai ir paņēmieni, kā noskaidrot patiesību, piemēram, ar tiesu psihiatriskās ekspertīzes un poligrāfa ekspertīzes jeb melu detektora palīdzību.
“Šajā gadījumā es aicinātu gadus nerēķināt – tie ir pieci, desmit vai varbūt vēl vecāki. Jebkurā gadījumā nav runa par vienu ārstu, bet kopumā – mēs ikdienā saņemam arī ļoti vecus iesniegumus par seksuālo vardarbību, kad cietuši mazi bērni. Šeit arī – ja šādi gadījumi ir notikuši, aicinu tomēr vērsties policijā, un nebūs tāda situācija, ka mēs, ieraugot kaut kādu gada skaitli, neko nedarīsim,” norādīja Staļģevics.
Pēc Latvijas Radio podkāsta “Dokumentārijs” izskanēšanas
pie žurnālistiem vērsušās kopumā vēl 17 sievietes ar līdzīgiem stāstiem par seksuālu izmantošanu imunologa kabinetā, tātad kopumā šādas sievietes ir jau 23.
Valsts policija 2009. gadā par Ņikiforenko darbībām uzsāka izmeklēšanu, kas pēc četriem gadiem tika izbeigta un līdz tiesai pat nenonāca, taču pēc publiskotā Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" pētījuma "Vajadzēs noģērbties" ģenerālprokurors Juris Stukāns nolēmis vēlreiz pārskatīt lietu. Prokuratūrā atturas prognozēt, kad gaidāmi secinājumi par izmeklēšanas kvalitāti un turpmāko notikumu gaitu. Ja par Ņikiforenko darbībām tiks saņemti jauni iesniegumi, tie tiks vērtēti katrs atsevišķi.
KONTEKSTS:
Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Jevgēniju Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatījušas, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl vairākas šī ārsta pacientes, bet divas par Ņikiforenko kabinetā piedzīvoto ir gatavas rakstīt sūdzību.
Veselības inspekcija gan ir iznīcinājusi dokumentus no Ņikiforenko pārbaudes lietas, kas veikta pirms 12 gadiem, ziņoja LTV raidījums "De facto".
Mediju publikācijām uzmanību pievērsuši arī politiķi, uzsverot, ka notikušais ir jāizrunā un jāizstrādā principi seksuālās izmantošanas novēršanai ārsta kabinetā.